Ilta Sanomat:
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1443520835693.html :
"Mieshoitajalle tuomio mm. 27 raiskauksesta – uhrit 74-100-vuotiaita vanhuksia
Julkaistu: 30.9. 15:50
Pirkanmaan käräjäoikeus on tuominnut 24-vuotiaan miehen vankilaan muun muassa 27 raiskauksesta.
Oikeuden julkisen selosteen mukaan uhrit olivat 74–100-vuotiaita laitoshoidossa olevia vanhuksia, joiden hoitajana mies toimi. Vanhukset olivat muistisairaita ja osa hyvin voimakkaasti liikuntarajoitteisia. Teot olivat pääosin oraalisia sukupuoliyhteyksiä, ja niitä tapahtui muun muassa vanhusten vuoteissa ja vessassa. Uhreja oli kymmenkunta.
Oikeuden mielestä miehelle olisi pitänyt lähtökohtaisesti tuomita 12 vuotta vankeutta. Rangaistukseksi määrättiin kuitenkin 9 vuotta, koska mies auttoi rikosten selvittämisessä.
Raiskausten lisäksi miehen syyksi luettiin kaksi pakottamista seksuaaliseen tekoon.
Oikeuden mukaan Miko Ville Kristian Huittinen teki tekonsa pikemminkin suunnitelmallisesti kuin hetken mielijohteesta.
STT"
*****
"... koska mies auttoi rikosten selvittämisessä." Tuo hyväsydäminen sika! Ei, ei sika. Eläimet eivät tee tuollaista, eivät siat, eivätkä muutkaan. Eikä kyllä kuka tahansa mieskään.
Mieshoitaja raiskasi laitosvanhuksia
3
222
Vastaukset
- Defaisti
Koska puhutaan vain vanhuksista kyseessä lienee miehet.
- tuomio_kuulostaa_kovalta
Tuomio kuulostaa aika kovalta verrattuna moniin pedofiliatuomioihin. Fakta on kuitenkin se, että lapsi ei sairasta dementiaa ja hyväksikäytöstä voi joutua kärsimään vielä kymmeniä vuosia elämässään. Ihan yhtä lailla puolustuskyvyttömiä lapset ovat. En suinkaan ajattele, että tämän tuomion olisi pitänyt olla lyhyempi, vaan niiden muiden yleensä pitempiä. Tämä herra saa myös julkisen lynkkauksen osakseen, kun pedofiilien nimet on pidettävä salassa. Lisäksi vankilan hierarkiassa tyyppi tulee olemaan pohjasakkaa.
- Ei.kuulosta.ollenkaan
Seksuaalirikollisen tuomio ei koskaan voi olla riittävän kova. Mikään, edes hirttotuomio ei tekisi hänen tekoaan tekemättömäksi.
Uhrin näkökulmasta katsoen, rikollisen saama tuomio on siiis lähinnä yhdentekevä. Tuomio ei paranna uhrin olotilaa, tosin saattaa hiukan lohduttaa: "Nytpäs itekin kärsit!" Mutta näinhän ei käytännössä suinkaan tapahdu.
Vankilat ovat paikkoja, jonne tämän maailman loiselätit suorastaan hakeutuvat, varsinkin talvipakkasilla. Vanki ei "kärsi" vankilassa. Hän pelaa korttia, raiskaa vankilan nuoria vankeja, tippaleipävarkaita, käyttää huumeita jos onnistuu, katsoo telkkaria, kirjoittelee niitä näitä internettiin. Paskat se mitään kärsi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1113617
- 663257
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342724- 832543
- 852458
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422154- 972113
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil501792Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221730- 121716