Jatkuva halu syödä

ongelmissapaino

Heei kaikki :) Oon 15v tyttö ja käyn yhdeksättä luokkaa. Mulla on pieni ongelma painonhallintaan liittyen, eli siis jos meil on jotai hyvää ruokaa esim iha vaa ruisleipä tai paahtoleipä on tosi hyvää ku paahtaa ni voisin syyä vaikka kuinka monta niitä peräkkäi koska tekee vaa mieli syyä :D Varmasti se yksikin riittäisi, mutta välillä sorrun syömää vaik 4 (sillai ku niitähä on semmone pari päällekkäi ni 2 parii) ja tulee kauhee omatunto koska pelkään kauheesti lihovani :( Pituutta on 166cm ja paino vaihtelee 52-54kg ja mielellään olisin 50kg.. Mikä siis auttais et oisin vähä haluttomampi syömään?

7

178

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei Jatkuva halu syödä
      Olet vielä kasvuiässä, joten energiantarpeesi on suuri. Mittojesi perusteella et ole ylipainoinen, joten ei huolta :) Hitaasti syöminen (eli ei hotkimista) voisi auttaa kylläisyyden tunteen saamiseksi helpommin, ja kannattaa myös muistaa säännölliset ruoka-ajat.

      Kiuruvedeltä Heidi ja Anni

    • Hertta345

      Olet laihempi kuin mä! Et tosiaankaan oo läski

    • Yhrtfx

      Olet kyllä aika laiha jos painat vain 54kg

      • ongelmissapaino15v

        Kaikille siis tiedoksi en koe itseni olevan lihava, pelkään vain tulevani sellaiseksi ja haluan pysyä tässä painossani. Painan harvoin 54kg, se on vaa silloin kun olen syönyt vähän enemmän mut yleensä oon 52kg ja en mikää laiha kyl oo et ihan normi :) Tänään pidin itteni kuris söin vaa yhden leivä aamupalaks samoin välipalaks koulun jälkee, mummul söin muutaman keksin ja iltapalaks 4 teeleipää mut ei oo mitenkä raskas olo koska vähänhän tuossa oli syöty kun vanhemmat ei ehtiny tehä ruokaa ja koulus en ikin syö.


      • Poika16v
        ongelmissapaino15v kirjoitti:

        Kaikille siis tiedoksi en koe itseni olevan lihava, pelkään vain tulevani sellaiseksi ja haluan pysyä tässä painossani. Painan harvoin 54kg, se on vaa silloin kun olen syönyt vähän enemmän mut yleensä oon 52kg ja en mikää laiha kyl oo et ihan normi :) Tänään pidin itteni kuris söin vaa yhden leivä aamupalaks samoin välipalaks koulun jälkee, mummul söin muutaman keksin ja iltapalaks 4 teeleipää mut ei oo mitenkä raskas olo koska vähänhän tuossa oli syöty kun vanhemmat ei ehtiny tehä ruokaa ja koulus en ikin syö.

        Kannattaa syödä kouluruoka koska se on tärkeä terveytesi kannalta. Jos et pidä ruoasta niin syö edes jotain leipää kuten näkkileipää tai jotain muuta mitä teidän ruokalassa tarjotaan. Itsekin syön jotain leipää jos on jotain huonoa ruokaa. Pelkästään sellainen voi vaikuttaa loppupäivään.

        Etkö sitten syö mitään lempiruokaasi siellä jos sitä on? Siellähän voi olla myös jotain hyvääkin.


    • Tuossaon ongelmana se, että et syö tarpeeksi. Jos et syö aamulla kunnolla, päivällä verensokeri on alhaalla ja on kauhea tarve syödä jotain. Koulussa sitä tosin ei usein tule. Jos et syö lounasta, niin kotiin päästyäsi syömishalu on moninkertainen. Suosittelen syömään koulussa edes vähän ruokaa. Se ainakin pitää itsellä napostelunhalun poissa.

      • ongelmissapaino15v

        Joo no siis koulussa on ehkä 3 hyvää ruokaa, mutta en käy silloinkaan syömässä koska meillä on aivan hirveä jonottaminen pois ruokalasta enkä tosiaankaan jaksa sitä niin en mene.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      144
      3641
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      72
      2206
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      64
      1938
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      97
      1911
    5. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      1869
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      9
      1714
    7. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      17
      1581
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      79
      1564
    9. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      11
      1370
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      125
      1353
    Aihe