Mun tietokone Acer 3 -vuotta joten ei takuuta, päivittyi Windows 10.n Kuukausi meni hyvin, sitten alkoi tahmomaan. Joka kerran kun palaan lepotilasta näyttö on minuutin pimeänä ja sitten yhtäkkiä kuva tulee. Sama jos käynnistän, minuutin viive näyttö mustana. Enteileekö tämä koneen lopullista hajoamista?
Tahmea kone
Anniinankone
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ennemminkin käyttöjärjestelmän ongelma.
Puhdista pöytä pullanmuruista ja asenna kymppi uudelleen.
Jostain palstan ketjusta löytyy ohjeet.
Ei tarvitse Windowsia uudelleen asentaa, kun kyseessä on vain bugiset amd:n ajurit.
Aika nopsaan tarvii uusin windows uudelleenasennuksen.
Teeppä Windows 10 puhdas asennus.
Windows 10 puhdas asennus
1. Palauttaa Windows 7/8 koneeseen ja aktivoida se.
2. Päivittää se Windows 10 versioon tällä ohjelmalla:https://www.microsoft.com/fi-fi/software-download/windows10
3. Tarkistaa onko se aktivoitu
4. Tehdä samalla ohjelmalla Windows 10 asennusmedia lisenssin Windows versiolle. ( Windows 7 Home Premium-> Windows 10 Home)
5. Asentaa Windows 10 sillä medialla ( alustaen levyt) ja ei anna aktivointitunnusta missään vaiheessa sen asennusvaiheissa. Se pitäisi aktivoitua automaattisesti asennuksen jälkeen kun nettiyhteyden laittaa päälle.
Kohtaa 1, 2, 3 ei tarvitse tehdä jos aktivointi on kunnossa. Loput kyllä.
Ohjauspaneelin järjestelmä: Windows on aktivoitu alla tuotetunnus. Tämäkö? Millä samalla ohjelmalla ja miten? En edes kuvittele osaavani asentaa mitään. Taidan viedä Giganttiin josta tämän aikanaan ostinkin, ja sanon että laittavat.
Silloin riittää että teet tuon asennusmedian tuon linkin kautta ja asennat sillä 10 uudestaan.
Yritin tehdä tuota tikulle mutta Pari asiaa" jälkeen tuli ilmoitus" Emme tiedä miksi, mutta koneessasi ei voi tehdä tätä ohjelmaa. Soitin vielä Giganttiin tuosta ohjainasiasta ja sanoivat että molemmat ja aiempiohjain. Nyt kone toimii taas normaalisti mutta kun kysyin tuosta päivityksestä sanoivat "ettei heillä vielä toistaiseksi ole maksutonta puhelintukea" :) En edes ajattele toimivaa konetta rukata mutta jos vastaisen varalle olisi tikku jolla korjata.
Vika on luultavasti amd:n ajureissa, joilla tulee joillakin vanhemmilla näytönohjaimilla musta ruutu minuutiksi kun konetta käynnistetään tai palataan lepotilasta.
Ongelma ratkeaa kun ottaa "switchable graphics" bios-asetuksista pois käytöstä.
Pelkkä uudelleenasennus ei auta, kun se kuitenkin automaattisesti asentaa myös toimimattomat amd:n ajurit ja taas tulee sama mustan ruudun ongelma jota amd ei ole vieläkään 2kk:ssa korjannut.
Soitin Giganttiin ja eivät halua sitä sinne. Sanoivat, että laita vanha ohjain Laitehallinnasta. Tässä on kaksi näyttösovittimet osassa kumpaa näistä tarkoittavat. Tai uskallan rukata. En halua että pimenee lopullisesti.
AMD Radeon 6520G
AMD Radeon 7600 M Series.
Varmaan alempaa.