Bad UFOs,Suomi ja Joulukuuilmiö

Luin nimimerkin "hulluthourii" viestin ketjussa " Erittäin hämmentävää kuvamateriaalia".
Nimimerkki kertoo siinä MUFONin äskettäisestä seminaarista ja kuinka skeptikkoblogi " Bad UFOs " oli kertonut siitä.

Kiinnitin huomiota siihen että " Bad UFOSin" nettiosoite näyttää olevan suomalainen (.fi) joka oli pieni yllätys minulle.
Muistaisin kyllä että joskus aikaisemminkin olen ottanut tuon asian esille, vaikka en enää muista missä yhteydessä se tapahtui.
Kun yritin löytää vastausta siihen miksi se on rekisteröity Suomeen niin törmäsin yllätyksekseni omaan nimeeni "Bad UFOsin " sivuilla. Siinä kerrotaan tuosta kanadalaisesta Joulukuuilmiöstä jonka selvitin vuonna 2010.
Itselleni oli yllätys että tuota kanadalaista selitystä käytetään " Bad UFOSin " blogissa selityksenä myös tunnetusta Los Angelesin tapauksesta josta oli paljon keskustelua lehdistössä.

http://badufos.blogspot.fi/
http://badufos.blogspot.fi/search?q=Finnish

http://www.ctvnews.ca/finnish-ufo-researcher-says-n-l-rockets-an-illusion-1.479742

4

170

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • No sehän johtuu Googlen kuormantasauksesta. Kun palvelu huomaa, että pyyntö tulee Suomesta, niin liikenne ohjataan maantieteellisesti lähimpänä oleville palvelimille. Sama pätee myös Googlen hakukoneen käytössä.

      Voit aivan hyvin kirjoittaa osoitteeksi http://badufos.blogspot.com/ ja se toimii ihan yhtä hyvin, mutta liikenne käännetään välittömästi http://badufos.blogspot.fi/ osoitteeseen.

      Ei tässä sen ihmeellisemmästä asiasta ole kyse.

      • Selvennetään nyt vielä, että blogspot on Googlen tarjoama palvelu. Domainin omistajan voit selvittää WHOIS kyselyllä tähän tapaan:

        https://oma.louhi.fi/basket/whois?domain=blogspot.fi


    • Itse asiassa arvasinkin tuon ja testasinkin jo etsimällä " Bad UFOs " -hakusanalla ja katsomalla eri vastauksia.
      En ole vaan huomannut tuota aikaisemmin.

      • ootkoufo

        Ootko sinä ufomies?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe