Onko kellään kokemusta tuosta V5 padasta? 150 hp ne lupaa eli saman minkä 1.8t, mutta miten eroaa käytössä? Vääntö? Kulutus? Kestääkö? Huolto/korjauskulut?
Golf IV 2.3 V5
Pena
53290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
koneesta kahta versiota aluksi olo 150 hp ja myöhemmin 170 hp, ainakin 170 versio oli peto kulkemaan testien mukaan...
noniin golf miehet ja naiset... laittakaapa tietoa tuosta v5 padasta? kun mistään ei oikein näytä löytyvän. esim. että miten helposti saa varaosia.. tyyppivikoja... kulutusta matkassa... ym..jos jotain mainittavaa autosta..kehuja..miinuksia?
Itellä -99 highline varustuksella. On halpa korjata jos korjattavaa on!
Vanha ketju, mutta jos jotakuta kiinnostaa, niin dataahan löytyy:
http://www.auto-data.net/en/?f=showCar&car_id=8681
Näkyy kehittävän 2324 cm³ iskutilavuudestaan tuota kysyttyä vääntöä 205 Nm @ 3500 rpm.
Minulla oli V-koppaisessa Golf Variantissa tupla-ahdettu 1,4 TSI, Siitä irtosi 118 kW:n (160 hv:n) huipputehon ohella mukavasti vääntöäkin: 240 Nm @ 1500–4500 rpm. Melkein litraa pienempi kone, mutta suoritusarvot oleellisesti paremmat – ja pienemmällä kulutuksella! Ajoin autolla 100 tkm täyteen ilman minkäänlaisia ahtimiin liittyviä ongelmia.
Vapareihin ei minulla ollut paluuta. Nyt minua kuljettaa turboahdettu 1,6-litrainen pikkupata. Tehoa 115 kW (156 hv) ja vääntöä 250 Nm @ 1200–4000 rpm. Minun kiireisiini riittävän rivakka. Rekkojen ohittelu on vaivatonta ja liikennevalokisat eivät voisi vähempää kiinnostaa.
eikä mikään erityisen kestäväkään. Jos laitat lohkolämmittimen, et meinaa saada konetta pakkasella enää käyntiin koska kylmäkäynnistyssysteemin ohjaus hämääntyy eikä anna koneelle lisäpolttoainetta.