Voimakkaan tuhoja tehneen Valio-myrskyn jälkeen aamulla ilmestyivät ikkunalaudoille, parvekkeiden kaiteisiin talitintit ja niiden hyppelyitä on riittä'nyt pitkin aamupäivää.
Puiden lehdet ovat vielä niin tiukasti kiinni oksissa ettei ensimmäistäkään lehdetöntä lehtipuuta ole näkyvissä. Nyt Foreca sää näyttää jopa 0-asteisia öitä, joten eiköhän lehdistä pikavauhtia laskeudu nesteet puun juuriin. Alkavat lehdet puista varista maahan.
Nyt aurinko somasti paistelee pilvettömältä siniseltä taivaankannella. Kuitenkin syksy tulla jollottaa omia aikojaan.
Lopuksi mietin, vievätkö pakolaiset leivän kantasuomalaisten pöydiltä. Yhden pakolaisen kulut ovat 44ekua/vrk ja lapset 88 €/vrk. Joopa-joo olen kaapeihini täydentänyt varastoja, jos vaikka eläketulon vähentyessä ei olisi kun ylähuulta panna leivän päälle.
Kestetään, aurinkoista mieltä malliin: "mikä ei tuhoa, se vahvistaa". Siispä, repussa on mistä ottaa pahan päivän tullessa.
Talvilinnut ja Valio-myrsky
5
92
Vastaukset
- veera_armas
Nyt sitten auton nokka kohti Pohjoista kohti Saanaa, siis ainakin 10 t ajomatkaa, joten nuotioilla välillä levähdetään:
https://www.youtube.com/watch?v=xIuUzZ27wi0 - kysymyksiä-
Mistä niitä tulee 500 / päivä ? Tasaisena virtana monen turvallisen maan läpi ? Lähes pelkästään irakilaisia nuoria miehiä ?
- vastauksia_
Tulevaisuutta. Kohta Suomi-neidot tulevat naiduiksi irakilaisille. Turha on valittaa piikuttaan. Kyöpelin vuorella tehdään liukumäkeä alas tasanteille, siinä menevät nuoret ja vähän iäkkäämmät immet kaupaksi.
- Anopiksi.aikova
vastauksia_ kirjoitti:
Tulevaisuutta. Kohta Suomi-neidot tulevat naiduiksi irakilaisille. Turha on valittaa piikuttaan. Kyöpelin vuorella tehdään liukumäkeä alas tasanteille, siinä menevät nuoret ja vähän iäkkäämmät immet kaupaksi.
Luovuttavatko suomipojat noin helposti. Kannattaisi miettiä mikä irakilaisissa niin viehättää, että suomineidot menevät irakilaisten matkaan. Ottakaa opiksi. Muuttakaa tapanne. Irakilaiset muslimit eivät juo viinaksia. Siinä on ehkä yksi valtti heillä.
Toisaalta, suomipoika ei ole yhtään uskonnollinen. Äkkiä nyt saamaan uskonopetusta rippikouluun!
Arabit ovat kovia kauppamiehiä ja yksityisyrittäjiä. Tuskin he täyttävät sossun aulat, jos vain saavat tilaisuuden työhön. Sekin voisi tuoda ajattelemisen aihetta suomipojalle.
Valiomyrsky sattui nimensä mukaisesti alkusyksylle. Eläimet selvisivät siitä varmaan totutusti.
Ehkä vuoden suurimpia myrskyjä maassamme. Mediassa kerrottiin että pahimmillaan sähköt olivat poikki 180.000 taloudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2343915Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t462547Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401800Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus991671- 1061664
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin161479Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e471469Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1691410Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1291153Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251132