Kylpyhuoneen laatat tummuvat

Kosteus

Hei,

Kesäisin suihkuseinän (ulkoseinää vasten) alimmat laatat tummuvat ja ovat ilmeisesti kosteat. Toisen suihkuseinän (saunaa vasten) laatat eivät ole tummuneet. Kesällä lattialämmitys ei taida olla päällä, koska ilmeisesti säätyy automaattisesti. Talvella laatoista häviää tumma väri. Talvella lattialämmitys on selvästi päällä.

Isännöitsijälle lähetin kuvat tummista laatoista. Isännöitsijän mukaan asia on todennäköisesti vain kosmeettinen haitta, koska ei ole näyttöä, että vesieristys olisi viallinen. Taloyhtiöllä ei ole kiinnostusta selvittää asiaa enempää. Isännöitsijä arveli, että laattojen saumaus on lattiarajassa liian tiivis ja vaalea laatta kostuessaan näyttää tummalta. Lattialämmitys sitten kuivattaa laatat talven aikana.

Taloyhtiö on 5 v vanha. Laatan takana on käsittääkseni harkkoseinä. Koputtelin alarivin laattoja ja ne oli kiinni. Ylempänä oli yksi kopo laatta.

Mitä kannattaisi tehdä? Onko syytä huoleen?

3

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Meillä_asiat_kunnossa

      On syytä huoleen. Talossanne on rakennusaikainen takuu voimassa 10 v. Kyllä isännöitsijän pitää ottaa rakennuttajaan yhteyttä. Keskustele asiasta hallituksen jäsenten kanssa. Sen jälkeen yhtiökokous pystyyn, jos isännöitsijä ei muuten tokene. Tänä päivänä on kyllä ammattitaitoisia isännöitsijöitä, joten eiköhän hän lähde vähemmälläkin asiaa hoitamaan.

    • jdshfjkshf

      Kosteuskartoittaja paikalle selvittämään tilannetta. Todennäköisesti itse laatta niin huokoinen ja katkaistu että kastuu. Ei yleensä syytä huoleen.

    • 1-1-1

      Muutama homekoirakin olis paikallaan.

      Voi olla seinän peseminenkin ajankohtainen. Tuo kans auttaa, jos siirtää sängyn siihen viereen ja pitää tiiviisti silmällä.

      Joko trollaat tai olet muuten titityy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      55
      1196
    2. Toivotko koskaan mies...

      Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.
      Ikävä
      90
      1167
    3. Tämän päivän puukotusuutinen

      Epäillyn tuntomerkit? Nisti vai matu? Laittaisin betsit jälkimmäiselle.
      Seinäjoki
      17
      1040
    4. Svty paska työpaikka

      Elekää kukaan hakeku sinne töihin.
      Suomussalmi
      17
      878
    5. Olisin valmis salaisiin tapaamisiin

      Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet
      Intohimo
      45
      793
    6. Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta

      Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne
      Ikävä
      112
      768
    7. Olisit voinut olla...

      ....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n
      Ikävä
      64
      722
    8. Onko viisikko aktivoitunut

      Taas ruumis !! Viisikko ryskää kukaan ei pärjää
      Seinäjoki
      12
      707
    9. Olet ihana mies

      Mun söpöliini 🙊😘
      Ikävä
      38
      609
    10. YT skoda Transtech

      Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..
      Kajaani
      70
      591
    Aihe