Hei,
Kesäisin suihkuseinän (ulkoseinää vasten) alimmat laatat tummuvat ja ovat ilmeisesti kosteat. Toisen suihkuseinän (saunaa vasten) laatat eivät ole tummuneet. Kesällä lattialämmitys ei taida olla päällä, koska ilmeisesti säätyy automaattisesti. Talvella laatoista häviää tumma väri. Talvella lattialämmitys on selvästi päällä.
Isännöitsijälle lähetin kuvat tummista laatoista. Isännöitsijän mukaan asia on todennäköisesti vain kosmeettinen haitta, koska ei ole näyttöä, että vesieristys olisi viallinen. Taloyhtiöllä ei ole kiinnostusta selvittää asiaa enempää. Isännöitsijä arveli, että laattojen saumaus on lattiarajassa liian tiivis ja vaalea laatta kostuessaan näyttää tummalta. Lattialämmitys sitten kuivattaa laatat talven aikana.
Taloyhtiö on 5 v vanha. Laatan takana on käsittääkseni harkkoseinä. Koputtelin alarivin laattoja ja ne oli kiinni. Ylempänä oli yksi kopo laatta.
Mitä kannattaisi tehdä? Onko syytä huoleen?
Kylpyhuoneen laatat tummuvat
3
161
Vastaukset
- Meillä_asiat_kunnossa
On syytä huoleen. Talossanne on rakennusaikainen takuu voimassa 10 v. Kyllä isännöitsijän pitää ottaa rakennuttajaan yhteyttä. Keskustele asiasta hallituksen jäsenten kanssa. Sen jälkeen yhtiökokous pystyyn, jos isännöitsijä ei muuten tokene. Tänä päivänä on kyllä ammattitaitoisia isännöitsijöitä, joten eiköhän hän lähde vähemmälläkin asiaa hoitamaan.
- jdshfjkshf
Kosteuskartoittaja paikalle selvittämään tilannetta. Todennäköisesti itse laatta niin huokoinen ja katkaistu että kastuu. Ei yleensä syytä huoleen.
- 1-1-1
Muutama homekoirakin olis paikallaan.
Voi olla seinän peseminenkin ajankohtainen. Tuo kans auttaa, jos siirtää sängyn siihen viereen ja pitää tiiviisti silmällä.
Joko trollaat tai olet muuten titityy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1432679Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3611984- 401717
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii331584Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua281360Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941203- 541163
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327937Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles110928Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53772