Cattolicaan

ekamatkaitaliaan

HEi
Keväällä tarkoitus mennä Italiaan ja mietitty Cattolicaa. Kertokaa hyvin hotelleja, käyntikohteita ja ravintoloita kyseleiseltä alueelta.

Thanks

7

214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yksi_ajatus

      Voisit saada parempia neuvoja pyöräilyfoorumeilta. Alue on suosittua pyöräilyseutua monipuolisen maastonsa takia.

    • nfmsdmnfmnsd

      Cattolica on rantakohde, jossa etupäässä hotelleja ja turisteja palvelevia ravintoita ja kauppoja. Voi olla ihan hyvä ensimmäinen matkakohde Italiaan, mutta kannattaa hyödyntää alueen hyviä julkisia yhteyksiä ja käydä katsomassa sitä muutakin Italiaa, esim. junalla pääsee Cattolican asemalta Bolognaan tai Ravennaan.

      Aikaisempi keskustelu Riminin alueesta http://keskustelu.suomi24.fi/t/12294243/millainen-paikka-on-rimini

    • Mummero

      Olimme muutama vuosi sitten Cattolicassa Aurinkomatkojen matkalla lastenlastemme kanssa, viikko oli mukava, rannat ja ruoka hyvää, hotelliltamme sai lainata polkupyöriä, jolla oli hyvä tutustua ympäristöön, rennolle rantalomalle haluavalle hyvä kohde.

      • jatkokyssäriä

        Hei

        Missä hotellissa majoitutte ja oliko ruokailut varattu hotellista vai söittekö muualla?


      • Mummero

        Majoituimme Madisonissa, jossa puolihoito sisältyi matkan hintaan. Ruoka oli tosi hyvää ja sitä oli niin paljon, että taisimme koko viikon aikana syödä vain kerran illalla muualla, päivisin maistelimme ihanaa jäätelöä yms. pientä.


    • matkustajX

      Olen käynyt Cattolicassa useasti, hotelleina esim. Aurinkomatkojen valikoimissa edullinen Madison ja tasokkaampi Carducci 76. Molempia voin suositella; ensimmäistä edullisena perhekohteena, etenkin todella halvan puolihoidon takia, jos haluaa siis syödä edullisesti.
      Carducci taas on toisella puolella Cattolicaa tasokkaampi hotelli.

      Cattolicassa on paljon erihintaisia ruokapaikkoja pasta- ja pizzapaikoista tasokkaampiin kalaravintoloihin. Edullisin tapa lomailla on ottaa perhehotelli ja puolihoito (aamiainen päivällinen), mutta minä en tästä pidä, koska ruokapaikan etsiminen on yleensä lomapäivieni kohokohta.

      Cattolicassa on hyvät jalkakäytävät ja mukava kävelykatu (Dante) iltaisin. Ranta on myös kiva, mutta rantatuoleista ja -varjoista on maksettava erikseen. Se tekee 10-20 euroa per päivä per paikka, joten aika kallista lystiä on.

      Suosin itse hotelleja kuten em. Madison ja Carducci, joissa on toimiva ilmastointi. Muutenon aika kuuma öisin. Italiassa toimiva ilmastointi on yleensä vasta alkaen 4 tähden hotelleissa. Halvemmissa on yleensä vain joku propelli pyörimässä katossa tai ei mitään.

      Cattolica on siitä kiva, että siitä pääsee helposti liikkumaan junalla ja linja-autoilla vaikka San Marinoon (yksi käynti riittää, aika turistirysä nykyisin), Gabicce Monten kukkulalle (komeat näkymät ja pari hyvää ruokapaikkaa), Gran Granadan linnoitukseen sekä lähikaupungeista esmes Ravennaan (perinteinen italialainen kaupunki), Riminille (ainakin paljon ostosmahdollisuuksia), Riccioneen (turistipaikkoja, paljon ruokapaikkoja ja baareja), Pesaroon ja kauniiseen Urbinoon (jylhät maisemat).

      Olen Cattolicasta matkannut myös päiväreissulle Venetsiaan asti. Matka taisi kestää kolmisen tuntia suuntaansa. Jos tuon tekee, kannattaa buukata ainakin 1-2 hotelliyötä siellä, jotta näkee muutakin kuin keskipäivän turistiryysiksen. Venetsia muuttuu ihan erilaiseksi, kun päiväturistit katoavat noin kello 17-18:n jälkeen, ja ilta hämärtyy.

    • bnml

      Cattolicaan keväällä? Keväällä ei kylläkään juuri mikään vielä toimi siellä. Kausi alkaa kesäkuun alussa, jolloin aletaan avata rantoja. Hotellien uima-altaatkin avataan vasta 1.6.

      Keväällä siis erittäin rauhallista ja väljää, etten sanoisi autiota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2487
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1158
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe