Apteekkari tienaa yli 25000 euroa kuukaudessa eli yli 300000 tuhatta vuodessa ja parhamat tietys tienaa miljoonan
Mutta kaikki raha tulee eläkeläisten ja yksinäisten pussista
Ei siis verotuloja vaan apteekkarin pusiin tuloja
Jos apeekkeja on vaikka 1000 kpl. Suomessa niin aika suurta on tämä ryöstörahastus?
Wikissä luki että jokaista 6000 ihmistä varten on yksi apteekkari eli jokainen kansalainen maksaa siis yli 4 euroa eli 4 immeisen perhe maksaa 16 euroa vuodessa apteekkarille?
Jos tehtäs niistä valtion laitoksia ja maksetaan 3000 euroa kk apteekkarille niin saisimme suomen säästöt nopeasti!
Apteekkari tienaa vanhusten kustannuksella
3
231
Vastaukset
- veronmaksaja580000
Tietämättömyys, tyhmyys ja kateus paistaa läpi tämän kirjoittajan tekstistä. Unohti kirjoittaa kuinka apteekkarit riistävät yksinhuoltajaäideiltä heidän viimeisen roponsa, jotka on varattu pikku Liisan syöpälääkkeisiin. Kannattaisi tutustua vähän kyseiseen alaan, ennen kuin alkaa kirjoittamaan populistista sontaa.
- apteekit_vapaaksi
Mustamaalaat kovasti avaajaa, muttet mainitse yhtään asiaa joka perustelisi väitteesi.
Sen sijaan käytät vielä kateuskorttiakin. Se on oman kokemuksen mukaan selvä merkki siitä että henkilö tietää itsenkin olevansa heikoilla vesillä.
Apteekkimonopoli ja sisäpiirissä jaettavat apteekkioikeudet ovat jäänne jostain sodanaikaisesta maailmasta. Usein mallin puolustajat pelottelevat apteekkipalveluiden tason laskemisella. Kehottaisin heitä tutustumaan miten muille vapautetuille allille on käynyt. Esim. katsastusasemat. Muisttaako joku vielä millaista oli aikanaan katsastuskonttorissa.
Sitten todetaan apteekkialan olevan erilainen. Kaikki alat ovat. Mutta miten sellainen ala kuin lentoliikenne voi toimia ilman sisäpiirin sulle mulle sääntelyä. Halpalentokoneita ei ole tullut alas sen enempää kuin ns. perinteisten yhtiöiden. Siis ihan yhtä turvallista.
Entä miten lääkäripalveluita voi tarjota ilman suljetun sisäpiirin lupaa?
Apteekkien palvelutaso paranee, myös syrjäseuduilla, kun ne avataan kilpailulle. Etämyynti, samaan tapaan kuin alkoholiakin toimitetaan kuriireilla, niin miksei lääkkeitäkin?
Keskustelin apteekkarin kanssa sähköisestä kelakortista vuonna 2012. Hänen mukaan se ei ole mitenkään mahdollista kun kela kortti on niin vaikea juttu. Meni vuosi, ja ministeriö ilmoitti ettei korttia enää ole pakko kantaa mukana vaan apteekkien tulee tarkistaa kela kortti tarvittaessa sähköisesti. Apteekkari vastusti asiaa, koska asiasta tuli hänelle marginaalinen lisä kulu vuosittaisiin hulpeisiin tuloihin.
Sellaisia ovat apteekkarin perustelut ja heitä tulevien perustelut. Apteekkialan vapauttaminen säästää kansalaisilta pitkän pennin ja nuo rahat voidaan käyttää Suomen ylös nostoon, sen sijaan et ne makaa apteekkarin ahneessa taskussa. - yrittäjä-apteekkari
niin suomessa ei ole enää mitään muuta yksityistä monopolia kuin apteekki ja apteekkarit - ne ovat kaikki rikastuneet köyhien kustannuksella - muualla Euroopassa tämä ei enää toimi näin siellä saa lääkkeet halvalla ja kaikki voi olla yrittäjiä missä kohtaa vain.
mutta apteekkari liittohan puhuu sillä paskapaperilla - joten kohta pääsee paskaperiyrittäjäksi kuka vain
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä412233Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2221966- 1111528
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1421265- 1151197
PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1371110Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://251078- 74982
- 70940
- 61925