Vilnan kaupunkiloma

Jaakippi

Tuli viimein käytyä myös Vilnassa. Paljon on muita Euroopan kaupunkeja kierretty, Mutta Vilnassa ei ole vielä poikettu. Neljä yötä vietettiin hotelli Europa Royale Vilnius. Hotelli on hieno ja mitään valitamista emme siitä löytäneet. Aamiainen maistui hyvältä ja sitä oli kyllä rittävästi. Itse vanha kaupunki on viehättävä ja siellä paljon aikaa vietettiin. Käytiin parissa juutalaismuseossa, sekä KGP museossa. Toki myös kirkkoja käytiin ihailemassa, niinkuin aina tulee käytyä. Muuten en kirkossa käy, mutta jostain syystä kaupunkilomilla niissä tulee käytyä:) Shoppailua tuli harrastettua vanhan kaupungin pienissä liikkeissä sekä Akropolis ostoskeskuksessa. Sinne kantsii mennä taksilla. Liikkeitä riittää kyllä muutaman tunnin visiittiin siellä. Näin geokätköilyn harrastajana toki myös joitain kätköpaikkoja tuli haettuja loman aikana.
illalliset vietettiin lähinnä vanhassa kaupungissa ja pyrittiin löytämään aina paikallista ruokaa tarjoava ravintola. Viimeisenä iltana tuli syötyä ensimmäistä kertaa majavaa. Ja olikin aika herkullista.
Tässä nyt ihan epäloogisesti kirjoitettu Vilnasta, mutta tulipa kuitenkin. Itsde olen edelleen kohteesta positiivisesti yllättynyt. Hieno loma ja kiva paikka!!!

1

411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aurelija

      Ihana, että sinulla oli kiva ajanviette täällä ja tervetuloa takaisin Vilnaan! :) Minulla on tarjottavana tilava makuuhuone kahdelle halvemmalla https://www.airbnb.com/rooms/11509914 :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3333
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      27
      1512
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      63
      817
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe