Yliopisto-opiskelu Ruotsissa

haluanruotsiin

Hei,

olen kiinnostunut yliopisto-opiskelusta Ruotsissa. Osaisiko joku kertoa omia kokemuksiaan Ruotsissa opiskelusta ja asumisesta? Miten kielen kanssa sujuu ja millainen kielipohja teillä oli? Onko opiskelu rankkaa? Kuinka teidät on suomalisena otettu vastaan? Kuinka vanhana opiskelu yleensä aloitetaan?

Kiitos paljon jo etukäteen! :)

2

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En ole siellä itse opiskellut mutta minulla on ystävä joka on asunut Ruotsissa. Hänen äidinkielensä on islanti ja oli jo lukenut tanskaa koulussa. Hänestä ei ollut rankka, mutta en minä tiedä. Minusta kirjoitettu ruotsia on aika helppo ymmärtää, äidinkielini on islanti, osaan myös tanskaa ja englantia. Kun he, ruotsalaiset puhuvat, kuulostaa jotenkin epäselvältä kun heillä on nuo sje –äänne ja tje –äänne etc ja voi olla aika vaikea ymmärtää, mutta luultavasti menisi aika nopeasti oppia sitä.

      Minun tietaakseni asuu ihmisiä melkein joka paikasta Ruotsissa. Sinut on luultavasti otettu hyvin vastaan. Yliopistoon voit mennä heti lukion jälkeen mutta keskiarvoikä on 29 vuotta tai jotain sellaista olen lukenut, en tiedä jos on totta vai ei.

    • ruotsissaopiskelu

      Moikka!

      Minä lähdin Ruotsiin opiskelemaan ihan keskipitkällä kouluruotsilla, ruotsinkieliseen koulutusohjelmaan. Alku oli työläs, kun en ollut aiemmin ruotsinkieltä käyttänyt missään ja piti opetella alaan liittyvä sanavarasto. Nopeasti kielitaito kyllä kehittyy kun joka puolella kuulee vain ruotsia! Minun kokemukseni on että suomalaiset otetaan aika hyvin vastaan Ruotsissa, onhan siellä meitä tuhansittain! Suurin osa opiskelijoista on minun koulutusohjelmassani parikymppisiä, mutta myös yli kolmekymppisiäkin joukosta löytyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1919
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1753
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1550
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1441
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      944
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe