Lämmpölux-yritys

kuluttaja

8.12.2014 14.46
Kotimyyjät kauppaavat vanhuksille remontteja pakolla

”Iäkkäälle äidilleni myytiin yli 20 000 euron ikkunat vanhaan ja muutenkin vetoiseen rintamamiestaloon. Myyjä ei suostunut poistumaan ennen kuin sopimuspaperi oli allekirjoitettu. Ikkunat ovat nyt arvokkaammat kuin itse talo.” ”Vanhempieni pihaan tuli kattoremonttiporukka, jotka siltä istumalta pakotti allekirjoittamaan yli 30 000 euron kattoremontin. Tilausta ei voi perua, kun pellit kuulemma leikattu.”
Syksyn aikana on Kuluttajaliiton neuvontaan tullut poikkeuksellisen paljon yhteydenottoja ikkunoiden ja remonttien aggressiivisesta kotimyyjistä. Yleisimmin valitetaan Lämpölux-merkkisten ikkunoiden myyjistä, mutta myös Tiivi-ikkunoiden myynnissä on ollut ongelmia. Tyypillisesti myyjät ilmoittavat, että alueelle on tulossa runsaasti remontteja ja nyt on ainutlaatuinen mahdollisuus saada tilaus tehtyä pienemmillä kuljetuskustannuksilla tai muita he esittävät muita vastaavia toteen näyttämättömiä markkinointiväitteitä. Sopimus vaaditaan allekirjoitettavaksi heti eikä harkinta-aikaa tai -mahdollisuutta anneta.

Aggressiivisen markkinoinnin lisääntymisen syynä on kesäkuinen kuluttajansuojalain muutos, jonka mukaan kotimyynnissä yksilöllisesti valmistetuilla tuotteilla ei aikaisemmasta poiketen ole enää lain mukaista 14 vuorokauden palautusoikeutta. Kotimyyntiä harjoittavat yritykset ovat tulkinneen tämän siten, että harhaanjohtavan markkinoinnin perusteella ja kuluttaja-asiakasta painostamalla saatuja sopimuksia ei voisi peruuttaa. Näin ei asia kuitenkaan ole. Kuluttajansuoja- ja oikeustoimilain nojalla on edelleen mahdollista kohtuullistaa sopimusta esimerkiksi alentamalla hintaa tai jopa purkaa koko sopimus, mikäli katsotaan, että se on saatu aikaan painostamalla asiakasta. Mitään erityistä aikarajaa ei näissä tapauksissa edes ole.

Kuluttajaliitto varoittaa allekirjoittamasta sopimusta ilman harkinta-aikaa. Harkinta-aikana kannattaa miettiä remontin tarvetta sekä vertailla hintoja muilta tarjoajilta ja tutustua sopimusehtoihin huolella.

5

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ikkunat

      Kuinka kauan tällaiset yritykset saa toimia viranomaisten puuttumatta toimintapoihin?

    • ikkunanostaja

      Onhan tosi iso huononnus kuluttajan asemaan jos 14vrk:n katumisoikeus on poistettu kotimyynnistä? Kuluttajavirasto on ottanut kantaa ja juuri Lämpölux on kuluttajaviraston mukaan yritys josta on tullut yleisiimmin valituksia. Tämä on totta että tällä yrityksellä on hyvin agressivinen myyntitapa. Ikkunoiden asetajaporukat eivät saa kunnollista korvausta työstään. Vieläköhän nämä yrittäjät pelaavat päiväraha keplotteluilla palkka-asioissa? Ottakaapa työntekijät huomioon että päiväraha kuuluu palkan päälle. Ei niin että päiväraha lasketaan palkaksi ja teille sanotaan että siitähän ei sitten mene veroa. Sitten viimeistään eläkeiässä huomaatte kun ei ole tullut eläkekertymää että miten teitä on huijattu.

    • penaali

      asiakashankkija saa 800 euroa jos ei pääse myyntitavoitteeseen. harva siihen kyllä pääsee.

    • laatuhukassa

      Tuottoisa bisnes kerää aina huijareita ja koijareita keräämään helppoja euroja.
      Miksi ikkuna ja oviala on jatkuvasti kielteisten uutisten keskiössä?

    • huhuhuhuuhuhh

      joo oli luxin tarjous 10 ikkunalta 5500 euroa kalliimpi kuin kaksi muuta ikkunatoimijaa.

      kannatti kysellä muiltakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3149
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1594
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe