https://m.verkkokauppa.com/fi/product/60284/fxttx/NZXT-Phantom-820-Ultra-Tower-ATX-kotelo-valkoinen/ olisin tuollaista tietokonetta miettimässä pojalle mutta entiedä näistä ainakin sopivan hintainen ja poikakin tykkäisi ulkonäöstä t.12v topin äitin
Tietokone pojalle
Emma96544
756
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
SENKIN TYHMYRI SE ON VAIN KOTELO :)
Ei ole pelkkä kotelo voit vaikka googlata. Mä ainaki suosittelen tota tietokonetta, koska ainakin arvostelujen mukaan pyörittää uusiakin pelejä ihan kohtalaisen hyvin.
"NZXT:n erittäin tyylikäs, tilava ja hiljainen kotelo kaikille pelaajille. Koteloon on mahdollista rakentaa vesijäähdytysjärjestelmä helposti.
Ominaisuudet:
Kotelon tyyppi: Ultra Tower, teräs
Mitat: 235 x 650 X 612 mm
Tuulettimet: 3 x 200 mm sekä 140 mm tuulettimet
Paikat: 5 x 5,25" ulkoista, 6 x 3.5" sisäistä
Paino: 15 kg
Emolevytuki: E-ATX, XL-ATX, ATX, MICRO-ATX, Mini-ITX
Tuoteinfo
Linkki valmistajan kotisivuille
Tuki
Takuu 12 kk
Takuu- ja tukiasiat Verkkokauppa.comin kautta."
Kyllä se kotelo on:D Ei mainintaa mistään tietokoneen peruskomponentista kuten emolevy, kovalevy, näytönohjain, suoritin..
Tässä täytyy ymmärtää se että kyseessä on PELKKÄ KOTELO! Asiaks voi siihen koteloon ostaa ja asentaa halutut komponentit. Ei niitä siinä valmiina ole ellei tuota myy joko käytettynä johon hän on itse lisännyt komponentit.
Hyvä kone kootaan itse tai valitaan osat ja annetaan liikkeen koota. Kotelo on hyvä alku sinänsä:)
En epäile hetkeäkään, etteikö tämä aloitus olisi trolli, mutta kun aina on se 1% joka voi oikeasti olla tosissaan, niin mainittakoon nyt että tuo on tietokoneen kotelo, johon on tarkoitus sitten itse asentaa tietokoneen muut osat sisälle, eikä siis tietokone jossa olisi sähköosat sisällä.
Kokonainen tietokoneen tunnistaa mm. siitä, että perustason koneen hinta on noin tonni uutena. Muutama satanen suuntaan tai toiseen riippuen siitä, onko se toimistokäyttöön vai pelikäyttöön tarkoitettu.
https://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/160b/Tietokoneet-Poyta
Tuossa niitä koneita on.
Mutta mitään tuollaista valmiskonetta ei kannata tietenkään ostaa, vaan antaa liikkeen kasata tai kasata itse kunnollisista osista tietokone. Valmiskoneet ovat kuin nykyiset autotkin, eli täynnä hajoavaksi suunniteltuja osia että asiakas joutuu heti takuuajan jälkeen ostamaanuuden.