Joudun oikeuteen syytettynä pahoinpitelystä. Ilmeisesti sakkoja tulee ja mahdollisesti korvausvaatimuksia. Mutta mitenkäs kun itse olen varaton sosiaalipummi, kuka joutuu maksumieheksi? Valtio? Itse en omista mikään ja tulot pyöreä 0, sen on jo sosiaalitoimisto valmiksi todennut. Erittäin epätodennäköisesti tulen lähivuosina edes työllistymään tai saamaan rahaa mistään.
Varaton syytettynä oikeuteen
sossupummi
491
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No sä käyt sakot sovittamassa istumalla. Asianomistaja voi yrittää ulosoton kautta periä korvauksia sinulta. Valtiokonttori voi korvata jonkin verran rikosvahinkoja, ja perii maksamiaan määriä sitten ulosoton kautta takaisin.
Eräästä tuli virallisesti varaton oikeuden langettamista kohtuuttoman suurista korvauksista johtuen ja nyt nauttii suojastaan muitakin velkojia vastaan. Muutenhan olisi pöljä sopinut aikaisemmat velkansa maksuun ja ehkä tehnyt töitäkin niiden hoitamiseksi.
Ei jää valtion tappioksi. On se luottotietojen menetys 30 vuodeksi sen verran iso haitta jotta minäkin veronmaksajana olen valmis ilomielin osallistumaan korvauksien maksamiseen valtionkonttorin kautta.Kas, kun rikoksesta tuomitut korvaukset on aina 20 vuotta samoin kun yksityisen saatavat vanhemtumis aika. Samoin jos tuomioistuin katsoo jotta törkeä oli niin voidaan jatkaa 10 vuodella vielä ulosmittaus aikaa. Samoin ei tuon tarvitse korvauksia heti laittaa ulosmittaukseen jos ei halua ja tietää ettei rahaa ole. Voi odottaa 2 vuotta ja 11 kuukautta ennen kuin hakee sinut ulosottoon:=) Ja sen se tekee se onn varma.
Tuskin Suomessa koskaan tulee sellaista aikaa, jolloin nyt sosiaalipummina elävää tultaisiin pyytämään töihin.
Mitkään luottotietojen menetykset, tai ulosotot eivät koske sosiaalipummia. Hänet todetaan varattomaksi ja asia on loppuun käsitelty.
Ainoa haitta sosiaalipummille on hetkellinen vapauden menetys ja se, ettei linnasssa saa viinaa.