Olen lopettanut IE:n käytön ja siirtynyt Firefoxin käyttöön ja ollut siihen ERITTÄIN tyytyväinen. Hakiessani joitakin ilmaisohjelmia netistä, viimeksi a-aquared ohjelman lataaminen käynnisti IE:n
Olen määritellyt tuliketun oletusselaimeksi. Mutta kun aikaisemmin olen käyttänyt ainoastaan IE:ta niin sieltä pitäisi varmaan jostain poistaa ettei "hän" ole enään oletusselain. Tiedän kylläkin että Windows maailmassa on joitakin juttuja joita voi hakea ainoastaan IE:llä.
KIITOS jos joku voisi jakaa tietojansa minulle.
Olen määritellyt tuliketun oletusselaimeksi. Mutta kun aikaisemmin olen käyttänyt ainoastaan IE:ta niin sieltä pitäisi varmaan jostain poistaa ettei "hän" ole enään oletusselain. Tiedän kylläkin että Windows maailmassa on joitakin juttuja joita voi hakea ainoastaan IE:llä.
KIITOS jos joku voisi jakaa tietojansa minulle.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ei siitä mitään haittaa ole. Pidä kettu vain oletusselaimena,sehän kysyy aina, onko tämä oletus selain.
käynnistä>valitse käytettävät ohjelmat.
KIITOS. Enpä olisi itse tajunnut katsoa tuolta. Helppoa kun sen osaa/tietää.
On aika kinkkistä ladata uutta Firefoxia kun se kaatuu ja kun ei ole mitään selainta.
Mulla tuo Firefoxin "Profiili-Bugi" on kaatanut Firefoxin kuukauden aikana kolme kertaa ja ei ole auttanut muu kuin poistaa selain (tosin on siinä ehkä mahdollista avata se toisella profiililla mutta kun sitten ei tiedä kuka alkuperäistä profiilia käyttää ja sitä ei tunnu löytyvän mistään).
Joka tapauksessa siinä menettää niin kirjanmerkit ,laajennukset ym...
Netistä en ole löytänyt tietoa siitä miten alkuperäisen profiilin saa takaisin.
XP:ssä
C:\Documents and Settings\tunnus\Application Data\Mozilla\Firefox\Profiles\jotain\Cache
Käynnistä tämän jälkeen Firefox profiilin valinnalla.
Käynnistä -> Suorita... ja laita avaa kohtaan lainausmerkkeineen seuraava:
"C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" -p
Valitse vanha profiili, ja kokeile toimiiko.
---
Kokeilen kunnes kaatuu seuraavan kerran.
Niin ja EasyCleaner löytää ja poistaa kyllä muistaakseni juuri jonkun Profiles...cache-tiedoston turhat tiedostot haulla mutta ongelmat ei ole olleet samaan aikaan Easyn poistojen jälkeen.