Kaksi tyttöstä olisi vailla vinkkiä miten päästä halvimmalla Las Palmasin lentokentältä Playa Del Inglesin keskustaan ? Lennämme reittilennolla, joten ei oo mitään matkatoimiston kuljetusta. Voiko niihin ostaa lippuja kentältä oppailta ? Ilmeisesti joku paikallisbussi kulkee, mistä se lähtee...siis missä on pysäkki ? Vai kannattaako ottaa suosiolla taksi? Paljonkohan se tulisi maksamaan....
Oon kuullut, että täällä tiedetään kaikki....siksi luotan saavani asiallisia vastauksia...
Gran Canarian kentältä kohteeseen?
21
9109
Vastaukset 21
- Takseista
Taksi maksaa 36 - 40 euroa riippuen ajankohdasta. Aikaa menee n. 15 minuuttia. Saa todella kätevästi heti lentoaseman ulkopuolelta. Tullessa voi varata taksin ennakkoon 15 % alennuksella. Lukee osassa takseja kojelaudan tarralapussa.
- globalsu
Halvin on paikallisbussi, nyt 3,50 €/hlö.
Googlaa bussifirman sivuille globalsu.net
Etusivun alareunassa on linkki lentokenttävuoroille, airport buses ja lentokoneen kuva.
Siitä näet aikataulut ja lentokentän laiturien numerot. Nopein on kerran tunnissa ajava bussi 66. Siinä on myös hyvät matkatavaratilat. Myös bussi 90, 36 ajavat Inglesin keskustan kautta. Bussi 1 ajaa päiväsaikaan Inglesin ohi, mutta iltaisin Inglesin keskustan kautta. Nämä vuorot on merkitty punaisella. Se on myöhäisin bussivaihtoehto. Huomaa, että bussit 90 ja 1 ajavat kentältä kahteen suuntaan. Näiden kohdalla oikea laituri teille on se/ne joissa lukee 90 kohdalla Faro de Maspalomas ja 1 bussin kohdalla Puerto de Mogan.
Lentokentällä bussit löytyvät kerroksesta "planta 1 salida", eli matkatavarahallista läheltä ulko-ovia liukuportailla tai hissillä kerros ylemmäs. Ulko-ovea vastapäätä (noin) vähän kauempaa löytyvät bussipysäkit. Viitoitusta varmaankin löytyy. Paikka on vaihtunut vuoden aikana.
Lentokentän kartan löydät googlettamalla airopuerto de gran canaria
Mikäli haluatte matkustella lomanne aikana busseilla, löytyy globalsu.net sivun yläreunasta kaikkien bussien reitit ja aikataulut kohdasta lineas y horarios (linjat ja aikataulut). Esim. paras bussi Las Palmasiin on bussi 30.
Puerto Ricoon bussit 39 tai 1, Puerto de Moganiin bussit 32 tai 1, sekä pyhinä molempiin bussi 33.
Hyvää matkaa tyttösille!- Anonyymi
Kyllä oli hyvä vastaus tyttöjen kyselyyn!
- LentäisKans
Lennätte reittilennolla !
Minkä firman lennolla lennätte ja oliko hinta kalliskin?- MinttuKaro
Finnairilla, vähän yli 400e ruokineen ja matkalaukkuineen.
- timpejapimpe
Tolla neljällä sadalla saa jo viikon matkan lentoineen, lentokone aterioineen, lentokenttäkuljetuksineen sekä viikon oleskelun hotellissa.Mekin saimme lähtö on tammikuussa ja matkatoimisto Tjärebori.Ett silleen miksi maksaa lii.... jne.
- mennäänbusseilla
Kiitti nimimerkille globalsu.
Nyt mulekin aukes nää Gran Canarian bussit, kun löysin neuvostasi nää aikataulut. Aiotaan ensi talvena matkustella busseilla pitkin saarta. - suomilutkatmaailmalla
Luvatkaa taksikuskille persettä, sitähän te sinne meette jakaa kuitenkin, niin ei mitään välii, pääsette ilman rahallista korvausta.
- Varkaki
Kiitos sulle globalsu. Hienoa että täällä on vielä ihan asiaa. Minäkin otan vinkit ilomielin vastaan. Ja hyvää lomaa teille M&K. Laittakaahan sitten viestiä miten toimi…terv. Ehkä taas ensi talvena
- ipo65
Suosittelen Resorthoppa nimistä palvelua. Tänään varasin marraskuulle Inglesiin .Hinta n.14€ kahdelta meno/paluu. On kokemusta useilta matkoilta,aina on toiminut erinomaisesti.
