Vastikkeet vesittävät koko lomaosakematkailun idean.
Jos vastike on lähellä äkkilähtöhintaa ei osakkeen omistamisessa ole mitään järkeä. Esimerkiksi jos Tahkon syyslomaviikon https://huutokaupat.com/fi/v/207554 osakkeen hinta on vapailla markkinoilla parhaimmillaan 650 eur/osake, mutta vastike 305 Eur niin jopa vuokraaminen tulee osakkeen halvasta myyntihinnasta huolimatta järkevämmäksi. Jotkin pelisäännöt näille vastikkeille pitäisi saada. Esimerkiksi kyseisen tapauksessa herää kysymys.
Voivatko suurimman osan vuotta tyhjänä oleva olevan osakkeen kiinteistönhoitokulut todella olla 4 vko X 305 Eur/vko = 1220 Eur /kk/osake ?
Vastikkeet kohtuuttoman kovat
13
2374
Vastaukset
- Funtsaaekax
Joka tavaroiden, palveluksien, kiinteistöjen, yksityisen osakeyhtiön arvopapereiden tai muiden hyödykkeiden ammattimaisessa markkinoinnissa antaa markkinoinnin kohderyhmän kannalta merkityksellisiä totuudenvastaisia tai harhaanjohtavia tietoja, on tuomittava markkinointirikoksesta sakkoon tai vankeuteen enintään yhdeksi vuodeksi.
Jos tahtoo omistaa omistamisen takia on oltava valmis maksamaan siitä huvista! - Lomaosakkeet
Lapin kohteissa 1/6 viikko-osakkeiden hoitovastikkeet 75---90 euroa/kk omistajille halvimmillaan!
Summa tekee vähimmillään 1/6; 900 euroa vuodessa , 5400 euroa yhteensä vuodessa kaikille osakkaille!!!!!!!!!!!!!!!!!!?
Lomaviikon voi saada vuokrattua jopa puoleen hintaan (400euroa) markkinoilta, kannataakko omistus??
Lomaosakkeet on perustettu liiketoimintaperiaatteella, jossa varma tuloksen tekijä on itse Kiinteistöyritys (hallinnoija, vuokravälitystoimintaa harjoittava taho väh.20% osuudella vuokratulosta).
Osakkeen omistus on taas harrastusta, kannattavuus ei ole pääasia kaikille.
Faktoja lienee vanhenevissa kiinteistöissä korjaus ja ylläpitokulujen jatkuva, tosin maltillinen nousupaine. Kiinteistöjen myyntihinnoissa sen sijaan ikään perustuva laskupaine merkittävä. Myyntihinnoissa tultu alas tuhansia euroja vuodessa ja myyntiajat pidentyneet. Tarjonta lisääntyy lähivuosina myyntipuolella omistajien ikääntymisen vuoksi ja nuoret ei halua sitoutua yhteen kalliiseen kohteeseen.
Voittoa osakkeen omistuksella lienee haastavaa saada? Verottaja vie pääomatulosta n. 30%, verottaja varma voittaja!
Kannattaa harkita tarkkaan ostamista, päätyykö yhteen pääomaa sitovaan lomakohteeseen, vai onko tarkoitus lomailla vapaasti???
Omakohtaiset kokemukset omistamisesta kokonaisuutena tappiollista!- eijärkeä
Yhtiövastikkeet ovat aivan liian korkeat ainakin Holiday Clubin hallinnoimissa lomapaikoissa.
Yksi syy on isännöinnin kalleus. Isännöintiä ei ollenkaan kilpailuteta.
Yhtiökokouksissa Holiday Clubilla aina viimeinen sana. Osakkaiden mielipiteellä ei ole mitään merkitystä.
