Tuli tuolta aiemmasta keskustelusta mieleeni, että millaisia kokemuksia forumilaisilla on kissojen e-pillereistä?
Minulla on sijoituskissa, jolla kasvattaja haluaa tehdä yhden tai kaksi pentuetta ennen sterilointia. Nyt on kissalla ollut jo useampia kiimoja, mutta ihan vielä ei pentuja yritetä. Kiimat ovat olleet todella sietämättömiä ja kasvattaja ehdottikin pillereitä. Tiedän kyllä pillereiden vaaroista, mutta niitä ei tosiaan olisi tarkoitus syöttää loputtomasti.
Eli onko teidän kissoilla ollut minkälaisia sivuvaikutuksia pillereistä johtuen? Onko vaikuttanut vaikkapa luonteeseen tai terveyteen?
Minulla on sijoituskissa, jolla kasvattaja haluaa tehdä yhden tai kaksi pentuetta ennen sterilointia. Nyt on kissalla ollut jo useampia kiimoja, mutta ihan vielä ei pentuja yritetä. Kiimat ovat olleet todella sietämättömiä ja kasvattaja ehdottikin pillereitä. Tiedän kyllä pillereiden vaaroista, mutta niitä ei tosiaan olisi tarkoitus syöttää loputtomasti.
Eli onko teidän kissoilla ollut minkälaisia sivuvaikutuksia pillereistä johtuen? Onko vaikuttanut vaikkapa luonteeseen tai terveyteen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kysäisimme pari-kolmivuotiaan nartun leikkaamisesta ell:ltä ja hän määräsi pillereille, kunnes leikataan. Näkyvin oire on ollut oksentelu, tosin ensimmäisen kahden viikon aikana siivoilemaan on joutunut vain 2 kertaa. Muuten kyllä syö ja juo normaalisti.
Luonteeseen pillerit ainakin vaikuttaa. Omat narttukissani ovat tulleet aika flegmaattisiksi ja rauhallisiksi. Yksi kissoistani sai e-pillereistä märkäkohdun, tosin en tiedä miten yleistä se on. Itse annoin kissoilleni 2-3 kk pillereitä ennen leikkausta, mutta kannattaa kysyä eläinlääkäriltä, millaisia sivuvaikutuksia niillä on.
Kuulostaapa älyttömältä ajatukselta: syöttää eläimelle e-pillereitä, jollei ole ihan pakko. Ja rahan ansaitseminen pennuttamisella, se ei ole tarpeeksi hyvä syy.
Kissa ei osaa puhua. Se ei voi kertoa, miltä siitä tuntuu. Vaikka näkyviä merkkejä ei olisikaan "kuin" pahoinvointi, niin mistäs tiedätte siitä muusta? Lukekaapa tämän 24:n terveyspalstaa, jossa naiset kilvan valittavat, mitä ikäviä sivuioireita he saavat e-pillereistä. Niin että onko niitä muka pakko tunkea kissojenkin kehoihin? Siis silloin, kun ei ole pakko.
Meillä aikanaan hoidettiin pennuttomuus vanhempieni toimesta e-pillereillä. Kissa oli ulkokissa ja en huomannut mitään luonne- tai terveysvaikutuksia. En tosin huomannut kiima-aikojakaan.
Minulla on myös ollut sijoituskissa, jolle syötettiin pillereitä ennen ensimmäistä pentuetta ja pentueiden välissä. Sivuvaikutuksia tuli, kissa laihtui, sen turkki meni tosi huonoon kuntoon ja se muuttui levottomaksi ja ärtyisäksi. Toisaalta jatkuvat kiimatkaan eivät ole kissan terveydelle hyväksi ja saattavat aiheuttaa ajan myötä märkäkohdun. Jos kiimat tulevat kovin usein, niin suosittelisin ehkä kuitenkin pillereitä- voihan olla, että sinun kissasi ei saa niistä niin paljon sivuvaikutuksia kuin minun.
lyhytaikaisesti annettuna (1-2 viikkoa) eivät aiheuta kissalle ongelmia ja yleensä tuo riittää katkaisemaan juoksun. Sijoituskissan kyseessä ollessa, kasvattaja päättää mikä on parasta kissasi kannalta ja milloin pentuja teetetään.
Jos pennuttamattomuuden syynä on nuori naaras olisi parasta miettiä kuitenkin pennuttamista nyt ilman pillereitä. Jos naaras on kyllin suurikokoinen ja juoksee tiuhaan, olisi parempi antaa sen tehdä pennut, liiat juoksut kun ovat myös kohtutulehdusten suurimpia aiheuttajia.
Megestrol aiheuttaa helposti kohtutulehdusta mutta gestaburan ei, joten valista lääkäriä tästä asiasta. Megestrolin on myöskin todettu altistavan sokeritaudille.
Itse en käytä naarailleni pillereitä ollenkaan, lukuunottamatta yhtä naarasta joka juoksi 3 kk putkeen (se piti saada steriloitavaksi) ja pentuja naaraillamme teetetään vain 1-2 pentuetta/naaras. Tuon pilleri-naaraan kohdalla en huomannut mitään luonne-/tai muutakaan muutosta, tosin aika oli lyhyt (ja niin pitää ollakin).
Ei haluttu leikata kissaa, kun toinen kissamme oli kamalan kipeä leikkauksen jälkeen. Ryhdyttiin syöttämään e-pillereitä, en muista nimeä, mutta niitä annettiin kerran viikossa. Kissalle tuli kestokiima! Ulisi pari viikkoa ja oli hiljaa pari päivää. Päätettiin, että pakkohan se on leikata. Munasarjoista löytyi tennispallon kokoinen kasvain ja eläinlääkäri sanoi, että kohta olisi kissa kuollut. Sanoi että e-pillerit aiheuttavat kasvaimia.
Mieti pitkään ja tarkasti!
käytöstä voi aiheutua ongelmia eli kasvainten mahdollisuus kasvaa. Omista kissoistani kahdella on löytynyt kysta munajohtimesta vaikka kumpikaan ei ole koskaan syönyt pillereitä.