Mitä tarkoittavat osto- ja myyntilaskut

iiteealalainen

En ole taloushallinnon asiantuntija, vaan työskentelen IT-alalla ja nyt pitäisi selvittää näiden kahden laskun tarkoitus ja ero. Maalaisena järkeilen nämä kaksi asiaa näin:

Ostolasku: Esimerkkitukkukauppa tilaa uuden kylmäkaapin laitetoimittajalta, eli tällöin tukkukauppa ostaa laitteen ja sen toimittaja laskuttaa tukkukauppaa. Eli tukkukaupalle kertyy tästä kuluja.

Myyntilasku: Esimerkkitukkukauppa myy vaikkapa tuon kylmäkaapillisen juomia ravintola X:lle. Tukkukauppa laskuttaa laskuttaa ravintolaa, jolloin tukkukaupalle kertyy tuloja. Ostolaskuesimerkissä laitetoimittaja on myös myyntilaskuttaja, eikö?

Eli summa summarum, ostolaskut tarkoittavat yrityksen kuluja kun taas myyntilaskut tuloja. Ammattisanasto on tuntematon, mutta menikö edes sinnepäin?

3

5176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostoreskontranhoitaja

      Toisen myyntilasku on aina toisen ostolasku ja päinvastoin.

      Esimerkiksi kampaamolla ostolaskuja aiheutuu shampoo-ostoista, vuokrasta, toimitilojen siivoamisesta (jos käytetään ulkopuolista siivousfirmaa) ja vaikkapa kännykkälaskusta.

      Vastaavasti myyntilasku aiheutuisi siitä, että joku ei maksakaan käteisellä, vaan häntä laskutetaan. Silloin kampaaja tekee myyntilaskun, josta tulee tuloa.

      Tietysti kampaajan tulojen (laskutettavat käteismyynti) pitäisi olla suurempaa kuin ostolaskut.

      Jos yrityksellä on paljon ostolaskuja ja paljon myyntilaskuja, niin silloin voidaan käyttää reskontraa niiden hoitamiseksi.

      • iiteealalainen

        Kiitos vastauksesta! Olin siis päällisin puolin kärryillä näiden eroista.


    • joons99

      Niinpä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7101
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      109
      6168
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5205
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3390
    Aihe