Banaanikärpäset riesana

capt.cöpenick-

Lämpöhakuiset pikku hedelmäkärpäset hakeutuvat ulko-oven tiivisteiden väliin. Siitä ne sujahtavat nopeasti sisätiloihin.

Hyvä konsti niiden runsastumiseen on olla järjestämättä niille mitään syötävää. Keittiössä enää ehkä kymmenkunta kun olen kärpäslätkällä niitä vähentänyt.

5

69

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • naapuri.sopu

      Mie imuroinu niitä tänään usempaan otteseen, kun pussi on täynnä kärpäsiä sitten naapuriin kylään muina ja salavihkaan lasken ne sinne.

    • Mahtaako aihiot olla jo hedelmissä itsessään. Pari tomaattia oli ylikypsiä kulhossa parin päivän päästä, ja eikös pikkuiset lenteleväiset jo häärineet niiden kimpussa. Sinne menivät biojätteisiin jatkamaan juhlahetkiään:D

      • Ei niitä kaupasta tuoduissa hedelmissä tai kasviksissa luulisi sisään tulevan vaan ovista, ikkuunoista tai tuuletusventtiileistä.
        En ole nähny noita pikkuihmisiä lisääntymisaktissa, mutta kerrotaan, että nopeasti ne lisääntyvät.

        Arvelen että useimpien maakuntaradioiden aiheena nuo pikkupaskiaset ovat nyt taas pyörineet.
        Harmittomia niiden sanotaan olevan, eivät levitä tauteja. Ei millään huonolla, mutta pari rapasakkaa yöpakkasta niitä suitsisi.

        Kun kukaan ei ole kuulemassa totean itsekseni; kaato, kun saan kärpäslätkällä toimitetuksi tuon pikkuihmisen hengen atomimaailmaan.


    • oikein.niille

      Laitoin tyhjän energiajuomatölkin illalla keittiön tiskipöydälle. Siihen lähelle tyhjän jukurttitörpön. Aamulla hiivin laittamaan sen muovipurkin juomapurkin päälle.
      Vein ulos saaliin avaamatta sitä. Päästän otukset vapaaksi kauemmaksi ulko-ove§sta.
      On siellä varmasti monia odottamassa lämpimään pääsyä.

      • kukkakärppä

        hävitöntä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      156
      1747
    2. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      553
      1513
    3. Martina Aitolehti täräyttää suorat sanat Immu Fight Nightista: "Menen tietysti voittamaan"

      Martina Aitolehti on ehtivä. Nyt hän on mukana Immu Fight Nightissa - ja kehässä vastaan tulee Nanna Karalahti. Miten l
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1499
    4. Sinkut-palstan suurin valhe

      Sinkut-palstan suurin valhe on väite siitä, että naisten olisi helpompaa pariutua kuin miesten. Niin kauan kuin sitä va
      Sinkut
      281
      966
    5. Miesten suusta kuultua

      Olen tässä samaa nyt muutaman kerran kuullut miesten suusta seuraavaa, toki hieman erilaisin sanavalinnoin kerrottuna: "
      Sinkut
      178
      938
    6. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      58
      816
    7. Miten usein

      Vielä siellä muistelet meitä tai minua?
      Ikävä
      58
      786
    8. Haluaisin mies tietää pari juttua

      Haluisin mies laittaa sulle viestiä ja kysyä paria asiaa sulta. Mun piti kysyä ne tässä joitakin päiviä sitten irl, mutt
      Ikävä
      26
      750
    9. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      63
      739
    10. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      56
      738
    Aihe