Turbo ruuvit???

Elämä on?

mulla on nyt turbo ja siihen pakosarja mut ei ruuveja. pitääkö kaikki neljä olla turbo ruuveja kun ne maksaa niin paljon vai vaiko käyttää ihan tavallisia??? kertokaa!

19

20539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Xenon

      Muhahahahahahah!!!

      Tän on pakko olla trolli... ;D

    • turpoo

      no hitto, sähän se fiksu mies(?) oot. no shit sherlock

    • turbeksi

      turboruuvit halpoja ,,elämä kallis........

    • ///M-power

      Turbo on low-tech.

      • the pro

        ei kuule osta ne hei


    • mazda 323 1.6 -86 tuuninki

      niitä ruuveja tarkotat millä turbo kii laitetaan niin kantsii hankkii sellasii mitkä ei sula helposti (turbo kuumeni kait suurimmillaan 1100 asteeseen) mut en muuta tiiä en omista turbo autoo. (sellanen kyl tulee! turbo auto siis) jep jep!

    • lentopallomaila

      Niitä turbo ruuveja kun ostat niin osta samalla pussillisen puristuksia, männänpalauttimen jousen, pakoputken paukkulaakerin ja kampikammion kattovalon :)

    • ........................

      Nyt mä oon kaiken nähny..................
      EI JUMALAUTA........................
      VITTU SÄ OOT TYHMÄ.......................
      Sä et varmaan oo turboo nähnykkään,Saati turboruuveja.Meneppäs ny kämppäs pieninpään ja tummimpaan nurkkaan häpeemään itteäs ja mieti mitä tuli kirjotettua.

      • bemu___

        Mitä se niinku tarkottaa nuilla turbo ruuveilla?


      • Biturpo
        bemu___ kirjoitti:

        Mitä se niinku tarkottaa nuilla turbo ruuveilla?

        Ei siihen turpoon mitään ruuveja tarvi, jesarillakin pärjää....vitun idiootit


      • BayBom
        Biturpo kirjoitti:

        Ei siihen turpoon mitään ruuveja tarvi, jesarillakin pärjää....vitun idiootit

        Ei sitä turboa millään turboruuveilla kiinnitetä, suosittelisin mielummin turbopultteja tai peräti turbopinnapultteja.

        Ruuvien lujuusluokka ei riittäne?


    • saunan takana on vielä tilaa

      pääset helpommalla kun asennat sen turbon sinne pakoputken päähän vaikka jeesusteipillä. voit syöttää paineet takas koneeseen vaikka pölynimuri putkella. ootko miettiny sitten sitä ahtoilman jäähdytintä? senhän saat vaikka jääkaapin takaa

      • Jani

        Tuossahan on jopa ideaa TSI-miehille ja miksei myös tytöillekkin... Samallahan siitä jaakaapista saa kompuran ja freonit ilmastoinnille, lauhdutin varmaan kelpaa sama kun jakaa kahtia...


    • bbbbbbbbbbbntntnt

      bump

    • Asentaja pörhöltä

      Joo. Pitää olla erikoisruuveja, ainakin jos kyseessä on vw T3 transporter. Siinä turbo on kiinitetty pakosarjaan erikoisruuveilla, jotka ilmeisesti on tehty jostakin hieman arvokkaamasta metallista, joka estää niiden kiinni "hitsautumisen" kovassakin kuumuudessa. Näitä ruuveja saa ainakin pörhöltä ja niissä on semmonen erikoiskanta, että tavallinen hylsy ei niihin käy, vaan pitää olla semmonen moniotehylsy.
      Ja ainakin mersuissa on pakosarjan mutterit tehty jostakin kuparista tai vastaavasta metallista juurikin tuon kiinnihitsautumisen ehkäisemiseksi. Ja Ladassa pakosarjan ja pakoputken laipan liitoksessa on käytetty kanssa jotakin erikoismutteria, eli tämä trolli oli yllättävän oikeilla jäljillä.

      • märkä rotta

        Kun synnyit silli purkille haisit,olit oikeilla jäljillä kun mutsis sinut sai. synnyit meinaan ladulle,tipuit kun märkä rotta sieltä haisevasta lortosta kun mutsis hiihti alasti 35km lenkkiä ja kierti niitä ansoja joita laitoin pitkin latuja,häh häh hää!


    • tohmikselta
    • Vag mies

      Mun turboruuvi on ruostunut.

    • pölöjä

      No on todellakin. Mistä perseestä sä näin vanhan viestiketjun edes revit. 10 vuotta sitten aloitettu!
      Käy hakee biltemasta uusi ahtoputki ja tunge se ahteriisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      94
      9367
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      69
      4864
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4531
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      59
      2887
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      8
      2088
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      100
      1576
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      41
      1354
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1276
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      47
      1276
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1242
    Aihe