Qashqain vaihteet

Jodep

Joiduin ajamaan Qashqaita. Vaihteet menivät kyllä päälle mutta outo "pykälä" häiritsi.
Kaikki vaihteet menevät jotenkin vapaan kautta ja tuntuukin että vaihtaminen ei niin jouhevaa kuin joissain muissa malleissa. Kuuluuko tuon toimia noin, olen ajanut vain yhdellä.

8

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • auto-manu

      Kaikissa normaali vaihteissa mennään ensin vapaalle ja sitten seuraava vaihde päälle. Ja on niissä se pykäläkin keppiä siirrettäessä seuraavalle vaihteelle. Etkö ole ennen ajanut manuaalivaihteilla?

    • jarattiirtos

      Kuin soppakauhaa hämmentäisi, oliko kokemus sama?

    • tieto1

      Totta on tuo mainitsemasi vaihteiden käyttäytyminen. Täällä jotkut kortittomat trollaajat yrittävät taas syöttää shittiä.
      Ei se keppi todellakaan mene "aina vapaalle" vaan seuraavalle valitsemallesi vaihteelle. Mitään pykälääkään ei ole vaan vaihteiden siirto ei töki.
      Ehkä ajamassasi autossa on vikaa, ja se olisi syytä käyttää korjaamolla. Eivät nämä ns. asiantuntijat tiedä hevon vattua mistään, nyt auto huoltoon vaan.

      • Jodep

        Kiitos. Auto ei ole minun, vien tiedon omistajalle. Osasin odottaakin mainitsemaasi loan heittoa besserwissereiltä. Ajanut manuaalilla ja automaatilla, arvasin että jotakin vikaa kun vaihteisto toimii oudosti.


    • 50v-ajoa.1.5milj.km

      Aloittaja saikin jo hyviä vastauksia, ihmettelen kun kirjoitit että, "Kaikki vaihteet menevät jotenkin vapaan kautta", niinhän se kuuluukin mennä. Ja aina siirretään käsin (lähes avokämmenellä) kevyesti ja niin menee Nissaneiden ja lähes kaikkien muidenkin vaihteet hienosti päälle. Vaihde-köppiä ei koskaan oteta käteen pienelläkään puristusotteella, muuta kuin rallia ajettaessa.

      oletko saanut kortin isin opetuksessa, etkä ole käynyt autokoulua, etkä kysellyt kavereilta.

      • puuroa_hämmentäen

        Tässähän taisi olla se "vika", että vaihteen päällekytkeytymisen tuntee. Kuten pitääkin, että voi olla varma siitä, että pykälä meni päälle!

        Varmasti tuntuu oudolta, jos on tottunut Almeran tms. "puurokattilaan", jossa vaihteet sinällään kyllä menevät nätisti päälle, mutta kepissä ei ole minkäänlaista tuntumaa. Käännetään vaan puurokauhaa haluttuun suuntaan ... tunne on todellakin sama, kuin puuroa hämmennettäessä ts. keppi liikkuu kevyesti & vailla mitään pykäliä. Pitää vain luottaa sokeasti siihen, että vaihde ON päällä, kun puurokauhaa on liikutettu haluttuun suuntaan. Vapaalle vaihto on kunnolliseen vaihteistoon tottuneelle vielä haastavampi - itse päädyin aina vatkaamaan keppiä sivusuunnassa varmistuakseni, ettei vahingossa tullut esim. vaihdettua 3->4 kun piti vaihtaa 3-> vapaa.


    • Qasgus

      Tyyppivika. Nissaneissa on aina vaihdelaatikko reistaillut. Vika ei välttämättä ole itse laatikossa, vaan todennäköisemmin vaihteensiirto vivustossa ja se on aina helpompi korjata.

    • Alllu

      Minulla on jonkinaikaa ollut vaihteiden kanssa uusi ongelma, vaihteista on tullut kankeitavaihtaa entisen sulavan liikkumisen sijaan. Vaihteesiirrinvaijereista ei löytynyt vikaa. Mikähän mahtaa olla syynä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      118
      6346
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6030
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3972
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      120
      1411
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1251
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1098
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      897
    Aihe