Millainen kuulokoje meluisaan ympäristöön.

puolikuuro

Minulla idex indeo merkkiset kojeet,olleet noin neljä vuotta ja nyt tuntuu että eivät enää riitä.ouksin kuulokeskuksessa käsketään vain laittaa volyymia isommalle :) .Jokainen kuulovammainen tietää ettei se auta jos meinaa puheesta saada selvä.Palaverit menee enimmäkseen harakoille kun ei kuule kuin lähimmät kommentit.Olen työssä jossa aika kova melu.Minkälaisia kojeita ja kokemuksia niistä teillä jotka joutuu olemaan melussa ainakin työpäivän verran päivässä. Ei ole varaa mennä yksityiselle joten kuulokeskusta pommittamalla voisi koittaa saada uudemmat kojeet.Toinen on tuo tinnitys joka siis pahenee päivän aikana,on huminaa ei onneksi vinkumista,onko jotain konstia jota voisi kokeilla.?Kuulonalenema on luokka n.60 db

4

150

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aloittajaa

      Tarkoitin tietysti Widex merkkiset kojeet

    • phonak

      hei! mulla on myös kuulon alenema 60% luokkaa?? ja tinnitys!! mutta mulle annettiin "käyttöön" phonak merkkiset!! ja hyvin on ääni mailma ollut luonnollinen?? ja säädöt saatu!! saamaan kaavaan "kuulo käyrän"! mukaan luontevaksi? mutta tietenkin siihen vaikuttaa mikä se kuulon alenema tyyppi on...??? mulla sisä korvassa kuulo luun luutumaa??? ja oikee kuulee vain korkeimmat äänet... !:( mutta kiitän lks/kuulokeskusta!! hienosta hoidosta! toki oyksia kun leikkasivat oikeen korvan "kuulevaksi" muttei pysyväksi...??

    • 12jake

      Mulla oli myös Widex Indeot, kylläkin ne pienempikokoiset Passion-nimellä, joissa voluuminsäätöä ei ollut, vaan piti hankkia erillinen kaukosäädin. Mulla myös loppui niistä teho 4-5 vuoden käytön jälkeen.
      Ei siitä voluumin lisäyksestä kauaa iloa ollut, koska myös häiriöäänet vajvistuvat samalla. Mutt kuulontutkija kyllä halutessaan pystyy säätämään ko kojeitakin niin, ett puheäänitaajuudet voimistuu ja muut äänet eivät. Mutta laitteen omasta säätimestä tuollaista säätöä ei pysty itse tekemään.

      No sain kinuttua itselleni saman valmistajan paljon uudemmat ja kehittyneemmät Clear Fusion-kojeet nyt keväällä. Ja nyt tehot ja voluumit riittää. Ja muutenkin eri äänien erottelu ja ennenkaikkea suuntakuulo ovat kuin toisesta maailmasta.

      Jos et tiedä, niin Inteon-malli on tullut markkinoille jo vuonna 2005, eikä ole siis nykyaikaisten kojeiden tasolla kaikilta osin. Äänen laatu sinänsä niissä on kyllä erinomainen, mutt tehot ja erottelukyky sekä suunta ovat jälkeenjääneitä nykyaikaisiin kojeisiin verrattuna.

      Jos siis olet edelleen työelämässä aktiivisesti, niin kerro se kuulontutkijallesi, jottei eläkeläisenä sinulle vaatimattomampia kojeita tarjoaisi.

      Toiseksi. Alkuvuosi on parempi aika kojeiden uusimiselle/saamiselle kuin loppuvuosi, jolloin määrärahat niiden hankkimiseksi ovat Kuulokeskukseltakin huvenneet vähiin tai peräti olemattomiin...

      Eli kärvistele hetki ja yritä uudelleen tammi-helmikuussa ;)
      Niin minäkin toimin...

    • 12jake

      Näissä Widexin Clear Fusioneissa on muuten erinomaisen hyvä taustaäänien häiritsevyyden vähennys ja ihan automatic.
      Sen lisäksi näihin saa neljä eri ohjelmistoa, joita voi käsin vaihtaa, jos haluaa. Mulla on käytössäni tietty se normaali Masteriksi kutsuttu ja sen lisäksi mukavuus, musiikki ja T-asema nimiset ohjelmat. Niiden vaihtamiseen ei tarvita erillistä säädintä. Molemmista kojeista löytyy nappula ohjelmien vaihtoon.

      Ja painotan uudelleen näiden kojeiden erinomaista suuntakuuloa.
      Mulla toinen korva liki kuuro, mutt näillä kuulen hyvin myös sen puolen äänet ja nimenomaan sillä liki kuurolla korvalla.
      Eli kuulen hyvin mistä suunnasta äänet kuuluvat.
      Erinomaisen mukava asia esim sinfoniakonserteissa, joissa käyn paljon ja oopperoissa ja teatterissa, joissa käyn myös usein.
      Eikä muuten oo ollenkaan paha asia kokouksissa ja neuvotteluissa työssä. Kuulen tarkalleen kuka puhuu ja/tai soittaa, jne.. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      803
    2. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      41
      766
    3. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      740
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      738
    5. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      41
      704
    6. 50
      616
    7. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      577
    8. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      59
      572
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      66
      516
    10. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      485
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      18
      477
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      25
      466
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      44
      465
    14. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      95
      452
    15. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      437
    16. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      17
      400
    17. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      26
      399
    18. Jos kohtaisimme niin

      Olisitko ilkeä ja kostonhaluinen?
      Ikävä
      43
      397
    19. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      53
      390
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      21
      377
    Aihe