Tässä valtiolle tulonlähde

Oikeuttalaillisesti

Säädetään laki, jossa ulosmitataan vangin omaisuutta aiheutetun vahingon suuruuden-, sekä vankilassa vietettyjen vuorokausien mukaan.

Täten vanki tulisi tavallaan kustantamaan oleskelunsa valtion hoivissa, jossa moni asia on oikeisiin vankilakäytäntöihin kuulumatonta, kuten ilmainen ruoka, vaatetus, opiskelu, terveydenhuolto, joka kaikki siis hänelle Ilmaista, sekä työssäkäynti mahdollisuus, jossa voi tienata jopa enemmän kuin häntä vartioiva vartija, unohtamatta lomailua, joilta kaikki eivät ole palanneet.

Vankilan tarkoitushan on eristää vankilaan joutuneet henkilöt yhteiskunnasta vaarantamasta muiden ihmisten- sekä henkilön omaa henkeä ja terveyttä.

Nykykäytäntö saa aikaan sen, että vankilaa ei pidetä rangaistuslaitoksena, vaan mahdollisuutena.

Vankien ylläpitäminen nykykuosissa kustantaa valtiolle enemmän kuin esim. vanhustenhoito laitoksessa, jossa makaa jopa sotaveteraaneja, lottia ym. viattomia verrattuna vankilan asukkaisiin, joissa mm. murhaajia, raiskaajia, lapsiinsekaantuneita, talousrikollisia ym. joilla ei mitään edellytyksiä sopeutua normien mukaiseksi kansalaiseksi. Tämän kaiken maksamme Me veronmaksajat.

7

97

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vankilapäivä maksaa valtiolle noin 30-50€ joten pikkusummista kyse....

      • 30-50 €? Tosiasiassa summa on noin 200 €/vrk. kerro se 365 päivällä ja se vielä 3100 vangilla niin näet mitä tuon rosvojoukon elättäminen maksaa. Ryöstäjiä, raiskaajia, pahoinpitelijöitä, pettäjiä, murhaajia... onko niiden välillä lopulta suurtakaan eroa? Lähimmäiselleen tehneet erilaista pahaa.

        Lopulta enemmän tai vähemmän samanlaisia pahantekijöitä kaikki vaikka toiset yrittävät korottaa profiiliaan sanomalla etten nyt siihen ja siihen ole syyllistynyt. Tekopyhiä lurjuksia.


      • exhellari86 kirjoitti:

        30-50 €? Tosiasiassa summa on noin 200 €/vrk. kerro se 365 päivällä ja se vielä 3100 vangilla niin näet mitä tuon rosvojoukon elättäminen maksaa. Ryöstäjiä, raiskaajia, pahoinpitelijöitä, pettäjiä, murhaajia... onko niiden välillä lopulta suurtakaan eroa? Lähimmäiselleen tehneet erilaista pahaa.

        Lopulta enemmän tai vähemmän samanlaisia pahantekijöitä kaikki vaikka toiset yrittävät korottaa profiiliaan sanomalla etten nyt siihen ja siihen ole syyllistynyt. Tekopyhiä lurjuksia.

        Siis VALTIOLLE se maksaa sen 30-50€ päivässä eli kuukaudessa jopa 1500€ sillä hinnalla saa muuten jo aika ison kämpän. Tosin silloin hintaan ei sisälly ruoka, vartiointi, siivous yms....


      • Bussissa kirjoitti:

        Siis VALTIOLLE se maksaa sen 30-50€ päivässä eli kuukaudessa jopa 1500€ sillä hinnalla saa muuten jo aika ison kämpän. Tosin silloin hintaan ei sisälly ruoka, vartiointi, siivous yms....

        No valtiolle valtiolle. Koko summan (sen 200 €/päivä) maksaa valtio, eli siis veronmaksajat, siis me. Kuka muu? Eivät vangit itse mitään kustanna.


      • exhellari86 kirjoitti:

        No valtiolle valtiolle. Koko summan (sen 200 €/päivä) maksaa valtio, eli siis veronmaksajat, siis me. Kuka muu? Eivät vangit itse mitään kustanna.

        Niin, valtiolle vankilapäivä maksaa sen 30-50€ vankia kohden.

        Ja valtio saa rahansa veroista.

        Eli melko hintavaa se on (1500€/kk) mutta mitäs siitä sitten???


    • Oikeuttalaillisesti

      Jarkko Sipilä juuri muutama päivä sitten puhui asiasta ja työssään ei varmaan puhu omiaan. Seuraathan mediaa, eikä "kuulin kaverilta" tyyliin.

      Olisihan se hyvä jos noinkin halvalla vankeinhoito hoidettaisiin kuten väitit, mutta mihin Teidän vastauksenne perustuu, omani oli kaikkien nähtävillä joilla tellu tuolloin auki.

    • viisasvartija

      Nerokas idea joka voi syntyä vain viisaan vartijan päässä. Tällaisia ideoita tarvitaan. Jokaisen kansanedustajamme tulisi olla taustaltaan vanginvartija niin johan alkaisi talous paranemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      77
      788
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      144
      760
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      57
      666
    4. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      654
    5. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      25
      653
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      634
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      44
      597
    8. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      531
    9. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      513
    10. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      27
      511
    11. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      27
      506
    12. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      476
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      402
      462
    14. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      77
      445
    15. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      436
    16. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      63
      420
    17. En laita sulle viestiä

      Toivottavasti ymmärrät jo mies hyvä, että en tule koskaan laittamaan sulle viestiä enkä soittamaan sulle. Minusta ei sii
      Ikävä
      39
      404
    18. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      36
      392
    19. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      27
      391
    20. Helena Ahti-Hallberg napauttaa - Näin hän kommentoi Vappu Pimiän TTK-lähtöä

      Vappu Pimiä jätti Tanssii Tähtien Kanssa -juontajapestin viime kauden lopuksi. Nyt on erilainen kausi, kun Pimiä ei ole
      Tanssii tähtien kanssa
      3
      390
    Aihe