Fujin RAW-kuvat melko kookkaita ja poikkeuksellisen kennon takia eivät avaudu kaikissa ohjelmissa. X-Trans kennoa tukee ilokseni nyt ainakin DarkTable. XBMC/Kodi joilla tykkään kuvia selailla ei vielä tukea ole. Käytän Linux systeemiä ja kuvat majailee isolla xfs-levyllä.
Noita 33 megasia tiedostoja tekisi mieli pienentää. Onkos kukaan koettanut pakata tai poistaa esikatselukuvia? Nikon pakkaa nef kuvansa ja sen RAW-kuvat ovat pienempiä kuin pikkuisen kompaktin, mikä huvittaa minua.
Fuji X100S RAF eli RAW kuvat
2
288
Vastaukset
Saattaapihan se Nikon niitä pakatakin mutta kun tässä nyt katselen NEF listaa viime kesän reissulta niin sen pakkauksen jälkeenkin tuppaavat olemaan 43 - 50 Mpix kokoisia. Suuriakohan olisivat pakkaamatta?
Nikistä huolimatta kuvat on kuvattu D800 rungolla.D800 on FX kennoinen hurjalla pikselimäärällä. 36,6 miljoonaa pikseliä. 14 bitin pikselitarkkuudella tarvitaan 2 bittiä kuvapistettä kohti. Eli datan kooksi tulee 72 Mpix. Lisäksi tulee esikatselukuva plus muut datat. Yhteensä jotain 75 megaa. Aika paljon per ruutu. 12 bitin tarkkuudella kuvapiste vie 1,5 tavua. D90 oli minulla aikoinaan. Hyvä kamera. Pienemmällä määrällä pärjää. D90 kamerassa riitti 4G muistikortti. Nyt Fujilla ottaa siihen 100 ruutua, mikä aika vähän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2361825- 1861591
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä451202Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50932- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30741Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 38727
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23702Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627
