No niin, nyt irakilaiset tulevat Heinolaan.
Päätös on sinetöity. Kiitos, Yle, tiedosta.
http://yle.fi/uutiset/setlementtiliitto_perustaa_suomeen_kolme_uutta_vastaanottokeskusta/8348991
Nyt jää epäselväksi: perustetaanko ne "vastaanottokeskukset" jokaiseen Suomen kuntaan? Ja tuleeko ilmiöstä pysyvää?
Tuleeko sitten Suomesta Euroopan vastaanottokeskusvaltio?
Näytä siltä, että unionin valtiot ohjaavat tulijoita järjestelmällisesti Suomeen.
Tämäkö on Suomen tulevaisuus Unionissa?
Vastaanottokeskus Opekon tiloissa
20
130
Vastaukset
- HyvästiIdylliHeinola
Ja tässä ei ole kyse pakolaisista, joista kirjoittaa Ari Viuhko.
http://www.itahame.fi/Uutiset/2015/10/01/sopimusluonnos-heinolaan-enintaan-30-pakolaista-vuodessa
Pakolaisilla on jo oleskelulupa ja heitä sijoitetaan suoraan vuokra-asuntoihin.
Kyseessä on ne kapinahenkisiä ja hyvin järjestettyjä irakilaismiehiä, jotka eivät pyydä, vaan vaativat hyvää ruokaa ja oleskelulupia. Hetkinen, miten ne osoittavat mieltä, jos Heinolan ruoka ei kelpaa. Heinolassa ei ole poliisia ollenkaan. Harmi Opekon rakennuksen puolesta ja muuten Heinolan keskuksen puolesta. Heitäkö varten nyt suunnitellaan sen pysyvän lavan torille?- Mies24
Miten niin ei ole poliisia heinolassa? Mihin tämä tieto perustuu? Älä pelottele ihmisiä perättömällä tiedolla. Heinolassa on poliisiasema ja poliisi 24/7.
- sossu
poliisiasema mikä toimii sossuna ja työkkärinä poliisi on harvoin aselupia hommailemassa ja lahden poliisilla on väli levähdys paikka poliisilaitoksella
ei ole 24/7 poliisia
- Arabittulee
Ja kaupunkilaisilta ei kysytty mitään!!!
- rott4
Se tapahtuu! Kuka ottaa ensimmäisenä turpaan, kenet ryöstetään tai raiskataan.
Eipähän tule hetkeen itähämeeltä loppumaan uutiset, eli jotain hyötyä tästäkin!
P.S, muistakaa antaa kotinne ja rahanne näille hyvin käyttäytyville vaatimattomille pakolaisille! - saakaswili
Juoksuseksiä luvassa rantapuistossa.....
- hyih
Hah hahhaa
- tänne_vaan
Kyllä se nyt vaan on niin, että nämä asiat päättävät muut tahot kuin kaupungin asukkaat tai päättäjät. Kaupunki ei kiinteistöä omista, joten pulinat pois.
On siis ihan se ja sama, mitä mieltä asiasta ollaan. Sen kanssa on vaan elettävä.
Hauskaa on se, että kaupunginvaltuuston puheenjohtajakin saa katsoa sivusta, kun asia päätetään muualla.
Nyt vaan mieltä osoittamaan torille ja nolaamaan Heinola, siitä syntyy hyvää mainekuvaa, jota kaupunki juuri nyt hakee blogissaan!
Heinola tuskin tulee erottumaan muista kyläpahasista suvaitsevaisena kaupunkina,
joka olisi posiviitinen ihme!- suvakkihoro
Siinä joku laitapuolen kulkija ärisee :) White trash
Kivaa kun saadaan tänne ihmisiä, etenkin kun sinua kiukuttaa - sossu
niin kaupunki ei omista opekon taloa tai tonttia sen omistaa rahan ahneet
- MaineKuva
"Nyt vaan mieltä osoittamaan torille ja nolaamaan Heinola, siitä syntyy hyvää mainekuvaa, jota kaupunki juuri nyt hakee blogissaan! "
Eli kaupunkilaisten on siedettävää senkin vain Heinolan HYVÄN MAINEKUVAN takia. Minusta, viis mainekuvasta, jos sen hinta on irakilaismiesten ikävä läsnäolo.
Heinolassa ei enää ole poliiseja, miten sitten kaupunki takaa meille turvaa? On jo nähty, miten hyvin järjestäytynyt ja aggressiivinen on irakilaisporukka.
Raiskauksista: onneksi Heinola on eläkeläiskylä. Toki, nykyään eläkeläisrouvatkin eivät ole turvassa.- Mies24
Heinolassa on poliisiasema ja poliisi 24/7. Miksi kirjoitat väärää tietoa?
- Ei_enää_persu
Tätä saatiin kun persut pääsi hallitukseen. Eikö persut myyneet persusta?
- voi...tu
Sinä varmaankin äänestit Stubidin tai lestis Sipilän hallitukseen. Kyllä ne ovat ne suurimmat p.reijät, vaikka kyllä ne persutkin paskansivat nyt kansan päälle ja koko Suomen. Kyllä olette Heinolalaiset nyt kusessa ja kaikessa muussakin.
se on kiva et heinolaankin tulee elämää...
viikko sitten kävin niin oli niin kuollut meininki!!- erwterw
joo on se jännä että syyriassa on sota ni pakolaiset tuleeki irakista ja somaliasta
- 555777999
ups
- Heheheheehe
Hyvä vaan ettävsaadaan vähän eloa sinne junttilaan.
- Junttilassa-Junttilaan
Hah hah, missähän takapajulassa itse asut. Näitä " junttiloita" kun nyt taitaa olla Suomen suurimmat kaupungit.
- evakki
JEE Ja JOO, Juice aikoinaan lauloi Heinolassa jyrää.
En epäile hetkeäkään, YLIMIELISTÄ JENGIÄ.
KOKEMUSTA ON . N.100 metriä kotoa Opekoon.
(loisten kämppään). Kiitos, ja suvakit saa haukkua mua,
koska tyhjät (suvakki tynnyrit) kolisevat eniten.........
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721