SJK voi ohittaa HJK:n Suomen suurimpana

KitiKokkonen

Otsikko voi kuulostaa mahdottomalta, mutta ei se sitä ole, jos on ammattitaitoiset miehet puikoissa.

Ja heti alkuun; sillä ei ole niin paljoa väliä onko katsojia 4 000, 6 000 vai 8 000. Yksi hyvä pelaajakauppa kautta kohti tekee paljon enemmän tulokseen.

Toisekseen; ettei Seinäjoella riiitä pelaajat. Jos SJK tekee asiansa oikein, tulee Seinäjoesta Pohjanmaan jalkopallokeskus, jolloin Vaasan, Pietarsaaren ja Kokkolan pelaajat tulevat innolla SJK:hon.

Sitäpaitsi Pohjanmaa on erittäin positiivisesti suhtautunut maahanmuuttajiin jo toistakymmentä vuotta, joten pelaaja-ainestakin on hyvin.

Tarvitaan hyvä akatemia, jotta Pohjanmaan (ja miksei muunkin Suomen) nuoret pelaajat haluavat tulla Seinäjoelle kehittymään.

Tämä taas tietäsi hyvää pelaajatuotantoa ja se taas siirtokorvauksia ja se taas palkanmaksukykyä ja se taas menestystä ja se taas siirtokorvauksia ja se taas...

Näin olisi positiivinen kierre valmis. Jos SJK ei täysin mene HJK:n ohi, niin aivan samalle viivalle on mahis vaikka Helsingissä on yli 10-kertanen määrä asukkaita.

10

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • välihyökkääjä

      SJK:lle tulee käymään samalla tavalla, kuin JJK:lle.. pari kolme vuotta menee ihan hyvin, sit hiipuu alaspäin, sellasta se on kun perustetaan uusi seura noin vain, ja aletaan hakea menestystä, haalitaan pelaajia rahalla, ja perinteet puuttuu...tässä jalkapalloilun amatöörimaassatämä on ik'v'n tavallista, perinteet vaan romukoppaan ja laitetaan kummallisia uusia seuraoja pystyynn, fc Lahti, ac Oulu, Tampere U, missähän sekin seura on tänään?..jne. Onneksi muutamat seurat kunnioittavat nimeään ja perinteitään, esim. VPS, Jaro, KuPS, TPS, jne...

    • mitskusonhopeeki

      Tuo positiivinen kierre sai tänään tuntua siitä miten käy kun etukäteen ollaan jo mielestään mestareita.
      Takapakki tänään melko varmaan varmisti se että SJK ei ole tänä vuonna SM!
      Voittoa tarjoiltiin joka suhteessa mutta ylimielisyys vei mennessään--kuten em. paikallisen pesisseuran keväisen halliturneen jälkeen.
      Onnea kuitenkin uuden futisstadioninin rakentamisen suhteen sillä näitä ei ole montaa toimivaa maassamme.

    • taneko

      Se olisi hyvä. Päästäsiin tuosta Suomen Murmaskista, ja slummialueesta eroon, joka sijaitsee kehä kolmosen eteläpuolella. Itse olen rovaniemeläinen, ja kannatan tietysti Ropsia, mutta jos ei pärjää niin SJK parempaa ei oo.

    • Klubilainenmyös

      Se että sjk:sta tulisi suurempi kuin hjk:sta vaatii vuosia jopa kymmeniä. Perinteet tekevät HJK:n

    • sjkgold

      ON nyt SM number uno 2015 - tämän päivän pelin perusteella ja ansaitusti.
      Tulevat kaudet ovat vielä pelaamatta ja avoinna mutta NE ovat kaikille muillekin joukkueille saavutettavissa tasapuolisesti.
      Harvinaista Pohjanmaalle jossa pesis on ykköslaji.
      Onnea.

      • realismiavähäsen

        Vaasa on Pohjanmaata, ja ykköslaji on aina ollut jalkapallo. Seinäjoki on pesäpallopaikka, vaan ei pärjää montaa vuotta futikses, epäilen.


      • Klubilainenmyös

        Mutta homoilu, se vasta on miesten hommaa!


      • Ughis

        Kyllä jalkapallo on selkeä ykköslaji tällä hetkellä Seinäjoella. Kaikilla mittareilla mitattuna.


    • Manuel_Neuer

      Miten klubi voi sössiä noin suurella budjetilla, ei hyvää päivää... Ihan oikein tsadilaisille!

    • Klubilainenmyös

      No me ei vaan osata pelata, se on niin simppeliä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      291
      2625
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      300
      1389
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      1261
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1241
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1215
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1195
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      45
      1063
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      74
      963
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      22
      900
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      807
    Aihe