Alkaisikohan kohta?

Millonhan mun menkat alkaa? ku mun äitillä alko 15 vuotiaana ja mä oon ny 13.Valkovuotoo mulla on tullu yli vuoden.Niin oisko teillä tietoo millo mun menkat saattas alkaa?
9654
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Yleensä menkkojen alkamisikä "periytyy" eli kun ädilläsi on alkanut 15-vuoden iässä, niin todennäköisesti sinullakin suunnilleen samoihin aikoihin. Tyttö tarvitsee tietyn määrän "rasvakudosta"jotta kuukautiset voivat alkaa, (eli toisinsanoen pitää olla pöyreyttä pepussa, rinnoissa, reisissä), tämä rasvakudos ikäänkuin käynnistää menkat. Eli sen vuoksi mitä hoikempi tyttö on kyseessä, yleensä sitä myöhemmin menkat alkavat, itse olen aina ollut todella laiha, joten ensimmäiset kuukautiseni alkoivat vasta 15 vuotiaana, ja kuten sanoin, äidin kuukautisten alkamisikäkin vaikuttaa jonkin verran, ole onnellinen että menkat eivät ole vielä alkaneet, itsellä ainakin kipuja(maha ja selkäkipuja)aina kuukautisten aikaan. Mikäli nyt sitten tahtoisit kuukautisteni pian alkavan, muutaman kilon painonlisäys saattaisi auttaa asiaa, koska rasvakudosta tarvitaan, jotta menkat voivat alkaa, Yleensä sanotaan että tytön pitää painaa keskimäärin 45-50 kiloa, jotta kuukautiset voivat alkaa(silloin on jo yleensä tarpeeksi rasvakudosta)

Äänestä
  • Kyllä ne sieltä sitten joskus tulee, sinuna olisin onnellinen että ei vielä tarvitse tapella siteiden, tamponien, kuppien, särkyjen, pms-oireiden jne. kanssa :) On se niin hassua, kun pienenä sitä odotti kuukautisten alkua kuin kuuta nousevaa ja nyt toivoo ettei niitä olis ollenkaan... Ärsyttävää kun nytkin joutuu taas lääkkeitä popsimaan, että sais menkat siirrettyä uuden vuoden yli ettei menis juhlat pilalle.

    Mulla alkoi kuukautiset 12,5 vuotiaana. En enää muista alkoiko äidilläni 12- vai 13-vuotiaana, mutta samoihin aikoihin siis. Painoin silloin itse tuskin 40kg, mutta olenkin aina ollut tosi hoikka. Terkkari jopa yritti joskus väittää, että olen anorektinen (VAIKKA laihuus kulkee meillä suvussa), mutta mullapa oli todisteena kuukautiset, jotka eivät jääneet koskaan väliin (tähän päivään mennessä eivät yhtäkään kertaa ole jääneet pois). Anorektikoillahan kuukautiset jäävät pois, koska kehon niin lopussa ettei niiden tuottamiseen jää "tehoja"...

    Äänestä

Mulla oli valkovuotoa yli kaks vuotta ennenkuin menkat alko. Ne alko sitten vähän alle 14-vuotiaana. Olin tai olen vieläkin tosi hoikka. painoin silloin varmaa 40 kiloo.

Äänestä
  • toi 45-50 kiloa on keskiarvo, voi toki hoikemmillakin menkat alkaa, mutta ei sit ole varmaa pysyvätkö säännöllisinä (eli tulevatko joka kuukausi)

    Äänestä

voi kuule. mulla tuli valkovuotoa varmaan neljä vuotta ennenkuin alko.
Sullakin alkaa varmaan 15-vuotiaana, kuten äidilläsikin. Mulla alkoi myöhemmin kuin mun äidillä.

Äänestä

Äitini oli kuulema 13 v kun hänellä alkoi, ja itse olin täyttänyt juuri 14 v kun minulla alkoivat. Olin suht' hoikka, ehkä siinä syy sitten. Olisinpa merkannut painon ylös...

(Alussa ne voivat sitten tulla todella kirjavasti, voi esim. kulua useita kk ennenkuin tulevat seuraavan kerran 1. kerran jälkeen.)

Äänestä

Mulla alkoi 12 vuotiaana ja oolin silloin aika tukeva painoin jotain 60 kiloa mutta pituutta oli 165cm.. Olivat aika epäsäännölliset

Äänestä

no mä oon nyt 162/48 joten alkaiskohan koht?

Äänestä
  • kyllä ne menkat aikanaan alkavat, mutta tällä hetkellä olet hieman alipainoinen ja se yleensä vaikuttaa menkkojen alkamisaikaan. Kuten aikaisemmissakin viesteissä oli kirjoitettu, niin pitää olla rasvakudosta vatsan, lantion ja reisien alueella tarpeeksi. Näin elimistö varmistaa sen, että se pystyy huolehtimaan pienestä ihmisen alusta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Odotteleva kirjoitti:

Millonhan mun menkat alkaa? ku mun äitillä alko 15 vuotiaana ja mä oon ny 13.Valkovuotoo mulla on tullu yli vuoden.Niin oisko teillä tietoo millo mun menkat saattas alkaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu