Apteekkari tienaa vanhusten kustannuksella

Aptekkarin-äyrikungas

Apteekkari tienaa yli 25000 euroa kuukaudessa eli yli 300000 tuhatta vuodessa ja parhamat tietys tienaa miljoonan
Mutta kaikki raha tulee eläkeläisten ja yksinäisten pussista
Ei siis verotuloja vaan apteekkarin pusiin tuloja
Jos apeekkeja on vaikka 1000 kpl. Suomessa niin aika suurta on tämä ryöstörahastus?

Wikissä luki että jokaista 6000 ihmistä varten on yksi apteekkari eli jokainen kansalainen maksaa siis yli 4 euroa eli 4 immeisen perhe maksaa 16 euroa vuodessa apteekkarille?
Jos tehtäs niistä valtion laitoksia ja maksetaan 3000 euroa kk apteekkarille niin saisimme suomen säästöt nopeasti!

3

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veronmaksaja580000

      Tietämättömyys, tyhmyys ja kateus paistaa läpi tämän kirjoittajan tekstistä. Unohti kirjoittaa kuinka apteekkarit riistävät yksinhuoltajaäideiltä heidän viimeisen roponsa, jotka on varattu pikku Liisan syöpälääkkeisiin. Kannattaisi tutustua vähän kyseiseen alaan, ennen kuin alkaa kirjoittamaan populistista sontaa.

      • apteekit_vapaaksi

        Mustamaalaat kovasti avaajaa, muttet mainitse yhtään asiaa joka perustelisi väitteesi.

        Sen sijaan käytät vielä kateuskorttiakin. Se on oman kokemuksen mukaan selvä merkki siitä että henkilö tietää itsenkin olevansa heikoilla vesillä.

        Apteekkimonopoli ja sisäpiirissä jaettavat apteekkioikeudet ovat jäänne jostain sodanaikaisesta maailmasta. Usein mallin puolustajat pelottelevat apteekkipalveluiden tason laskemisella. Kehottaisin heitä tutustumaan miten muille vapautetuille allille on käynyt. Esim. katsastusasemat. Muisttaako joku vielä millaista oli aikanaan katsastuskonttorissa.

        Sitten todetaan apteekkialan olevan erilainen. Kaikki alat ovat. Mutta miten sellainen ala kuin lentoliikenne voi toimia ilman sisäpiirin sulle mulle sääntelyä. Halpalentokoneita ei ole tullut alas sen enempää kuin ns. perinteisten yhtiöiden. Siis ihan yhtä turvallista.

        Entä miten lääkäripalveluita voi tarjota ilman suljetun sisäpiirin lupaa?

        Apteekkien palvelutaso paranee, myös syrjäseuduilla, kun ne avataan kilpailulle. Etämyynti, samaan tapaan kuin alkoholiakin toimitetaan kuriireilla, niin miksei lääkkeitäkin?

        Keskustelin apteekkarin kanssa sähköisestä kelakortista vuonna 2012. Hänen mukaan se ei ole mitenkään mahdollista kun kela kortti on niin vaikea juttu. Meni vuosi, ja ministeriö ilmoitti ettei korttia enää ole pakko kantaa mukana vaan apteekkien tulee tarkistaa kela kortti tarvittaessa sähköisesti. Apteekkari vastusti asiaa, koska asiasta tuli hänelle marginaalinen lisä kulu vuosittaisiin hulpeisiin tuloihin.

        Sellaisia ovat apteekkarin perustelut ja heitä tulevien perustelut. Apteekkialan vapauttaminen säästää kansalaisilta pitkän pennin ja nuo rahat voidaan käyttää Suomen ylös nostoon, sen sijaan et ne makaa apteekkarin ahneessa taskussa.


      • yrittäjä-apteekkari

        niin suomessa ei ole enää mitään muuta yksityistä monopolia kuin apteekki ja apteekkarit - ne ovat kaikki rikastuneet köyhien kustannuksella - muualla Euroopassa tämä ei enää toimi näin siellä saa lääkkeet halvalla ja kaikki voi olla yrittäjiä missä kohtaa vain.
        mutta apteekkari liittohan puhuu sillä paskapaperilla - joten kohta pääsee paskaperiyrittäjäksi kuka vain


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      70
      10528
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      240
      4494
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      155
      3892
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      161
      3388
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      40
      3138
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      43
      2847
    7. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      32
      2320
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      20
      1930
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      62
      1726
    10. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      25
      1445
    Aihe