Ensimmäiseksi pitää saada HC pois isännöimästä. Silloin voi olla jonkinlainen mahdollisuus saada vastikkeet tolkullisiksi. - järjetössiotus
Niin, tuo osakkeen yhtiövastike seuraa myös perikunnan riesana. Itä-hämeessä vastikään juttu,pariskunta oli perinyt osakkeen ja ilmaiseksi olisi luopunut osakkeesta - ei kelvannut kenellekkään. Golf osakkeilla sama juttu, perikunta tarjoutui maksamaan jos joku huolisi - ettei tarvitsisi jatkossa maksaa vastiketta
- Tandemikesä
Ostettiin nuoruuden huumassa lomaosake katinkullasta. Hupsis mies kuoli. Olen nykyisin varaton yh äiti. Nyt en saa myytyä osaketta eikä varaa vuokravastikkeen takia edes lomailla vuosittain osakkeessa. Vastikkeet ulosotossa ja nyt rupesin miettimään perivätkö lapseno 18v ulosotosta vuokrarästejä, sieltähän on tulossa oikea jättipotti.. ps, älkää ihmiset omistako mitään,,näin siinä voi käydä.
- laskettelijaaa
On myös halpoja yhtiövastikkeita, studioissa ainakin. Meillä kaksi studiota Lapista, sesonkiaikoina kumpikin, vastikkeet 170e ja 200e. Olemme käyneet laskettelemassa Lapissa vuosikausia, ja näillä hinnoilla ei sesonkiaikoina vuokraa juuri minkäänlaista mökkiä, ainakaan kohtuuetäisyydeltä rinteitä.
- Kuuluupalveluun
Vastike määräytyy kiinteistön hoitokulujen ja palveluiden perusteella. Lomaosakkeissa tyypillisesti mm. siivous, lakanat, pyyhkeet jne. kuuluvat hintaan ja vertautuu huoneistohotelliin. Palveluista on maksettava.
- Saaristopalsta
Osakkeita on esimerkiksi myyty suuria määriä ulkomaille ja tahoille, joita ei tavoiteta ja joilla ei ole aikomustakaan maksaa vastikkeita.
- Jämäkästi
Eivät ole ongelma. Yhtiö ottaa viikot hallintaansa ja vuokraa niitä ulos. Vuokra on korkeampi kuin vastike. Mikäli omistaja näyttää naamaansa, niin rästit pannaan maksuun.
- 15151515
Minulla on kelorivitalokaksio kokonaan omistuksessani ja sen yhtiövastike on 1100 euroa/vuosi. 4 asunnon yhtiö. Eli ne on todelliset kustannukset tuollaisesta 42 neliö ( parvi) kämpästä. Siihen sisältyy kaikki muu paitsi sähkö ja takkapuut.
Ei tietysti kuulu palveluja (siivous, liinavaatteet) muuta kuin erikseen ostettaessa mutta eipä niitä ole juuri tarvinnut ostaa.
Kaksikin viikkoa jos sesonkina vuokraa sen ulos saa vuoden yhtiövastikkeet maksettua. Nykyään pidän vuokralla lähes koko sesongin, n. 15 - 20 viikkoa/vuosi.
Etkö "Tandemikesä" yh-äiti voi vuokrata sitä viikkoasi ulos vaikka jollekin sukulaiselle? - 05503336
Lomakiinteistön osakkeen hinta 7.500€ ja vastike 1000€/vuosi onko siinä järkeä?
- Vaintyhmämaksaa
Noita saa paljon halvemmalla. Vastikkeet omissani 140-285€/vuosi. Ja kyse on sesonkiviikoista.
- laskettelijaaa
Jotkut myös haluavat palveluita kuten me. On oikeasti huippua tulla aina moitteettomasti siivottuun huoneistoon, jossa liinavaatteetkin valmiiksi pedattuina. Ei tarvitse raahata niitä mukana, sanomattakaan että tuoda paluumatkalla likaisena se yksi matkalaukullinen niitä kotona pestäväksi. Myöskään loppusiivous itse tehtynä lähtöaamuna siinä kaiken muun hässäkän keskellä ei innosta. Sitäkin on kokeiltu. Mielelläni maksan näistä palveluista että joku muu ne tekee, tämä oli ihan oleellinen asia miksi osakkeet aikoinaan alkoivat kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle443032Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362651Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532604Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1052304Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle502136Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421903- 1501556
- 731418
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231248Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281185