Tehokkain skootteri?

Mietiskelijåä

Ensimmäistä skootteria olen ostamassa ja en oikein tiedä minkä mallin tai merkin edes haluaisin. En ole ammatilainen näissä asioissa mutta etsin mahd. tehokasta mallia. Ja hyvä ominaisuus olisi jos kuristukset saisi helposti pois ja virkistysten lisääminen olisi helppoa. Hetken surffailun jälkeen löysin nämä mallit:
Peugeot speedfiht 4
Piaggio nrg mc3 purejet
Aprilia sr50 Ditech
sekä Peugeot jet force joka oli ilmeisesti muita malleja tehottomampi?

Hinnalla ei ole väliä, koska hyvästä kannattaa maksaa. Jos joku tietää kyseisistä malleista mitään tai omaa kokemuksia olisi kiva jos vastailisitte. Ja jos joku mahdollisesti tietää tehokkaamman mallin niin haluaisin tietää.

12

3534

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lisäys

      Ja vielä lisäyksenä mikä noista malleista on tehokkain?

    • Peugeot on hondan osista kasattu, ellei suoranainen honda...

      • grrrrrrrrrr

        eli toisinsanoen piaggio tai aprilia


      • grrrrrrrrrr kirjoitti:

        eli toisinsanoen piaggio tai aprilia

        Aprilia kuuluu tuohon vespan tiimiin, jota piaggio yhtymä valmistaa.
        Aikoinaan siihen kuuluin myös mm laverda moottoripyörät ja skootterit
        Motoguzzi on myös osa yhtiötä..
        piaggio valmisti aikoinaan (1800 lopulla) höyryvetureita ja muita pikku menninkäisiä
        Mutta myös Honda on merkittävä tekijä kaksipyöräisten markkinoilla ja moottorien valmistajana. Ensimmäinen japanilainen suomen markkinoilla joka muistutti jawan pyöriä myös malliltaan, muista japseista poiketen, 1960 luvulla.
        Suzuki oli seuraava samaan mallistoon kuuluva, ja jarno saarinen esitteli 250 cc suzukia, joka kiihtyi seisovasta lähdöstä 2,5 sec sataan.
        Paikka nakkilan pyörä ja mopo 1973-1974 vuosien aikaan.
        Jarno saarinen oli myös mies joka kaappasi japaniin yhden silloisen trial kilpapyörän
        joko itävaltalaisen tai espanjalaisen, ja josta japanilaiset hänelle maksoivat.
        Pyörä ja mies pakattiin lentokoneeseen erään kilpailun jälkeen...


    • ghfghcv645645

      Yamaha Jog RR, 30kg kevyempi kun muut skootteri ja sama kone kun Aerox:issa

    • R.Jok50

      Aloita hankkimalla hyvä kypärä. Sen jälkeen pohdi miten moposkootterin jarrut, iskunvaimennus ja muu rakenne kestävät huippunopeuden kasvattamisen. Moposkootterien tyypillinen heikko kohta on etupää, eli iskunvaimentajat, t-pala ja ja ohjaustanko kiinnityksineen on melkoista tinapaperia. Ja juuri etupää kuormittuu skootterissa eniten, kun sillä jarrutellaan jostain 70 km/h nopeudesta. Jossain kohtaa rakenne pettää ja sinulla on tanko kädessä. Mahdatko loukata itsesi tuossa?

      Painota mopon hankinnassa pientä bensankulutusta, savuttomuutta, hiljaista käyntiääntä pieniä huoltokuluja, helppoa huollettavuutta ylipäätään sekä hyvää jälleenmyyntiarvoa.

      Rajoittimien poiston jälkeen skootterisi on tieliikennekelvoton ja olet suurissa ongelmissa vakuutusyhtiön kanssa vahingon sattuessa. Mieti vielä. Mopolla ajo on elämässä hetken aikaa kestävä vaihe. Tehokkaampien laitteiden puikkoihin pääsee aika vähällä odottelulla.

      25 vuotta kaikenlaisia päriseviä laitteita korjanneena neuvon: Yamahan Aerox 4-tahtisen ostaisin itse. Tai Hondan 4-tahtisen nsc50. Nämä on pirteitä ja savuttomia ruiskukoneisia pienellä kulutuksella.

    • Pyöräihminen

      Vastaukset menny vähän ohi aiheen tietääkseni kysyjä mietti kysesten mallien tehoja ja mahdollisesti tehokkaampia malleja.

      • kvgtf

        Ohi menee myös miksi pitäisi antaa 15-vuotiaille moponviritysohjeita? Nollakokemus liikenteessä moottoriajoneuvon kuljettajana yhdistettynä liikaan nopeuteen on tuhoisa yhdistelmä. Vakiokuntoisen skootterin tehot ja nopeus ovat täysin riittäviä normaaliin käyttöön.


    • iarohgiujrhtbgiuip

      roxista saa eniten huippui irti mutta noista suosittelen piaggioo ja kyl muistaki yammuista sa kunhan vaihtaa perävälit muttamuuten et saa esim bws yhtä paljon huippuijos samat viriosa vaan tpitä vaihtaaperävälit mutta ne 4 tahtiset n helpovirittää mutaei niillä 2 tahtisten vauhteih pääse mutta se vääntö ai että

    • Yamahaeipamaha

      Aeroxin peräväleil pääsee joku 107km/h perus setupil esim streetrace 70cc ja pro putkel
      jogin perävälit riittää just just 100km/h korkee kiertosel setupit jollai viilatul 70cc pytyl ja hyvälputkel (ex jogi meni giannellil ja pikkase viilatul 70cc malossil 96km/h gepsii huudattamal)
      yamaha bw perävälit riittää max 85km/h korkee kiertosel setupil tappiin viilatul 70cc pytyl.
      parhaat skootterit on ehdottamasti Yamaha Aerox ja Yamaha Jog r ovat hienoja,helvetin varmoja ja helposti viritettäviä ja tuunattavia. itelki aeroxis s6 70cc mk2 sylkkä, s6 pro putki ja 22mm kaasari ja vakioalakerta jolla ajettu 21000 eikä rohise tai kolise toimii kuin uusi. että kyllä nää yammut on parhaita mitä myydään.

    • meepoisjoseikiinnosta

      mitä väliä sillä on milloin tää keskustelu on alotettu? Hyvähän täällä on keskustella ja jakaa tietoa. oletko itse kenties hieman tyhmä..

      • Jutustelija1

        Samaa sanoin itse, asiasta saa ja PITÄÄ keskustella.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe