Insinööristä tietojohtamisen maisterilinjalle

PasiRz

Valmistuin vuosi sitten konetekniikan insinööriksi ja nyt lyhyen työnteennin jälkeen kiinnostaisi jatkaa opiskeluja DI:ksi. Selailin eri vaihtoehtoja ja silmään sattui Tampereella tietojohtamisen linja, joka kuulostaa mieluisalta. Mutta pari kysymystä nousi pintaan ja jos joku osaa niihin vastata niin olisin kiitollinen:

- Tarvitseeko tietotekniikan taitoja miten? Olen siis käynyt konetekniikan AMK-linjan ja vaikka osaankin tietokoneita käyttää perushyvin niin mitään koodaustaitoja ei ole. Vaatiiko tuo linja sitäkin tietoa?

- Miten paljon konetekniikan AMK-aineita hyväksiluetaan tälle linjalle? Eli toisinsanoen joudunko miten paljon käymään täydennysopintoja?

- Millaisella keskiarvolla tälle linjalle yleensä pääsee?

- Onko tällä linjalla millainen mies/nais suhde?

1

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • FASDFASDFASDF

      No äkkiseltään näyttäisi siltä, ettei amk konetekniikkan tutkintoa voi hyödyntää tuon DI alan maisterivaiheeseen siirtymiseen. Eli joutuisit kandia myöten käymään kokonaan. Lisäksi kurssit vaikuttivat sellaisilta, ettei koneella ole paljoakaan yhteistä, eli hyväksiluku lienee onnistuvan mahdollisesti vain kieliin, työharjoitteluun ja ehkä
      ensimmäisiin matikan kursseihin ja labroihin (eli käytännössä osaan pakollisista perusopetuksista).

      Kuitenkin, pari kurssia vaikutti olevan tietotekniikkaan liittyviä, joka on melko tyypillistä jokaisella DI alalla. Eli helposti pitäisi päästä läpi, kun ne opetetaan niin kädestä pitäen jokaiselle.

      Näin oma arvio olisi, että saisit vähintään sen 4v vielä painia lisää opintojen kanssa, että tuon tutkinnon saisit suoritettua. Melko pitkä aika se on tuhlata koulun penkillä sen sijaan, että hommaisit kokemusta ja rahaa. Myöskin taloudellinen tilanne voi tuossa kärsiä, koska et ole enää oikeutettu opintotukeen kuin siltä osalta, mikä sinulla on jäänyt jäljelle (eli loppuneen jo ensimmäisen tai toisen vuoden aikana).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      125
      4071
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2962
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      113
      2504
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      2071
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      249
      1669
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      45
      1603
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1557
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1406
    9. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1390
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe