Fedora 3 bootticd

Miten mahtaa onnistua buutticd:n tekeminen Fedora Core 3:een? Koneessa on kaksi kiintolevyä joista toisessaa Win XP ja toisessa Fedora. En halua asentaa GRUBia. Windows levyt ovat NTFS-muotoisia joten yhteistä fat -osiota ei ole. Ajattelim usb-muistille siirtää boot-imagen ja polttaa windowsissa mutta ei meinaa onnistua.

Pääsen kyllä käpälöimään tiedostoja kun käynnistän rescuecd:llä mutta siihen loppuu meno.
5211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Olisi kiva kuulla onnistuuko sellainen sähläys kuten seuraava:
Grubin pystyy asetamaan levykkeelle, joten pystyykö tuon levykkeen siirtämään (levy image?) polttamalla cd-levylle. Onko kukaan kokeillut?
Ymmärsinkö oikein, että voisit käyttää vaikka grub:a mutta et halua sitä asentaa kiintolevylle, vaan kunhan käynnistys onnistuu cd:ltä

Äänestä
  • Kokeilin muistaakseni Nerolla. Tein boottikorpun, jonka sitten syötin koneeseen tehdessäni Nerolla boottaavan levyn. Kyllä se toimi!

    Äänestä

  • 'man mkisofs' kertoo, kuinka tehdään El Torito boottaava cd-levy.

    Äänestä

Onnistuuko tämmönen ei-niin-elegantti ratkaisu, että asentaa suosiolla sen GRUB:in MBR:ään ja käynnistää koneen linuxiin. Sitten tekee Linuxilla tarvittavan buutticd:n. Sen jälkeen kun toteaa cd:n pelaavan hyvin, isketään winxp-levy sisään ja buutataan sillä recovery consoleen ja kirjoitetaan uudestaan MBR alkuperäiseksi? Miten on, onnistuuko vai enkö ole ottanut jotain huomioon...

Mitenkäs käytännössä tehdään linux bootti? Kopioidaan /boot-hakemisto kylmästi cd:lle, vai mitä tämä komento tekee: "mkbootdisk --verbose --iso --device /home/boot.iso `uname -r`"

Äänestä
  • Olen yrittänyt muutaman kerran palauttaa vindowsin recovery tilassa MBR:n esim. fixmbr ja sillä toisella (mikäsenytolikaan).
    Windows herjaa epästandardista käynnistyslataajasta. Jos ohitti varoituksen, ei boottaus toiminut enää ollenkaan, vaan piti palauttaa linuxin asennus-cd:llä linuxin käynnistyslataaja.

    Mandrake palauttaa windowsin mbr:n (käynnistyslataajan),jos ei asenna kahta kertaa palauttamatta välillä windowsin käynnistyslataajaa. Eli mdk muistaa yhden edellisen käynnistyslataajan, jonka se voi palautaa.
    Tälläisiä kokemuksia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuukka kirjoitti:

Miten mahtaa onnistua buutticd:n tekeminen Fedora Core 3:een? Koneessa on kaksi kiintolevyä joista toisessaa Win XP ja toisessa Fedora. En halua asentaa GRUBia. Windows levyt ovat NTFS-muotoisia joten yhteistä fat -osiota ei ole. Ajattelim usb-muistille siirtää boot-imagen ja polttaa windowsissa mutta ei meinaa onnistua.

Pääsen kyllä käpälöimään tiedostoja kun käynnistän rescuecd:llä mutta siihen loppuu meno.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu