Poliisi ajoi viime yönä autolla takaa murtovarasta ympäri Pirkanmaata ja aiheutti suuren vaaran ulkopuolisille henkilöille. Monessa maassa poliisin hurjapäiset takaa-ajot autolla on kielletty niiden vaarallisuuden takia. Siinä ovat vaarassa takaa-ajavat poliisit, takaa-ajettavat ja ulkopuoliset takaa-ajon tielle sattuneet henkilöt.
Ei järjen häivää poliisin takaa-ajossa
järkeäkehiin
1667
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
No missähän maissa ne takaa-ajot on kielletty?
Perhana, NimiäKehiin ehti ensin. Olin niin jo kirjoittamassa, että missähän maassa poliisia on kielletty ajamasta takaa rikollisia.
Jos poliisin pitäisi aina luopua takaa-ajosta, se räjäyttäisi tällaisten pakojen määrän taivaisiin. Jokainen tietäisi, että kunhan tarpeeksi lujaa ajaa karkuun, poliisi luovuttaa.
Se, mitä itseasiassa tällaisten ehkäisemiseksi pitäisi tehdä, olisi lisätä poliisin valtuuksia oikealle tasolle. Pehmeän renkaat hitaasti tyhjentävän piikkimaton sijasta kovempia, heti pysäyttäviä keinoja, lupa käyttää ampuma-asetta pysäyttämiseen muutenkin kuin hätävarjeluna, herkempi kiilaaminen silloin kun siitä ei aiheudu muille samalla tiellä vaaraa jne.
Pako poikki kertaheitolla ja lyhyeen. Pakenijan turvallisuudesta huolehtiminen on aivan turhaa, hän on tiensä valinnut.
Eikun juuri päinvastoin ! Radioliikenne ja rauhallinen seuranta tuo paremman tuloksen. Tänään juuri oli Alaska Trooppereissa malli esimerkki !
Lopettivat hirveän kaahaamisen ja ottivat järkevästi myöhemmin piikkimatolla. Ei poliisi luovuta vaikka se rauhottaakin......
Niinjuu, se rosmohan tosiaan hidastaakin heti tahtiaan kun poliisiauto ei enää ole puskurissa kiinni, ja ajelee eteenpäin sitä ainoaa väylää, mikä siellä suuren kaupungin keskustassa on mihinkään kääntymättä, eiku miten se meni?
Et kai ihan tosissasi kuvittele, että nuo TV:n "reality-sarjat" ovat jotain todellisuutta? Voi että mitä lapsia tännekin kirjoittelee.
Sori tgfer. Nopeat syö hitaat ;)
Kunnon takaa-ajo sivullisten turvallisuudesta tai hengestä vähääkään välittämättä on kuin viagran olisi ottanut. Siitä tulee tosi miehekäs olo ja voi kehuskella illalla baarissa kavereille, kuka on enemmän vahinkoa saanut aikaiseksi yhteiskunnan maksettavaksi.
Komppaan täysin. Macho-kulttuuri on turvallisuusalalla elikkä poliisissa, puolustusvoimissa ja rajavartiolaioksessa vallalla. Pitäisi saada lait rajoittamaan tällaista tappamista, mutta kansanedustajat vaan nukkuvat.
Vajaata touhua tuollainen takaa-ajo. Se on todellakin asia, mikä aiheuttaa vaaratilanteita. Ei todellakaan järkitouhua. Poliisi voi hyvin saada rikollisen muutenkin kiinni.
Unohdit kertoa miten saada kiinni esimerkiksi aloituksen uutisen kaltainen motoristi, jonka kasvoja ei ole nähty, ja prätkää ei voida yksilöidä mitenkään.
Olisivat epäilemättä Tampereen Hervannassa kiinnostuneita opeistasi. Saisit varmasti hyvät rahat kun opettaisit nämä tietosi heille.
Radioliikenteellä ja piikkimatoilla ne kiinni saadaan varmemmin kuin hullulla takaa-ajolla, eikä viattomat kuole.
Miten ajattelit radioliikenteellä ja piikkimatolla seurata minne se takaa-ajettava risteyksestä kääntyy?
Älä nyt kysele 6666666:lta noin vaikeita. Hän on samalla tasolla AmericänHerkkuva:n kanssa kuvitellen, että TV:ssä pyörivät amerikkalaisesta poliisitoiminnasta kertovat "tosi-TV"-ohjelmat ovat jotain dokumentteja, ja kertovat miten asiat oikeasti menevät.
Suomen poliisi tv jutut saavat aikaan tämän , poliisi luulee olevansa batman.
Poliisien narsisti luonne ei anna periksi luovuttaa vaikka olisi yleinen turvallisuus kyseessä. Nämä poliisikoulussa lukemaan/kirjoittamaan oppineet pellet aiheuttavat useita kuolemia ja loukkaantumisia toimillaan ja virkamerkin suojassa.
He ovat myös sadisteja ja psykopaatteja:
http://www.urbaanisanakirja.fi/word/sadisti
http://www.urbaanisanakirja.fi/word/psykopaatti
Veikkaan, että he eivät opi kirjaimia edes poliisikoulussa, koska peruskoulun oppimäärään kuuluva perustuslaki on rikottu päivittäin poliisityössä.
Kerrotko vielä minkä aineen yhteydessä ja millä luokalla tuo perustuslaki käydään peruskoulussa läpi?