Aikomukseni on ostaa kannettava, mutta mallien ja merkkien paljous hämmentää. Olen kovasti koettanut perehtyä eri koneiden ominaisuuksiin, mutta olisi mukavaa kuulla myös ensikäden tietoa itse käyttäjiltä. Siis mitä konetta suosittelisit, kun toivoisin, että siinä on:
- laajakuvanäyttö
- muistia 512
- kiintolevy kooltaan ainakin 40
- hyvä akkukesto
- painoa max. 3 kg
- tärkeää olisi myös hyvä puhelintuki, sillä olen atk-asioissa ummikko
Kone tulee melko kevyeen käyttöön. Tekisin sen avulla koulutöitä (word, powerpoint, excel), katsoisin silloin tällöin elokuvia ja surffailisin netissä. Koneen ei tarvitse pyörittää uusimpia ja hienoimpia pelejä (varsin kivikautiset tyyliin pacman ovat enemmän minun makuuni). Rahaa olisi käytettävissä reilu tonttu. Mitähän sillä saisi?
- laajakuvanäyttö
- muistia 512
- kiintolevy kooltaan ainakin 40
- hyvä akkukesto
- painoa max. 3 kg
- tärkeää olisi myös hyvä puhelintuki, sillä olen atk-asioissa ummikko
Kone tulee melko kevyeen käyttöön. Tekisin sen avulla koulutöitä (word, powerpoint, excel), katsoisin silloin tällöin elokuvia ja surffailisin netissä. Koneen ei tarvitse pyörittää uusimpia ja hienoimpia pelejä (varsin kivikautiset tyyliin pacman ovat enemmän minun makuuni). Rahaa olisi käytettävissä reilu tonttu. Mitähän sillä saisi?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ostin juuri HP Pavilion zv5329EA:n.Hinta oli 1295 ja luulenpa että hinta/laatusuhde on kohdillaan.Puhelintuki on hyvä ja muutenkin helppokäyttöinen kone.Painoa kyllä yli 3kg..
HP PAVILION zv5329EA / PROSESSORI: • 1,6 GHz AMD Athlon XP 3000 -prosessori • Väylän nopeus 1600 MHz • Välimuisti 256 kt. MUISTI: • 512 Mt DDR PC2700 333 MHz (2 x 256 Mt). TALLENNUS: • 60 Gt EIDE-kiintolevy, ATA 100 (4 200 kierr./min) • DVD R/RW ja CD-RW-yhdistelmäasema • 5-In-1-muistikortinlukija. TIETOLIIKENNE: • 56kb/s modeemi • Integroitu 10/100 Mb/s -Ethernet- verkkosovitin • NÄYTTÖ: 15,4” WXGA TFT -laajakuvanäyttö, tarkkuus 1280 x 800 pikseliä (kuvasuhde 16:10) • NVIDIA Geforce4 440 Go -näytönohjain • 64 Mt erillinen näyttömuisti. ÄÄNI: • Sisäänrakennettu 16-bit Sound Blaster Pro -yhteensopiva 3D-ääni • Harman/Kardon-kaiuttimet. NÄPPÄIMISTÖ: • 88-näppäimen täysikokoinen näppäimistö • Ohjauslevy, jossa virta päälle/ pois- ja vieritys ylös/alas -vyöhyke, äänenvoimakkuuden säätö ja vaimennusnäppäin ja 3 helppokäynnistyspainiketta. PORTIT: • 1 x VGA • 1 tyypin I tai II PC Card • 3 x USB 2.0 • 1 x rinnakkais • 1 x RJ11 -modeemiliitäntä • 1 x RJ45 -Ethernet-liitäntä • TV-ulostulo (Svideo); (kaapeli ei sis. hintaan) • Kuuloke- ja mikrofoniliitäntä • Kaapelitelakointiliitin. VIRTALAITTEET: • 120 W AC -virtalähde • 8-kennoinen litium- ioniakku. KÄYTTÖJÄRJESTELMÄ: • Suomenkielinen Microsoft Windows XP Home Edition. OHJELMISTO: • Microsoft Word 2002 • Microsoft Works 7.0 • Microsoft Internet Explorer 6.0 • Microsoft Outlook Express • Adobe Acrobat Reader 6.0 • InterVideo WinDVD SE • InterVideo WinDVD Creator • Sonic Record Now • HP Image Zone • Microsoft Windows Media Player • Apple iTunes. HUOLTO- JA TUKIPALVELUT: • Symantec Norton AntiVirus 2004 (automaattinen päivitys 60 päivän ajan); vaatii erillisen aktivoimisen/rekisteröitymisen. MITAT: 362 x 284 x 45 mm; paino 3,65 kg • Vuoden takuu sisältäen noudon, huollon ja palautuksen.
Minulla on ollut kuukauden ajan sama kannettava. Joskus on sellainen tunne että olen pöytäkoneen ääressä. Jos vasemman puolen USB-liitäntöjä käyttää, pistikkeet ovat ehkä hiukan kortinlukijan tiellä? (Jos nyt huippukriittinen olisin) Akkukesto, 2 ½ tuntia voi jakaa mielipiteitä. Se on aina kompromissi, kun on tehokas kone. (Maksan sen osamaksulla ilman korkoa)
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=1500000000000069&posting=22000000005076679
Joku tarjoaa huonoja kokemuksia, sattuuhan niitäkin. Mutta tyttären HP-pöytäkoneessa takuu toimi esimerkillisesti. Haettiin kotoa ja tuotiin. Aikaa meni muutama päivä. Työn teki erikoistunut firma.
Onneksi olkoon jos sulla on takuu toiminut! Mulla se ei oikein toiminut kunnolla ja ne pompotti ihan miten sattuu ja tuntui siltä kun niiltä jotain kysy niin löytyi vain kaksi vaihtoehtoa eli asenna ohjelma uudelleen (ajallisesti n. 3 tuntia asetuksineen) tai kysytään esimieheltä.
Kyllä se kolmen kuukauden pompotus alkoi pikkuhiljaa ottamaan pannuun.
Laite/ohjelmisto-ongelmissa voi hyvinkin joutua pyöritykseen. Olen sellaiset aina saanut itse selvitettyä. Kertomassani tapauksessa kiintolevy meni toimimattomaksi. Teknikko haastatteli ja uskoi. Selvä laitevika korjataan mahdollisimman pian. Korjaukset on keskitetty Infocare Finland firmalle. Se päivittää biosin, mutta tuskin korjaa ohjelmistovikoja.
Molemmilla kerroilla kone kävi Hollannissa asti korjauksessa, mutta ei ne saanut sitä sittenkään vielä täysin kuntoon ja sama pallottelu jatkui vaan. Sitten yksi kaveri kertoi, että jos uudessa koneessa on ollut tuollaisia vikoja, niin sen olisi saanut kuukauden kuluessa vaihtaa uuteen!!!
Näin kerrottiin vasta ensimmäisen kerran kolmen kuukauden päästä ja kun esitin kaverille, että vaihdetaan uuteen niin saavat sen jälkeen asennella ohjelmia itse vaikka sen sata kertaa sen jälkeen niin yllättäen se ei käynytkään sitten, mutta vastausta ei kaveri osannut antaa siihenkään miksei moista asiaa oltu aikaisemmin kerrottu (kuukauden sisällä).
Niinpä minä päätin osaltani lopettaa tuon paskan jauhannan niiden kanssa ja säästää omia hermojani ja yöuniani(ainut aika asentaa ohjelmia) ja vaihdoin sen paskan tähän Fujitsun koneeseen.
No joutuihan sitä välirahaa tekemään aika reilusti puhelinkulut ym.... niin kaikkinensa tuo Compaqin seikkailu tuli maksamaan mulle yli 600€ ylimääräistä, joten varmaankin ymmärrät miksi "mainostan" ko. koneita. (Kerron muillekin huonosta palvelusta)
Kun ja jos silloin olisi ollut reilusti enemmän tietoa niin eipä kyllä olisi nytten Fujitsua vaan joku täysin toinen merkki, mikäli samassa yhteydessä olisi päässyt vanhasta "paskasta" eroon samalla lailla.
Hintavertailun vuoksi. Esim. verkkokauppa.com on laskuri kannettavalle. Ei siihen tarvitse kummoisiakaan osia liittää, kun hinta nousee yli 2000 €.
Jos et ole Windows-asiantuntija, silloin pääset helpoimmalla Apple iBookin kanssa. Siinä on normaalin kuvasuhteen näyttö, mutta akun kesto on hintaluokan ylivoimaisesti pisin. Toisaalta siihen voi työpöytäkäytössä liittää minkä tahansa VGA-näytön suurella resoluutiolla.
Helsingin Sanomien, Tekniikan Maailman ja Mikrobitin mielestä iBook on kirkkaasti paras reilun tontun kannettava.
iBook ei tarvitse virustorjuntaa, sillä virukset ja muut haittaohjelmat eivät siinä toimi. Tämä on aloittelijalle suurempi asia kun ehkä uskotkaan. Monella on kulunut kuukausia, että on saanut viruspuolen jonkinlaiseen hallintaan.
Noin halvalla ei saa täydellistä kannettavaa, mutta iBook on kokonaisuutena mielestäni lähinnä sellaista.
iBookin käyttäjille (ja muillekin) on tarjolla erinomaista nettiapua osoitteessa http://www.hopeinenomena.net. Sieltä löytyy myös massoittain käyttäjäkokemuksia, joukossa tietysti kritiikkiäkin. Kannattaa vaikka mennä heti kyselemään, niin on moni muukin tehnyt ennen ostopäätöstään. Saat tietoa aivan toisella mallilla kun täältä.
Muista että jos sinulla ei nyt ole Windows-neuvojaa lähiympäristössäsi, ei sitä mistään tupsahda silloinkaan kun olet ostanut sen koneen. Tietävä fyysinen kaveri on nimittäin aika välttämätön, jos ummikkona meinaat pitää Win-koneen jatkuvassa työkunnossa, sanoipa kauppias mitä tahansa.
Olin itse ajatellut lähinnä fujitsun tai hp:n konetta, mutta tuo macci kiinnostaisi myös. HP:n koneissa minua ärsyttää se, ettei missään spesifikaatioissa mainita koskaan koneiden akkukestoa eivätkä sitä tiedä kysyttäessä monet myyjätkään. Eräs ystäväni taas kritisoi fujitsun koneiden mukana tulevaa virusturvaa kovin monimutkaiseksi ja hankalaksi.
Koska tulen tekemään koneella paljon opiskeluun liittyviä töitä, tekstejä wordillä, esityksiä powerpointilla ja harjoituksia excelillä, macin ostaminen on koko lailla pois suljettu vaihtoehto. Minun täytyy voida työstää samoja töitä sekä kotikoneellani että koulun pc-koneilla. Olen kuullut mac-käyttäjiltä, että maceillä tehtyjä juttuja on erittäin vaikeaa saada avattua, muokattua yms. pc-koneella ongelmitta. Miten tämä ylipäätään on mahdollista? Vääntäisitkö rautalangasta ummikolle?
Entä haluaisiko joku ystävällisesti selventää eri levyasemien "koodikieltä". Mikä on sellainen hyvä asema, jolla voi tallentaa myös dvd-levyille? Entä mihin käytetään firewire-liitäntää?
Macin ja Windowsin Word, Excel ja PowerPoint käyttävät täsmälleen samoja tiedostomuotoja. Macilla tehty tiedosto voidaan avata virheettömästi PC:llä ja päinvastoin. Lisäksi Macissa on yhteensopivuuden tarkistus, joka varmistaa että esim. Mac-Wordilla tehty tiedosto avautuu oikein kaikilla Windows-Wordeilla 95:stä uusimpaan. Tämä on hyvin tavallista puuhaa nykyään.
Olen kuullut, että joissakin hyvin mutkikkaissa Excel-jutuissa PC:llä tehty työ ei välttämättä avaudu aivan virheittä Macissa. Nämä ovat poikkeuksia enkä itse en ole tällaisiin törmännyt, vaan kaikki Excel-jutut ovat pelanneet moitteitta.
Tumpuloinnilla ja vanhoilla ohjelmistoilla on tietysti saatavissa aikaan puutteellista yhteensopivuutta, mutta kun Macissa on uusin Office 2004, se on kyllä jo aika vaikeaa. Onhan tämä yhteensopivuus itsensä Microsoftin toteuttama ja vuosia virittelemä molemmin puolin, joten kummahan olisi jos se ei hyvin toimisi.
Itse olen siirrellyt monenlaisia tiedostoja yliopiston PC:itten ja omien Macieni välillä, eikä mitään ongelmia ole ollut.
Lisätietoja tähänkin asiaan saat antamastani linkistä.
FireWire 400 -liitäntä on erittäin luotettava video- ja ammattikameroitten standardi, jota voidaan käyttää moneen muuhunkin tarkoitukseen (mm. DVD-polttimen liittämiseen) ja joka käytännössä on nopeampi kuin USB2. Esimerkiksi iBook toimii FireWire-liitäntään kytketyltä nopealta kovalevyltä selvästi nopeammin kuin omalta sisäiseltä kovalevyltään, joka on samanlainen kuin kannettavissa yleensä. FireWire 800 taas on markkinoiden nopein ulkoisten kovalevyjen liitäntätapa, joka löytyy ainakin Applen PowerBookeista.
Sen verran tuosta Fujitsussa olevasta Normanin virusturvasta/palomuurista, että ei se nyt loppujen lopuksi kovin vaikea ole laittaa kohdilleen ja sen jälkeen se on varsin "helppohoitoinen". Minä ainakin lasken sen positiiviseksi puoleksi kun mulla tuli 3 vuoden ilmaiset päivitykset Normaniin(joissakin koneissa 1 vuosi muistaakseni), mutta tuleeko noihin Nortoni (HP/Compaq) muuta kuin 60 vuorokautta?
Mulla ei tullut tuohon Compaqiin kuin &0 vuorokauden ilmaiset päivitykset, tosin niitä en tarvinnut kun koneessa ei ollut edes nettiyhteyttä.
Lämpimästi kyllä suosittelen jotakin muuta kuin HP/Compaqin tuotteita sattuneesta syystä, jonka voit tuosta yhdestä linkistä lukea. Sen ymmärrän täysin, että jokaiseen laitteeseen voi tulla vikoja, mutta se miten se hoidettiin tuossa edellämainitussa firmassa niin oli täysin ala-arvoista toimintaa ja antaa kyllä koko firmasta sellaisen kuvan, että siellä ei haluta eikä osata hoitaa asioita kunnolla.