Hola!
Kuinka pidempi aikainen oleskelulupa onnistuu alkuun,onko edes mahdollista ilman pysyvää asuinpaikkaa tai työpaikkaa?
Mikä on eri alueiden hintataso omistusasunnoissa.Käsitin että isojakin alueellisia eroja on..?
Entä netin ulkopuoliset onko isoja eroja vapaassa myynnissä oleviin.esim remontti kuntoisten sekä omakotitalo että kerrostalo hinta kiinnostaa mitä ei ole laitettu erityisesti myyntiä varten mitä niitä seuraa isommaks osaks nettisivuilta?
Onko rajoitteita ulkomaalaisella asunnon omistamisessa tai yrityksen perustamisessa,tässä kohtaa kiinnostaisi isosti jo jonkun omakohtainen kertomus miten mennyt käytännössä,iso kiitos jos joku viitsii selittää tarkemmin..:)
Yleisestikin saa suositella tiettyjä alueita..
Itsellä tärkeitä rantaelämä,yöelämää tottakai,eri urheilun harrastus mahdollisuudet eikä välttämättä turistirysän keskelle,yleensäkin isomman kaupungin kyljessä ja rannan läheisyydessä oleva asuinalue jossa enimmäkseen paikallisia johon voisi asettua pidemmäksi aikaa.
Todella isot kiitokset kaikista vastauksista..:)!
Pysyvästi Costa Ricaan..onko järkeä..:)?
3
563
Vastaukset
- Allielle
Hola! Liberia. Pura Vida. Siellä on kaikki ok, rannat lähellä, kaupunki josta saa kaikkea, rahaa pankkiautomaatista. Ei juurikaan turisteja, jopa niin että tuntee olonsa isoksi ja erilaiseksi. Marketeissa on kaikkea länsimaista saatavilla. Mutta varovainen kannattaa olla. Autoomme murtauduttiin ja kadullakin kannattaa jättää kultakorut pois kaulasta.
- andil
Moi Allielle,
Ymmärrän että sinä olet asunut Liberiassa jo pitempään aikaan. Eikö niin? Me asuttiin Atenasissa 7 kuukautta vuonna 2013 ja oltiin Nicaraguassa kaksi kertaa visan takia. Silloin mentiin Liberian läpi ja tosiaankin näytti kivalta paikalta. Minä olen halunnut palata Costa Ricaan siitä asti kun muutettiin takaisin Eurooppaan, mutta ei ole aavistustakaan minkälaista työtä siellä voisi löytää. Meillä on aika perhe, 2 aikuista ja 4 lasta, joten elämä ei ole halpaa.
Olisiko sinulla jotain neuvoja mulle?
Kiitoksia,
Andrea (Unkarista)
- Anonyymi
OIS KIVA KUN OIS KAVEREITA COSTA RICASTA JA JOSE JONKA KANSSA PITÄISIMME YHTÄ FACEN KAUTTA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661367
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww721160EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 78822
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43668
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe23635- 29608