55-vuotias timpuri. Onko ikä-rasismia rakennusfirmoissa?
Työllistynkö enää tämän päivän Suomessa?
Joko liian vanha?
7
464
Vastaukset
- Halpatyövoima_käytössä
Ajat on nyt semmoiset. Vähänkin vanhempi kaveri on helisemässä. Töitä lähes mahdoton saada. Rakennusalalla on paljon erittäin halpaa ulkomaalaistyövoimaa käytössä. Tulevat Virosta, Kosovosta ym. Sillä palkalla ei Suomessa perheellinen elä.
Täysin mahdotonta. Eivät ole edes rakennusliiton jäseniä. Yritykset takovat valtavat voitot, kun palkkakustannukset ovat minimissään. Työsopimukset ovat täysin työnantajan sanelemat. Työn laatu on mitä on. On nähty, kun sivusta olen seurannut sitä touhua. Ihme, ettei rakennustarkastajat tee työtänsä. Päästävät sekunda laadun läpi. Jatke Oy esimerkiksi ihan täynnänsä halpatyövoimaa. Otan osaa kaveri 55-v timpuri. Ei ole sinun vikasi. - Jgfghbfy
No niin täällähän se selviää! Hae ja kysy töitä!
- Old_school_man
Anna kaverille nyt edes joku kanava purkaa tuskaansa. Kysymyshän oli selkeästi retorinen. Fiksut ns. hyvät isälliset neuvot eivät paljoa lämmitä, kun työtä ei saa vaikka kuinka niiden perään kyselee ja pommittaa. Kun rakennusmies on 55v ja yli, niin ikäsyrjintä puree lujasti. Enemmän kuin millään muulla alalla. Epäillään kykyä raskaaseen kuluttavaan työhön. Ja syystäkin. Kulumia varmasti on selässä ja nivelissä. Vaikuttaa työtahtiin. Itse laittaisin hänelle kuuman työvinkin heti kun tietäisin. Sellaista minulla ei ikävä kyllä ole antaa.
- Eläkkeellekkö
Kiitti kamraatti!
Taitaa alan palkkaus myös olla halpatyötasoa. Alle 20 euron en aio työkaluja esiin ottaa.. Eli ei kannata enää raataa. Kulumat ovat todellisuutta. Niska,polvet,keuhkot. Taidan ruveta hodarikauppiaaksi.
- ghkhhfgjk
Ihanaa on ollut toisella alalla työt vakituisia eikä niin hirveästi stressaa saako palkkaa vai ei? Rakentaminen on nykyään alakulttuuria en voisi jutella edes haisevan maalarin kanssa. No vitsi vitsi. Ei perinteisesti ammatteja arvosteta.
Sullon kumminki jo aikuset lapset ja tupa maksettu, lähe Norjaan, siellä vielä arvostetaan duunaria.
- TimpuriKohtaViisSeiska
Minkämoisia projekteja Norjassa tänä päivänä lienee?
Kannattaisko lähtee?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.3572186IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk511705Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1551359Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.891264- 1441213
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää5021171Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.851102Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten101099Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701067Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan481002