- Anonyymi
Meneekö vielä tänäkin päivänä mainitut bussit 1 ja 39 palmasin kentältä puerto ricoon ja kuinka usein
- Anonyymi
Voin vahvistaa tämän
- Anonyymi
Olikohan tytöillä hyvä loma.
- Anonyymi
Toi oli mun trollaus.
- Anonyymi
Ei tytöillä ole kivaa inglesissä kun siellä kaikki kuumat kundit etsii vaan mies seuraa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toi oli mun trollaus.
Juu, ja minä kirjoitin nuo kaikki vastaukset ja pidin keskustelua yllä. Olin itse Inglesissä tuolloin ja selasin tätä keskustelupalstaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu, ja minä kirjoitin nuo kaikki vastaukset ja pidin keskustelua yllä. Olin itse Inglesissä tuolloin ja selasin tätä keskustelupalstaa.
Kun tulin tänne Inglesiin eka kertaa 1970-luvulla, oli K Keihänen aloittanut hommat, ja lennot olivat suoria, Kale oli ostanut Härmän Jätkän ja Härmän Mimmin, eli DC-kasit, ja jätti ne kyllä lopulta maksamatta, ja loppu on historiaa.
Majapaikka oli Palmasissa, mutta kävin bussilla katselemassa Inglesiäkin.
Silloin jouduin aamuisin painamaan kalua alaspäin, että saisin aamusuihkun osumaan pönttöön. Nyt on hieman toisin. GranCanaria ja Puerto de la Crutsi, Palma, Lanzarote, Fuenteventura ja Comera ovat tulleet tutuiksi, koska tänne on niin helppo tulla kuin kesämökille. Pitkät lennot rasittavat, joten Kanarian saarilta löytyy aina sopiva paikka talviviikoiksi tai kuukausiksi.
Harmaa vaimoni muistelee noita vanhoja aikoja, ja kysyy joskus, vieläkö muistan, kun en tarvinnut kuulokojetta enkä nitropurkkia mukaan jos aioin kävellä yli sata metriä.
No muistan ne ajat.
Kysyinkin häneltä, vieläkö muistat miksi olemme joka talvi jossakin paikassa, missä ei ole hitonmoinen helle, niin kuin kaakkois Aasiassa , eikä kylmä yölläkään? Hän vastasi, että muistaakseni siksi, että Suomessa ei kyllä talvella asu kukaan vapaaehtoisesti, pimeässä märässä ja kylmässä.
Tuosta mainitsemastani 70-luvusta meni parikymmentä vuotta, ennen kuin kaikki vajaat ja idiootit alkoivat kirjoitella näille palstoille pelkkää paskaa. Sukupuolisesti vähemmistöryhmiin kuuluvuus näyttää olevan kiehtova aihe.
Ei meillä 40-luvulla syntyneillä, nykyisin kohtuullisia eläkkeitä saavilla vanhuksilla ole niin paha olo, että tarvitsisimme kuluttaa aikaamme kirjoittelemalla roskaa, joka ei todellakaan voi kiinnostaa normaaliälyisiä. Siksi lopetan tähän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei tytöillä ole kivaa inglesissä kun siellä kaikki kuumat kundit etsii vaan mies seuraa.
Naiset ei matkusta Kanarian saarille. Saarille syntyvät naiset haluaa sieltä pois.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naiset ei matkusta Kanarian saarille. Saarille syntyvät naiset haluaa sieltä pois.
Juu Kanaria on homo seksuaalien vehreä paratiisi. Siellä mies löytää mies seuraa helposti ja viihtyy siksi hyvin. Huh huh.
- Anonyymi
Sinne vaan kaikki homppelit, Sossu voisi maksaa menomatkat.
- Anonyymi
Bussilla vaan Inglesiin
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun
Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom1191295- 2271049
- 67980
- 58942
Sinulle nainen
En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen66906Martsusta tuli leuhka
Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal250850Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen
Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki36788Hei rakkaani.
Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi70775Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun
Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on72762- 42726
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S58690- 65668
Kiulu myynnissä!
Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma26608Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut
Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen181513Et pysty peittämään minulta
Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet47504- 70491
- 18488
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää103487- 24484
Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"
Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja12477