Onko kellään kokemiksia yllä olevista tuotteista?
Millä aineella tiivistetään kierteet?
Onko parempia kuin CR-tyyppiset läpiviennit/ventiilit?
Kokemuksia Trudesign läpivienistä/ventiileistä
12
1607
Vastaukset
- 20vuodenkokemus
Omassa veneessäni on alkuperäiset v.-95 veistämön asentamat Trudesignin läpiviennit ja pohjaventtiilit. Ne eivät ole tarvinneet huoltoa ja toimivat edelleen kuten uusina: hanat on kevyet avata ja sulkea eivätkä vuoda.
Varmaankin Sikaflex on sopiva tiiviste niinkuin on ollut sopiva pronssihanojen ja läpivientien asennuksissakin.- seppomartti
Aukeaako 20v kuluttua, jos kierteet on tiivistetty Sikalla. Olen itsekin käyttänyt mutta epäillyt ja pistänyt mahdollisimma niukasti.
- seppomartti
Jatkan sen verran, että nykyään olen pistänyt kierteisiin kuin useimpiin muihinkin tiivistyskohteisiin kuten raskavesipumpun kanteen "silicon gasket" tuubista. Se on helppokäyttöistä ja aukeaa muutsman vuoden kuluttua. Pronssiläpivienteihin englantilainen ammattimies pisti geeliä, joka lukitsi la tiivisti kovetuttuaan puolessa vrk:ssa. Nimi on unohtunut. Avatessa pitää ilmeisesti kuumentaa.
- valmistajanohje
seppomartti kirjoitti:
Aukeaako 20v kuluttua, jos kierteet on tiivistetty Sikalla. Olen itsekin käyttänyt mutta epäillyt ja pistänyt mahdollisimma niukasti.
Truedesignin omissa ohjeissa kerrotaan, että Sikalla tiivistetty aukeaa käyttämällä järeämpää ruuviavainta: http://webserver.flak.no/vbilder/H1007682.pdf
Truedesignin ohjeissa on muitakin vaihtoehtoja tiivistämiseen.
- Kierretiiviste
Se seppomartin mainitsema kierretiivistegeeli on esim. Loctite 577 putkikierretiiviste, kovettuu ilmattomassa tilassa kierteen välissä. Ei vaadi lämmitystä irroituksessa, mutta jonkin verran voimaa kylläkin.
Sikaflexillä tiivistetty läpivienti lähtee kyllä auki tarvittaessa, ja 20 vuotta vanhoja läpivientejä ei tarvitse irroittaa ehjänä, koska kaupasta löytyy kyllä uusia.- liimaonliukasta
juuri noin!
Eikä se ole SIKA tms. joka ne kierteet jumittaa vaan hapettuminen, kalkki jne!
Hyvin liimatun saa aina ehjänä auki mutta hapettunutta ei saa.
- seppomartti
Kalkista ei ole kyse. Sitä ei ole kierteissä, ellei ne ole pitkään falskanneet.
Aihe oli Trudesign ja kysyin aukeaako Sikalla tiivistetyt kierteet. Trudesign ei hapetu laisinkaan koska se on muovia. Vanhoilla muoviosilla on tapana hajota voimaa käytettäessä. Geelimäiset tiivisteet ovat nauhaa pajon näppärämpiä kun voi asetella asennon sopivaksi ja jättää yön yli kovettumaan. Ja tiivistys on varmempi.
Konsensus näyttää olevan, että geelillä ja Sikalla tiivistetyt saa myös auki ja hyvä niin.- liimaonliukasta
"Konsensus näyttää olevan, että geelillä ja Sikalla tiivistetyt saa myös auki ja hyvä niin"
no enkö mä just niin sanonu?
"Trudesign ei hapetu laisinkaan koska se on muovia"
vastasinkin että "hapettuminen, kalkki jne", eli kierteistä yleensä.
"Kalkista ei ole kyse. Sitä ei ole kierteissä, ellei ne ole pitkään falskanneet"
No, monet kierteet on falskanneet pitemmän aikaa, eli koko olemassaoloaikansa!
Muovinen ja myös nämä erilaiset messinkiseokset saattavat kyllä ajanmyötä muuttua niin hauraiksi(ihan vain vanhetessaan) että senkin takia jo hajoavat helposti avattaessa jos kierteet on vähän "jumissa".
Mutta sama se mulle. - komposiitinhaurastuminen
Onko jollakin faktaa, että Truedesignin käyttämä komposiittimateriaali (tietääkseni nylon kuitu) haurastuisi ikääntyessään. Eikö sama ilmiö koskisi silloin myös esim. lasikuiturunkoa ja kaikkia komposiittimateriaaleja. Omat Truedesign-venttiilini ovat nyt 20-vuotiaita eivätkä ainakaan vielä tunnu olevan hauraita eikä niissä ole värimuutoksia. Mikä niitä haurastaisi, kun eivät ole uv-säteillekään alttiina?
- Seppomartti
komposiitinhaurastuminen kirjoitti:
Onko jollakin faktaa, että Truedesignin käyttämä komposiittimateriaali (tietääkseni nylon kuitu) haurastuisi ikääntyessään. Eikö sama ilmiö koskisi silloin myös esim. lasikuiturunkoa ja kaikkia komposiittimateriaaleja. Omat Truedesign-venttiilini ovat nyt 20-vuotiaita eivätkä ainakaan vielä tunnu olevan hauraita eikä niissä ole värimuutoksia. Mikä niitä haurastaisi, kun eivät ole uv-säteillekään alttiina?
Nylon eli polyamidi olisi kovin outo muovi. Se ei ole erityisen vahvaa ja ilman uv- blokkeria erittäin haurastuvaa. Kun en tiedä koostumusta niin epäillä sopii.
Kiitoksia vastauksista!
Kuitenkin sormi meni suuhun sen geelin suhteen. Mikäli geelillä tarkoitetaan Loctite 577 on käsitykseni että meni puurot ja vellit hivenen sekaisin. Käsittääkseni LT 577 kovettuu ainoastaan galvaanisessa kierteessä kun toleranssi on niin pieni että syntyy anairoobinen tila. Trudesign tuotteet ovat muovia joten galvaanisuuden ehto ei toteudu.
Olenko väärässä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3962072Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek121909Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2471394Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.811041Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel56965Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402928Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä39808- 56769
- 73745
Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo70724