das/ da...

Nii ett mitähän noi tarkottaa
4317
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Die, Das ja Der ovat saksan kielen artikkeleita, da puolestaan on venäjää ja tarkoittaa "kyllä".

Äänestä
  • Ja da voi olla myös saksaa, jolloin se tarkoittaa tuolla/perillä...

    Äänestä

  • Queen kirjoitti:

    Ja da voi olla myös saksaa, jolloin se tarkoittaa tuolla/perillä...

    Kyll mä tiedän ett noi o saksaa. LOL :D
    Mutt ne o mun mielest jotai niinku toi lol tai "owne" mikähän seki o. Anyway, samantapasii sanoi ku noi, mutt mitä ne tarkottaa?!

    Äänestä

  • Wondering... kirjoitti:

    Kyll mä tiedän ett noi o saksaa. LOL :D
    Mutt ne o mun mielest jotai niinku toi lol tai "owne" mikähän seki o. Anyway, samantapasii sanoi ku noi, mutt mitä ne tarkottaa?!

    da on myös slangiversio artikkelista the.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Wondering... kirjoitti:

Nii ett mitähän noi tarkottaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu