Koetetaan päästä yli sisällissodan perinnöstä!

vastaanotolla-kuultua

Koetetaan päästä yli sisällissodan pahasta kuullusta perinnöstä, sillä ketään meistä ei vielä silloin ollut syntynytkään!!

Lars Sörensen

Olen seurannut suomalaista työelämää 25 vuoden ajan ja kuunnellut niin työntekijöiden kuin työnantajienkin käsityksiä toisistaan luottamuksellisissa kahdenkeskisissä tapaamisissa vastaanottohuoneessani työterveyshuollossa. Valitettavan harvoin kuulen myönteisiä arvioita.

Karkean arvioni mukaan kahdella kolmasosalla työpaikoista on osittain juututtu sisällissodan juoksuhautoihin. Mitä isommasta ja vanhemmasta työpaikasta on kyse, sitä selkeämmin tämä asia tulee esiin. Selityskin on yksinkertainen. Isovanhemmat ja vanhemmat ovat siirtäneet seuraavalle sukupolvelle omat näkemyksensä ja kokemuksensa työntekijöistä ja työnantajista.

Vastaanotollani ei puhuta suoranaisesti lahtareista tai punikeista, mutta melko järkyttäviä arvioita olen joutunut kuulemaan aivan asiallisista työntekijöistä ja työnantajista. Samanlaisiin arvioihin törmää tosin mediassakin nyt päivittäin.

En kuitenkaan halua yleistää tätä koskemaan kaikkia työpaikkoja, koska monin paikoin esimiehet ja työntekijät puhaltavat aidosti yhteen hiileen. Näitä työpaikkoja tulisi vain olla huomattavasti enemmän.

Monilla kilpailijamaillamme vastaavanlaista historian taakkaa ei ole, ja työpaikan ja työelämän ongelmia ratkotaan yhdessä.

Olisiko nyt viimeinkin aika laskea aseet ja kohdata esimies ja työntekijä ihmisenä? Yhteistyöllä niin työuria kuin tuottavuuttakin voitaisiin parantaa merkittävästi.

Lars Sörensen

työterveyslääkäri

Naantali

4

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ensimmäistä kertaa näen työterveyslääkärin kirjoituksen tällä palstalla. Asiaa hän kirjoitti.
      Vanhoista taisteluhaudoista ei ole niin helppo kavuta. Olihan se War 2 siinä välissä.
      Kotirintaman traumoja tuosta itselläkin vielä perkaamatta. Eikä meitä suinkaan ole vähän.

      Mielestäni työterveyslääkäreiksi valikoituvat enemmän duunareiden pariin soveltuvat ihmiset.
      Ei huonoja muistoja kenestäkään heistä.

      Toivo Lång
      Inkeroinen

    • samanmielinen

      Kiitän lääkäri Lars Sörenseniä hyvästä kirjoituksesta palstallemme. Totta joka sana.

    • Kuuntelit-tarkkaan

      Viha on istutettu puhumalla aina pahaa. kun mummosi ja vaarisi puhuivat mehän synnyimme yli 20 vuotta myöhemmin.

      • 1Toinen

        Puolin ja toisin kasvoimme siihen, valkoiset ja punaiset voisivat jo olla vapaita vihasta ja uskaltaa puhua niistä ajoista ja asioista tapahtuneena tosiasiana.
        Pelkäämättä luokittelematta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      124
      1197
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      118
      1038
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      98
      869
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      112
      818
    5. Ketä naista se poju tällä hetkellä vetää höplästä

      Sillä kun pitää aina olla joku höplästä vedettävä kierroksessa
      Ikävä
      270
      734
    6. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      685
    7. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      17
      657
    8. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      41
      594
    9. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      49
      579
    10. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      545
    Aihe