Auto vuokra hinnat?

Matkaaja

Olen lähdössä egyptiin hurghadan matka kohteeseen ja sellaista haluisin kysellä että voitko kyseisestä kohteesta vuokrata autoja ja jos voi niin paljonko vuorokausi hinnat ovat? Kiitos etukäteen vastauksista! HYVÄÄ JOULUA KAIKILLE!

6

1046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PDS

      Mitä sinä autolla siellä teet. Hiekkaako aiot lähemmin mennä tutkimaan. Hurgadassa liikkuu busseja ja retkiä tehdään merelle, aavikolle, Kairoon ja Luxoriin, joihin joutuisit saattueessa ajamaan vuokra-autollakin, aivan lähellä ei ole mitään nähtävää.

      • Harza

        Älä missään nimessä vuokraa autoa. Liikennekulttuuri on shokki meikäläisille. Esim. kaistan yli ei saa kääntyä vasemmalle vaan on ajettava seuraavaan kääntymispaikkaan jossa se on ohjattua. Sharmissakin edes kaikki taksit eivät tienneet kaikkia näitä paikkoja. Aja taksilla tai bussilla. HYVÄÄ JOULUA


      • PDS
        Harza kirjoitti:

        Älä missään nimessä vuokraa autoa. Liikennekulttuuri on shokki meikäläisille. Esim. kaistan yli ei saa kääntyä vasemmalle vaan on ajettava seuraavaan kääntymispaikkaan jossa se on ohjattua. Sharmissakin edes kaikki taksit eivät tienneet kaikkia näitä paikkoja. Aja taksilla tai bussilla. HYVÄÄ JOULUA

        Liikenne on aika erilaista kun täällä, autoissa ei ollut alkuperäistä muotoa paljonkaan jäljellä.
        En ole kyllä kuullutkaan vuokrauksesta.


    • no way

      En minäkään kyllä suosittelisi auton vuokrausta. Liikenne on aivan sairasta ja lisäksi paikallisilla on jotain omia sääntöjään joista ei eurooppalainen ymmärrä yhtään mitään.

      se on myös totta mitä edellä jo kirjoitettiin, että esim. luxorin ja kairon suuntaan pääsee kai ainoastaan saattueessa.

      Suosittelisin liikkumista paikallissilla jalla jalla-takseilla/busseilla. sekin on jo tarpeeksi extremeä.

      JOS NYT KUITENKIN PÄÄTÄT VUOKRATA, niin kannattanee kysyä paikan päällä oman hotellin respasta. Ainakin el gounassa vuokrattiin paitsi autoja niin myös moottoripyöriä ja esim skoottereita.

    • Tässä muutama esimerkki paikallisista tavoista (Kairo).
      - Kun ajat tiellä, jossa on esim. kaksi kaistaa, tiellä ajetaan 3,5 kaistaa. Tapana on ajaa kaistojen välillä, koska silloin voit väistää kumpaan tahansa suuntaan (jos on tilaa) jos takana tuleva tööttää merkiksi, että haluaisi ohi. Voin luvata, että takana tuleva tööttää!
      - Egyptissä on myös sellainen viidakonsääntö, että jos takana tuleva vilkuttaa pitkiä valoja, se tarkoittaa, että hän tulee kovempaa, väistät tai et. Tällöin kyseessä on yleensä joku isompi ajoneuvo kuten kuorma-auto.
      - Egyptissä ei myöskään totella liikennevaloja eikä liikennepoliisia. Jos pysähdyt punaisiin valoihin, saat aikaan ketjukolarin.
      - Kääntyminen monikaistaiselta isolta tieltä vastaantulevan kaistan yli tapahtuu isomman "varjossa" ikkunasta käsimerkkiä viittoen. Odotus voi olla pitkäkin kunnes joku isompi auto kuskeineen haluaa kääntyä samaan suuntaan kuin sinä.
      - Vauhti kaupungin keskustassa on yleisesti huima ja taas... tukit tien jos ajat hiljempaa.
      - Jalankulkijat ylittävät tien mistä haluavat ja autoilijat väistävät jos jaksavat ja pystyvät... eli yleensä ei väistetä. Jo pelkkä käveleminen ainakin Kairossa on extreme-urheilua... autoilua en hurjimmissa haaveissani tai unelmissani edes uskaltaisi kuvitella.

      Ja vielä pieni omakohtainen kokemus: Kairossa ajelimme kerran taksilla kohti Kairon keskustaa, vauhtia joku 80km/h. Ohitesemme ajoi auto hurjaa vauhtia, hädintuskin näimme auton väriä. Kun myöhemmin auto oli juuttunut liikenteeseen Kairon keskustassa, hämmästykseksemme huomasimme, että kuski oli alle 10 vuotias poika!

      Turvallista matkaa!

      terv. harrastelija-egyptologi

      • ja-miksei

        Tuo pitää paikkansa myös Hurghadassa.

        Kun kerran tie on tehty, sitä myös käytetään ainakin koko leveydeltä ja periaatteella kaasu pohjaan, jarru pohjaan. Jos ei pääse ohi keskeltä, mennään sitten vaikka ihan vasemmalta, kyllä se vastaantulija siihen väliin mahtuu. Paikallinen rokki raikaa ja kädet lyö tahtia, myös kuljettajan.

        Tarkastuspisteisiin turvavyöt kiinni tai ainakin ristiin mahan päälle, muuten ne on turha koriste ja riesa. Egyptiläinenhän ei kuolemaa pelkää, kun kaikki on insallah.

        Liikenneympyrät on sitä varten, että niitten viereen on näppärä parkkeerata kaistojen keskelle, kun iskee kahvin puute. Liikennepoliisin kanssa sitten potkiskellaan yhdessä renkaita ja keskustellaan parkkimaksun suuruudesta - ja jatketaan sitten kahvin juomista.

        Kun tööttä on tehty niin sitä on sitten kans käytettävä, taajaan ja kovaa, eihan muuten tiedä että on tulossa.

        Suojatie on turistia varten ja kuluisi, jos paikallinenkin sitä käyttäisi...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      232
      4163
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      186
      3716
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      315
      2929
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      270
      2436
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      81
      2036
    6. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      72
      1926
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      47
      1865
    8. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      63
      1783
    9. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      61
      1587
    10. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      72
      1490
    Aihe