Täällä voi antaa asiallisen palautteen epäammattimaisimmalle isännöitsijän tehtäviä suorittavalle yksilölle/firmalle perusteluineen.
Surkeimman isännöitsijän arviointi, ettei muut joudu "kuseen" heidän takiaan..
Vantaan surkein isännöitsijä
5
91
Vastaukset
- JeTaJuTa
Koivukylässä toimivaa EI ISA pätevää isännöitsijä-palvelua tarjoavaa pienyrittäjää (en tarkoita Koivukylän.. nimistä) ei kannata käyttää. Vakuuttavaa puhetta löytyy, mutta ei tulosta. Teidän pitää itse tehdä kaikki TÄRKEÄ työ - kilpailuttaa ja päättää. Normi laskutus kuulemma onnistuu. Ko firman ti/tj/vast tyypillä ei ole mitään hajua/tietoa sopimusten rakenteista / vastuista eli Teidän yhtiöllenne voi tulla vähintäänkin tupla/tripla lasku mitä olette saaneet tietoonne etukäteen.
Puhuvat todella vakuuttavasti, miten "muka" hoitavat "kaiken", mutta todellisuus on valitettavasti toista? Tarjoavat "pitkään yhteistyötä luotettavasti tehneitä" tahoja, joilla ei ole mitään todellisuus perää. Kokemustemme mukaan ei pidä hyväksyä heidän tarjoamiaan suunnittelijoita tai urakoitsijoita. Meni todella vikaan ja hinta pitkäksi eli 170t€ homma ja laskua tulikin tuplat 350€.
Sopimuksista / vast eivät ymmärrä mitään ja as oy laskutus voi nousta tupla-triplaksi? Suosittelevat tuttujaan, jotka eivät edes anna raporttia pyynnöistä huolimatta (Hyvinkään 4t4) suoritetuista töistä vaikka pitäisi olla peruste laskutukselle, eikä myöskään hoida laskuttamaansa valvontaa.
Kysyttäessä vastuuta "isännöitsijältä", pyörittää rouva silmiään ja heittää "pallon" kaikille muille, eikä isännöitsijällä/-tstolla ole muka mitään vastuuta minnekkään suuntaan? No he eivät kuulu edes ISA:n eli koulutus sekä muu ammattitaito lienee sen mukaista?
Tixin Maikosken Raimo on samaa "laatua". Raipella on jo monen vuoden takaa todistettavia laiminlyöntejä hänelle annetuissa tehtävissä. Mitenkäs tämä tyyppi laitetaan ruotuun? Olisiko Raimo jo valmis ulkoistamiseen?
Todisteet löytyy em "tyyppien" laiminlyönneistä. Tämä ei ole "itse saanut penaltia omista hölmöyksistö" -tarinaa."Teidän pitää itse tehdä kaikki TÄRKEÄ työ - kilpailuttaa ja päättää."
Eihän isännöitsijä voi tehdä päätöksiä, hallitus päättää esimerkiksi kilpailuttamisessa millaista urakkaa kilpailutetaan, isännöitsijä voi toki lähettää tarjouspyynnöt hallituksen päättämästä urakkakokonaisuudesta. Tarjousten saavuttua hallitus sitten päättää mikä niistä esitetään yhtiökokouksen päätettäväksi.
Hallitus vastaa aina omalla omaisuudellaan tekemistään päätöksistä, sitä vastuuta ei ole mahdollista ulkoistaa kenellekään.
- 9ja14
Ketä siellä Vantaalla oikein isännöi? Onko nimiä? Kokemuksia?
- hallituksesta
Lampisen toimisto on alkanut heittelehtimään viime vuosina aika ilkeästi...perä irti monessa jutussa! Hommat seisoo, pikkukorjauksetkaan ei aina luonnistu. Äijää tulee ja menee...
- nweay
Teidän pitää itse tehdä kaikki TÄRKEÄ työ - kilpailuttaa ja päättää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892036
- 1281372
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231320Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau271271- 661192
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3361017- 85929
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53858- 121777
- 82766