Poikani aloitti tänä vuonna ekalla, kyseessä on yhdistelmäluokka, eli 1-2 luokka samassa opetustilassa. Meillä ei ole koskaan lapsia opetettu etukäteen lukemisissa ja laskennoissa, ainoastaan sen verran mitä ovat itse halunneet tietää taskurahojen käytöstä ym. Kahden aikaisemman koulu mennyt ihan normaalia reittiä ja kivaa on aina ollut. Tämä iltatähti teki kuitenkin matematiikan kirjan viikossa, oppi lukemaan televisiosta kesällä, lukee opettajan mukaan erinomaisesti, ymmärtää lukemaansa ja kirjoittaa sujuvasti. Tällä hetkellä tekee matematiikan ja äidinkielen tehtäviä kakkosten kanssa, opettajan mukaan kakkosen matematiikan kirja on lapsellemme liian helppo. Tästä huolimatta olen hieman skeptinen tollasiin luokan väliin jättämisiin, etenkin kun on syntynyt joulukuussa, eli ikäeroa olisi moneen luokkakaveriin lähes kaksi vuotta. Ei mitään keljuilu viestejä, mutta jos joku on ollut samassa tilanteessa, onnistuiko hyppy hyvin. Eniten minua mietityttää välitunnit, liikuntatunnit ja myöhemmin yläaste. Ei sekään varmaan kivaa ole kun kaverit saa mopokortin ja autokortin vuotta aikaisemmin. Ilmoitin opettajalle, että en halua luokan väliin jättämistä mutta pitäisi kuulemma silti harkita.
Luokan väliin jättäminen
2
441
Vastaukset
- viisineroalasta
Meillä myös lapset aina olleet viisaita ja koulut olleet turhia heille. Eihän siellä kannata pitää lapisia pitkästyttämässä itseään kun osaavat kaiken. Meillä hyppäsivät koko alakoulun yli ja yliopistoon vaan opiskelemaan joka sekin oli heille liian helppo. Nyt töissä myös firman fiisaampia neuvonantajia ja kaiken osaavia. Niin ovat neroja että ihmetellä täytyy miten jotkut eivät ymmärrä yhtään mitään.
- opex
Olet oikeassa suhtautuessasi asiaan varauksella. Lähes kahden vuoden ikäero voi olla jossain kohdassa aivan huikea erityisesti pojalle. Erityisesti riski on suuri, jos suvussanne on myöhäistä murrosikää. Poikasi voi joutua tilanteeseen, jossa muut ovat aikuisen miehen kokoisia, seksiä kihiseviä moponrassaajia, kun taas hän on vielä aivan pikkupoika. Esimerkiksi liikuntatunnit voivat tällöin olla hankalia.
Tiedän useampia tapauksia, joissa ikäero on johtanut kiusaamiseen, vaikkei se edes ole ulkoisesti näkynyt. Muissa herättää kateutta ja närää, että joku on hypännyt luokan yli tai ylipäänsä se, että saa olla kasilla, vaikka ei "oikeasti pitäisi".
Toki kaikki voi mennä hyvinkin, mutta etukäteen ei voi tietää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953557Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182378Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222365Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91158- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621027Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83978
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965