Mikä ihmeen vika

pakkopysähdys

Primera herjaa "nokka-akselin asennon tunnistimesta". Muutaman kerran käytetty tietokoneessa ja korjattu, mutta vika uusiutuu samantien. Joka aamu vajaan kilometrin ajon jälkeen sammuu, ja käynnistyy n. minuutin jälkeen uudelleen, sen jälkeen toimii normaalisti koko päivän. Käsittämätön juttu, mihin kukaan ammatti-ihminen ei ainakaan meilläpäin tiedä vastausta. Liittyykö nää ilmiöt edes toisiinsa? Ottaa päästä varautua pakolliseen pysähtyminen joka aamu. Keksii kukaan antaa mitään vinkkiä, mistä voisi olla kyse?

8

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaitietokoneessa

      Vaihdata se asentotunnistin eläkä vaa poista koneella sitä vikailmoitusta...

      • pakkopysähdys

        No se on vaihdettu! Voisko niitä olla kaksi, molemmissa päissä..


    • pakkopysähdys

      No se on vaihdettu, voisko niitä olla kaksi... Molemmissa päissä?

    • niss.ass

      Jakoketju on venahtanut.Muuttaa nokka-akselin asentoa sen verran että
      valo syttyy.Jakoketju ja kiristin vaihtoon niin loppuu.

    • toinen.ass

      Ketjun voi tarkastaa ottamalla edessä oleva luukku pois.Jos kiristimen
      mäntä on ulkona 15-20 mm ketju vaihto kunnossa.

      • pakkopysähdys

        Kiitos vinkeistä. Menin aamusella korjaamolle näillä tiedoilla varustettuna, ja kun totesin, että nokka-akselin asentotunnistimen vaihto ei auttanut tilannetta mitenkään niin että tehtäiskö nyt näin ja näin....niin korjaamon mies totesi hämmentyneenä, että hänhän kyllä vaihtoi kampiakselin asentotunnistimen! Että näin. Totesi kyllä sitten, että voi se jakoketjukin tietty olla venahtanut... Katsotaan nyt sitten, mitä tapahtuu kun oikea tunnistin vaihdetaan.


    • vauhtiraidat

      Vauhtipyörässä toinen anturii, jottei mosa sekoa!

    • Koodinviemää

      Näissä anturivikaa ilmoittavissa koodeissa pitää aina muistaa että vika voi olla myös esim. liittimessä tai johdossa, se kertoo vain että tieto ei tule oikein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      191
      22476
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      84
      9682
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      49
      7649
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      88
      6428
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6146
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      49
      5142
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4812
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4499
    9. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      45
      2745
    10. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      105
      2257
    Aihe