onko kairon lentokenttä miten vaikea? esim. minulla on yöllä lento ja olen yksin matkustava nainen. luin joitain kauhutarinoita kieroista poliiseista lentokentällä ym turistien huijauksista!
joten jos joku suomalainen voisi vähän kertoa tästä kairon lentokentän meiningistä niin olisin iloinen :D
ja onko tarkastukst ym miten tarkkoja?
ottavatko esim. reseptittömät särky ym lääkkeet tai käsidesit pois?
viisumin olen hommaamassa ennen matkaa mutta pitäisi nyt tietää näistä enemmän kun on eka matka ja yksin matkustan!
ja onko eurojen vaihtaminen suomessa egyptin puntiin järkevää ennen matkaa?
sekä mitenkä nämä bussit jotka menevät esim turistikohteisiin kairosta niin toimivat?
ovatko turvallisia vai ei?
kysymyksiä
2
179
Vastaukset
- Kleopatra90
Ei ole vaikea. Itse matkustin vuosi sitten Kairoon yksin ja hyvin ihan hyvin se meni. Ei ollut tarkkaa lääkkeiden kanssa vaikka itsellänikin oli särkylääkkeitä ja pahoinvointi lääkkeitä. Ei ne poliisit ainakaan minua mitenkään häirinneet. Rahat kannattaa vaihtaa vasta Egyptin lentokentällä. Itse käytin Egyptissä bussia Hurghadasta Kairoon ja kyllä se ainakin turvalliselta ja hyvältä tuntui. Hyvin se matka varmasti menee vaikka se minuakin ensin jännitti. ☺
- egyegy
Kairon lentokenttä todellakin ok. Itse naisen matkustin myös mennen tullen yksin, eikä ollut ongelmia. Viisumin saa ostettua lentokentältä myyntipisteestä ennen passin tarkastusta, samassa paikassa voi vaihtaa euroja Egyptin punniksi. Ei kannata vaihtaa Suomessa, koska täältä saa todella huonoon kurssiin Egyrahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 467615
- 334203
- 573695
- 503180
- 172866
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons642541- 542398
- 512368
- 402339
- 162276