Vastuu karkaamisesta

aikaväsynyt

Joka ainoa aamu hoidettavani tekee lähtöä töihin vaikka on ollut eläkkeellä jo 20 vuotta. Sain neuvoksi vain yrittää vaihtaa puheenaihetta, mutta kun lähtöaikeet ovat noin toistuvia,aikomuskin istuu lujassa. Muistisairas toistaa aikomuksensa seuraavana hetkenä.Pankkikortti on minun taskussani ja bussilippu samoin. Uskon, että hortoilemaan lähtö olisi samalla lähtö kuolemaan, jos hän onnistuisi. Kysymykseni koskee vastuuta tällaisessa tapauksessa. Eikös se merkitse heitteillejättösyytettä?

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onserankkaa

      Taitaa olla nuorehko potilas?

    • exomaishoitaja

      Jos karkaa niin ei sinua kukaan voi syyttää. Uskon että teet parhaasi, ihminen sinäkin olet ei aina pysty olemaan valppaana.
      Vikkeläjalkainen dementikko on melkein vaikeampi hoidettava kuin vuodepotilas, hän sentään pysyy paikoillaan.

    • Etolevahtikoira

      Mun läheinen joka sairastaa Alzheimeria oli yhdessä vaiheessa sellanen ett öisin oli lähdössä omaan kotiin. Ei millään uskonut ett on omassa kodissaan. Mun piti istua ja valvoa monet yöt hänen sängyn vieressä ettei lähde mihinkään. Oli aika raskasta aikaa, myös päivisin piti huolehtia hänestä. Joskus saattoi mennä naapureiden pihallekin, kun silmä vältti. Onneks naapurit ymmärsi ett kyse oli sairaasta ihmisestä, joka ei tiennyt mitä teki. Onneks myöhemmin eräs lääkäri oli sen verran fiksu, ett määräsi rauhoittavia, joka vähensi harhaisuutta ja yötkin rauhoittui, minäkin sain jopa nukkua useamman tunnin yöunet. Ei tarvinnut enää valvoa ja vahtia ettei vaan lähde yöllä minnekään.
      Ei kukaan omainen pysty muistisairasta koko ajan vahtimaan ja eikä kukaan voi syyllistää sua siitä, jos hän sattuu lähtemään omille teilleen, silloin kun esim.sä nukut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4418
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2902
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1760
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1751
    Aihe