VAG:n isot kuplat

xtomaatti2

http://www.taloussanomat.fi/autot/2015/08/14/1-747-passatia-sai-huoltokutsun-kyse-ei-ole-viasta/201510381/304?pos=related

Voihan kökkö, miten on VAG:t olleet p**koja suunnilleen vuodesta 2005 lähtien.
Melkein kaikki keksinnöt siitä lähtien ovat olleet täyttä sekundaa. Tuotekehittelyn tekee käyttäjät, mutta tuotteita ei parannella, vaan keksinnöt vaihdetaan vielä epäluotettavampiin keksintöihin.

Miten olisi DSG tai Multitronic? Entäpä fsi, tfsi tai tsi? Näitä paskoja löytyy kaikenlaisista VAG -malleista ja uutisista voidaan lukea kaikkien lukemattomista vioista.
VAG -konserni on ollut erittäin hanakka kiistämään mitään vikoja tai suunnitteluvirheitä, ettei se joudu korvaamaan tai korjaamaan miljoonia autoja.

Nyt kuitenkin on VAG ilmoittanut yllättäen, että tarvittaisiin tuoda korjaukseen käytännössä kaikki uudenmalliset passatit.

VAG on kyllä ollut etunenässä tässä päästökusetuksessa koko ajan. johan on suomalaiset autolehdet sen huomanneet testeissään vuosia sitten. joku muutaman vuotta sitten testissä havaittiin audin kuluttavan noin 50% enemmän kuin oli luvattu ja ilmoitettu.

Joojoo: ei audit mitään persaukisten autoja olekkaan (vaan velkaisten), silti minulle väitti ylpeä audikuski vakavana 2012 vuonna, että hänen audinsa menee vielä ilmoitettuakin vähemmällä. Tiedustelin häneltä TM-testin luettuani, että mahtaako hänen autonsa kulutus olla luvatun mukainen? Suuttuikin vielä.

loppukevennys vielä tähän. Aamulla 23.9. VT 12.

http://aijaa.com/JYqedO

ps. En yllättynyt.

7

176

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Das_kusetus

      Kyllä tuota vokkeloiden ns. laatua on joutunut todistamaan kerran, jos toisenkin jo pelkästään lähipiirissä ja monelle heistä on tullut vokkelokorjaamo hyvinkin tutuksi -ja kalliiksi. Nyt sitten vielä tämä päästöhuijaus, jonka lopputulemaa ei tiedä. Ei hyvältä näytä vokkelon touhut.

      • pimpparauta

        Niin ja poliisisedätkin ajavat väärennösvokkeloilla, surkeaa!


    • Paska_kinneri

      VW on täyttä huijausta kten koko EU!

    • Joojoo, mutta päästösoppa onkin tuolla rapakon toisella puolella ja koskee typen oksideja. Mitään ongelmaa ei ole Suomessa eikä €U:n aluella jossa mitataan toisenlaisia päästöjä.
      Minulla Passat 125kw nelivetomalli jossa mitattu kulutus yli 6000km:n matkalla on 5,4l/100km sekalaisessa ajossa. Tämä on mielestäni vähän nelivetoiselle Passatille kun renkaat ovat 235 45 17!

    • opiskelepasvähänlisää

      Ekin profiili pitää hyvin paikkansa: "järki meni aikoja sitten".

    • slfjskljgklsgjkld
    • hoh_hoijaa

      Aika dementoitunutta porukkaa tällä palstalla. Samaa asiaa esitetään tämän tästä, eri nimimerkillä. Selvä dementia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      74
      1195
    2. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      468
      988
    3. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      79
      962
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      79
      918
    5. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      75
      871
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      52
      793
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      767
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      758
    9. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      35
      682
    10. Mersumies201

      Oli tänään hyrskällä melekoosen tehokas 124 liikenteessä. Ei paljon vastamäki haitannu....
      Hyrynsalmi
      16
      580
    Aihe