Rattijuoppo

Häpeissäni

Ajoin 1,7 promillessa pellolle. Mikähän tässä on rangaistua. Olin ensikeralainen, ajanut 40 vuotta eikä mitää muita rikoksia. Poliisi uhkasi vuoden ajokiellolla. Voisko tätä millään lyhentää. Jos menisi oikeuteen itseään puolustamaan ja kertoisi oma kantansa. Poliisin sanoi että ei kannata mennä oikeuteen, koska päätös on päätös eikä sille itse voi mitään.

Onko kokemusta kellään

7

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eyeroll

      Pelkästä törkeästä rattijuopumuksesta, jos humalatila on ollut 1,70 promillen tasoa, seuraamus olisi vankeutta ehkä noin 50 päivää, ensikertalaiselle ehdollisena. Lisäksi oheissakko, noin 25 - 30 päiväsakkoa.

      Ajokielto pelkästä törkyratista noin 7 - 8 kuukautta.

      Sitten, tuo pellolle ajo eli tieltä suistuminen. Ilmeisesti vähintäänkin liikenneturvallisuuden vaarantaminen? Perusmuotoinen liikenneturvallisuuden vaarantaminen tietysti hieman ankaroittaa rangaistusta (ajokieltoon sillä ei ole merkitystä). Mutta, jos katsotaan törkeäksi liikenneturvallisuuden vaarantamiseksi, niin sekin on ajokieltorikos, joten ajokielto on pidempi ja silloin tuo vuosi on hyvinkin lähellä.

      "Voisko tätä millään lyhentää. Jos menisi oikeuteen itseään puolustamaan ja kertoisi oma kantansa"

      No, ajokielto voidaan määrätä tavanomaista lyhyempänä, jos ajo-oikeus on välttämätön esimerkiksi työn tai vastaavan hyvin hyvin tärkeän syyn vuoksi.

      Kovin harmi, jos se ajokortin tärkeys ei ole tullut mieleen silloin ajoon lähtiessä. Nääs jokainen aikuinen varmasti tietää, että kännissä ajamisesta on ajokielto seuraamuksena. Aina ihmetyttää, kun sitten jälkikäteen vingutaan sitä ajokorttia takaisin. Miksei pidetty siitä arvokkaasta ja tärkeästä ajo-oikeudesta parempaa huolta!

    • törkeänomistaja

      noin 5-7kk ajokieltoa.

    • harkitseitse

      Noh, mitenkään itse tekoa puolustelematta, ei poliisinkaan vastaus ollut aivan asiallinen. Pelkästä törkeästä rattijuopumuksesta noilla promilleilla ensikertalaiselle todennäköisin vaihtoehto on n.6kk ajokieltoa. Pellolle ajamisesta tulee sitten todennäköisesti joko liikenneturvallisuuden vaarantaminen, tai törkeä sellainen. Riippuen kummasta on kyse, ajokiellon määrä voi nousta hieman 6kk:sta ylöspäin. Se menee kuitenkin samaan konkkaronkkaan, joten saat siitä "alennusta" sekä ajokieltoon että itse tuomioon. Asia olisi toisella tavalla, jos ne olisivat tapahtuneet kahdella erillisellä ajokerralla.

      Ensin tarvittaisiin hieman tarkennusta alkuperäiseen viestiin; oliko 1.7 promillea lopullinen verikokeen tulos, vaiko vasta seulonta-alkometrin tulos? Seulonta-alkometrit voivat ilmoittaa tuloksen sekä promilleina ja/tai milligrammoina per litra. Seulonta-alkometrin tulosta ei kuitenkaan käytetä oikeudessa, vaan vasta lopullista verikokeen tulosta (promilleina) tai sitten tarkkuusalkometrin tulosta (milligrammaa per litra). Lopullinen tulos voi muuttua paljonkin verikokeessa.

      Lisäksi tarvittaisiin tieto, oletko epäiltynä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja epäilläänkö sinua kenties törkeästä sellaisesta?

      Viimeiseksi, jos asiassa on mitään epäselvää, mitään kiistettävää syytteisiin liittyen, mitään muutakaan sellaista, jonka haluat tuoda oikeudessa esille, kuten esimerkiksi ajo-oikeuden tärkeyttä, tuloihin, elatusmaksuihin, mihin tahansa liittyvää, niin ÄLÄ suostu kirjalliseen menettelyyn vaan mene suulliseen käsittelyyn. Ja kyllä, asianajajan voi ottaa mukaan. Moni on saanut alunperin vaadittua tuomiota ja/tai ajokieltoa pienemmäksi hyvän asianajajan avulla, jos osaa vedota oikeisiin asioihin. Sanokoon nyt täällä sitten kuka hyvänsä mitä tahansa, mutta näin on.

      • 19-15

        Ei poliisi millään ajokiellolla uhkaa. Jokainen poliisi kyllä tietää, että poliisilla ei ole Suomessa tuomiovaltaa, mutta ajokiellon pituudesta on voitu keskustella.
        Aloittaja on ehkä 60 vuotias, kunnon kansalainen, koska mitään rikoksia ei ainakaan oman kertoman mukaan ole ollut.
        Jos suullisessa käsittelyssä vetoaa siihen, että minulla on siniset silmät ja vaatii ajokiellon mahdollisimman lyhyeksi, niin tuskin onnistuu.
        Kun teosta rapsahtaan todennäköisesti ehdollista vankeutta ja roimat sakot ja ehkä romuttuneen auton tilalla uuden ostaminen, niin siihen tuskin kannattaa enää lisätä asianajajan palkkiota jutussa, jonka varmuudella häviää ja pystyykö asianajaja sittenkään vaikutttamaan siihen, että ajokielto lyhenisi.


      • Häpeissäni

        Kiitos asiallisesta vastauksesta "harkitseitse". Olen siis kuuskyt täyttänyt. Mulla oli vissiin pelkkä liikenteen vaarantaminen. Mutta se hämää kun poliisit kävi sairaalassa kuulustelemassa, enkä silloin ollut kovan kivun takia järjissäni. En ees muista mitä ne kysy. Voiko sellaista käyttää rangaistusta määrättäessä. En nyt ihan sinisiä silmiäni menis sinne näyttämään, mutta kiinnostaisi mitä siellä oikein minusta puhutaan. Auto on korjattu ja rahaa meni. Mutta se ei oo nyt tärkeintä. Mä vaan ajattelin kun teen vapaaehtoistyötä vanhusten kanssa, niin se auton puuttuminen on kurjaa. Jouduin nyt lopettamaan sen vanhustyön.

        Siis en tiedä miten sen sanoisin, että kadun. Silloin teki kyllä mieli vetää nirri pois, niin pahalle tuntui. Ja miten kukaan tällainen ihminen osais puolustaa itteensä kysymyksille "mitäs ajoit kännissä" "mitäs lähdit" "oma syy". Mutta sen tiedän, että paljon tämä kokemus opetti.


    • Lestahv

      Vettä ja leipää sekä auton arvo valtiolle korkoineen jos ei ole ehjässä myynti kunnossa, vankeus aika 2-3.vuotta ja seuraavaksi 5-6.v. ja kolmanella kertaa loppu iäksi.

    • ktviesti

      Kyllähän siitä ajokielto tulee, se määrätään oikeudessa. Itse olen hankkinut hyvän maineen saaneen alkometrin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      318
      6884
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      69
      3976
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3115
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      2837
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      74
      1932
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      146
      1702
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      210
      1692
    8. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1528
    9. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      163
      1521
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1418
    Aihe