jos lähtee kävellen vanhaan kaupunkiin? Miten mahtaa Tallinnassa olla kadunnimet merkittyinä, löytyykö nimet esim. talojen seinistä?
Kuitenkin netin oppaiden mukaan vartissa satamasta kävelee vanhaan kaupunkiin.
Kuitenkin netin oppaiden mukaan vartissa satamasta kävelee vanhaan kaupunkiin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Eksyminen on henkilökohtainen ominaisuus. Kadun nimet on merkitty niinkuin Suomessakin. Helppo konsti on lähteä terminaalin edestä (ulko-ovesta oikealle n. 100 metriä) bussilla n:o 2 yhden pysäkin verran Viru keskuksen viereen, pysäkki A Laikmaa. Viru-keskuksen läpi ja siitä Viru katua vanhaan kaupunkiin. Tietysti kävellen pääsee yhtä lailla. Suunta etuoikeaan päin.
Osta navigaattori ja kartta
Ei siellä voi eksyä. Tallinna on snadimpi kuin Stadi tai vaikka Tukholma. Kartta vain mukaan ja menoksi.
Kyllä eksyy tosi helposi, sitten mafia iskee niin on leikki kaukana ryöstää paljaaksi, voi mennä henki.
Aikamoiset promillet saa olla, että tuolla välillä eksyy. Vanha kaupunki on kuitenkin korkealla kukkulalla näkyvissä, ja satamakin on kohtalaisen helppo tunnistaa mm. laivoista ja merestä. Jos kuitenkaan nämä eivät riitä, niin seuraa suomalaisturisteja. Niillä on sellaiset pyörälliset laukut, joita vetävät perässä, ja seurueeseen kuuluu yleensä kirkuvia kakaroita sekä kännisiä miehiä.
Entäs mafia??
Trollolloo!
Mä lähinnä pelkään sitä, että eksyn sinne vanhankaupungin sokkeloihin.
Muutoin reitti satamasta sinne on selkeä.
Varokaa mafiaa joka askeleella.
Trollolloo!
Kyllä, jos ja kun vorolaiset varastavat ilmaisjakelulehden karttasi.
Lasso-baarin ovella voi eksyä ja pahemman kerran.
Lasso-baarissa voi mennä poikuus, kerron kokemuksesta.