Vilnan kaupunkiloma

Jaakippi

Tuli viimein käytyä myös Vilnassa. Paljon on muita Euroopan kaupunkeja kierretty, Mutta Vilnassa ei ole vielä poikettu. Neljä yötä vietettiin hotelli Europa Royale Vilnius. Hotelli on hieno ja mitään valitamista emme siitä löytäneet. Aamiainen maistui hyvältä ja sitä oli kyllä rittävästi. Itse vanha kaupunki on viehättävä ja siellä paljon aikaa vietettiin. Käytiin parissa juutalaismuseossa, sekä KGP museossa. Toki myös kirkkoja käytiin ihailemassa, niinkuin aina tulee käytyä. Muuten en kirkossa käy, mutta jostain syystä kaupunkilomilla niissä tulee käytyä:) Shoppailua tuli harrastettua vanhan kaupungin pienissä liikkeissä sekä Akropolis ostoskeskuksessa. Sinne kantsii mennä taksilla. Liikkeitä riittää kyllä muutaman tunnin visiittiin siellä. Näin geokätköilyn harrastajana toki myös joitain kätköpaikkoja tuli haettuja loman aikana.
illalliset vietettiin lähinnä vanhassa kaupungissa ja pyrittiin löytämään aina paikallista ruokaa tarjoava ravintola. Viimeisenä iltana tuli syötyä ensimmäistä kertaa majavaa. Ja olikin aika herkullista.
Tässä nyt ihan epäloogisesti kirjoitettu Vilnasta, mutta tulipa kuitenkin. Itsde olen edelleen kohteesta positiivisesti yllättynyt. Hieno loma ja kiva paikka!!!

1

370

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aurelija

      Ihana, että sinulla oli kiva ajanviette täällä ja tervetuloa takaisin Vilnaan! :) Minulla on tarjottavana tilava makuuhuone kahdelle halvemmalla https://www.airbnb.com/rooms/11509914 :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2438
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1756
    8. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1467
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1459
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe