Eläkevakuutus asuntosäästöksi

Tiedonjanoinen1

Lirissä ollaan ja pahassa...

Kohta 10v maksanut eläkevakuutukseen ja tällä hetkellä karttunut sinne rahaa n. 7000€.
Eläkevakuutuksen purkaminen on mahdollista vain jos kuolee, jää työttömäksi tai tulee avioero?!!!

Meidän 3-henkinen perheemme asuu vuokralla (vuokra 814€/kk) ja toinen aikuisista on työttömänä.
Olemme yrittäneet saada asuntolainan, mutta emme sitä saa, koska ei ole säästöjä ja toinen aikuisista työtön.

Ihan järjetöntä maksaa vuokraa kuukaudessa noin paljon, kun oman asunnon lainan lyhennys voisi olla pienempi. Näin rahaa jäisi enemmän kuukaudessa elämiseenkin, eikä tarvitsisi turvautua Visaan aina ennen seuraavaa palkanmaksua.

Voisikohan eläkevakuutuksen muuttaa asuntosäästämiseksi ja näin ollen saisimme sen asuntolainan jossain vaiheessa? Tämä ratkaisu olisi meidän pienituloiselle perheellemme tällä hetkellä kannattavampi ratkaisu, kuin että miettiä tulevaisuutta ja sitä että paljonko eläkkeellä ollessani on rahaa käytössä.
Olisikohan tuo tarpeeksi hyvä peruste purkaa eläkevakuutus, kun tarvitsisi rahan asuntolainaa varten?

7

198

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elinkautinen

      Mandatum kertoo näin:
      "Henkilökohtaisen vapaaehtoisen eläkevakuutuksen voi irtisanoa ainoastaan verolainsäädännössä määritellyissä tilanteissa, jotka ovat myös eläkevakuutuksen ehdoissa. Eläkevakuutuksen irtisanomiseen oikeuttavat tilanteet ovat aviopuolison kuolema, avioero sekä eläkevakuutuksesta riippuen pysyvä työkyvyttömyys tai pitkäaikainen työttömyys, joka on jatkunut yhtäjaksoisesti vähintään vuoden.

      Irtisanominen on tehtävä kirjallisesti"

      Kysy omasta yhtiöstäsi.

    • MelkeinMahdoton

      •vakuutuksen ottaja on ollut työttömänä vähintään vuoden
      •vakuutuksen ottaja jää pysyvästi työkyvyttömäksi
      •vakuutuksen ottajalle tulee avioero
      •vakuutuksen ottajan puoliso kuolee.

      Nuo ovat ainoat syyt, joiden perusteella voi irtisanoa eläkesopimuksen. Muita syitä ei ole.

      Muista myös, että jos joku ehdoista täyttyy, ja saat varat nostettua, niin summasta menee vero. Pääomaveroprosentin mukaan, eli tällä hetkellä 30%. Lisäksi vakuutusyhtiö perii määrättyjä kuluja, eli summasta saat käteen noin 2/3. Eli noin 4700€.

      • talousoppia

        Onko tiedot hukassa?. Pääomaveroa maksetaan VAIN VOITOSTA. Eli jos aloittaja maksellut 10 vuoden aikana 5000 euroa vakuutuksia niin koroista 2000 eurosta maksetaan se 30% veroa.


      • ItselläsiHukassa

    • Kdjsh

      Kysy pankilta käykö tuo säästösumma vakuudeksi?

    • xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

      Kuinka TYHMÄ on ihminen joka ottaa eläkevakuutuksen???

    • jhvjhv

      Minä vain poistan nordeassa tulevista maksuista eläkevakuutusmaksun, joka kuukausi.

      Rahat saan käyttöön 2040-luvulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      105
      2354
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      42
      1618
    3. 115
      1158
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1149
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      232
      1068
    6. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      58
      957
    7. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      82
      886
    8. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      55
      851
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      821
    10. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      784
    11. Minä vuonna olet syntynyt?

      😊
      Ikävä
      55
      780
    12. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      93
      749
    13. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      41
      705
    14. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      668
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      31
      627
    16. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      57
      552
    17. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      545
    18. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      30
      512
    19. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      510
    20. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      26
      508
    Aihe