Ess ja poliisi eivät uutisoi turvapaikanhakijoista eikä Hennalasta mitään kielteistä aivan tarkoituksella. Yritetään pitää kuvaa ettei ole mitään ongelmia.
Rakennusliike rakentaa asuntoja jotka pitäisi saada myytyä, mutta toivottavasti mahdolliset muuttajat tai ostajat ovat valveutuneuta eivätkä osta ongelma alueelta (ongelma alueeksi tullut vasta nyt) asuntoja.
Lehteä mikä pitää asukkaita tahallaan uutispimennossa, tulisikin nyt alkaa boikotoimaan ja lopettaa tilaukset. Paikallislehden tulisi palvella asukkaita uutisoimalla rehellisesti, eikä pimittää tietoa.
Rakennusliike rakentaa asuntoja jotka pitäisi saada myytyä, mutta toivottavasti mahdolliset muuttajat tai ostajat ovat valveutuneuta eivätkä osta ongelma alueelta (ongelma alueeksi tullut vasta nyt) asuntoja.
Lehteä mikä pitää asukkaita tahallaan uutispimennossa, tulisikin nyt alkaa boikotoimaan ja lopettaa tilaukset. Paikallislehden tulisi palvella asukkaita uutisoimalla rehellisesti, eikä pimittää tietoa.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Onko sulla todisteita vai ajattelitko vain muuten aiheuttaa taloudellista vahinkoa, josta voit joutua vastuuseen?
Lue sitä lehteä ja vertaa sitä vallitsevaan todellisuuteen, siinä sulle todisteita.
Älä lässytä. Mihkään vastuuseen kukaan joudu tuollaisesta kirjoituksesta.
Ps. mites se rakentaminen on sujunut?
Otin vastaan ilmaislehden. Lehti edustaa yksipuolista
uutisointia. En enään ota edes ilmaista tarjousta.
Sosiaalisessa mediassa on nuori mies
jonka mamut on pahoinpidelleet.
Etlarista uutista en löytänyt
On siitä nyt juttu, siis yli viikko tapahtuman jälkeen. Ei olis julkaistu
varmaan ollenkaan jos ei olisi somessa herättänyt huomiota.
"Rikosnimike täsmentyy, kun olemme kuulleet asianomistajaa."
Yleisellä paikalla tapahtuneet törkeät pahoinpitelyt kuuluvat
syyttäjälle, eli eivät ole asianomistajarikoksia.
http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2015/10/05/lahtelaismiehen-pahoinpitelysta-epaillaan-suomessa-vuosia-asuneita-miehia---ei-turvapaikanhakijoita
yks syy julkaisemiseen kai se että somessa puhuttiin että hakkajat
on hennalasta. täytyhän se oikasta.
Etlari on varmasti puolueellinen lehti ja tässä isoja taloudellisia vaikeuksia Suomelle tuottavassa etupäässä nuorten terveiden miesten ns. pakolaistoiminnassa niin Etlari kuin Lahen radiokin ovat samalla tavalla asenteellisen puolueellisia ja eivät kerro kaikkea totuutta objektiivisesti monelta näkökannalta vaan myötäilevät (nuoleskelevat) maan hallituspolitiikkaa joka monelta osin on pahasti pihalla ja useampi ministeri pahasti kädettömiä. Sosiaaliministerikin pysyy muiden selän takana, TV näytti että ed.kunnassa vain selaa kännykkää eikä kuuntele opposition puheita. Omista hupijutuistaan ja matkoistaan vaan omahyväisesti somessa tykittää. Soini taitaa jopa toiminnallaan hajoittaa puolueensa ja ainakin hänen toimiensa johdosta vaalitulos sulaa silmissä ja hallitusurasta taitaa tullä todella lyhyt ja kannatuslukemat laskee syystuulien mukana pohjalukemiin ja niin taitaa käydä aina pettävälle kepulilaumallekin.
Suomi elää uudelleen 1970 luvun taistolaisaikaa samalla yksisilmäisellä kiihkolla kuin 40 vuotta sitten. Vanha sanonta: "Uskovainen uskoo vaikkei näe, kommunisti ei usko vaikka näkeekin" on edelleen voimissaan, sillä erotuksella, ettei silmiä suljeta kommunismin todellisuudelta vaan kaikenkattavan maahantunkeutumisen todellisuudelta. Kuten silloinkin, median rooli todellisuuden hämärtäjänä on merkittävä. Taannoin olivat Naton "hyökkäysaseet" ja Neuvostoliiton "rauhan aseet", nyt media on osoittanut taitonsa keksimällä massamaiselle maahantunkeutumiselle sydäntäsärkeviä tai vaihtoehtoisesti hellyttäviä kiertoilmaisuja. Jos se ei riitä, pykätään pystyyn yleisöpaneeleja, joissa oikeaoppiset jakavat epistolaansa monikulttuurisuuden ihanuudesta, rahvaan kuunnellessa suu ammollaan, mitä hyvää siinä on, että otetaan taas lisää velkaa muutama sata miljoonaa, jotta voidaan esittää ruotsalaisten edessä humaania kansakuntaa. Etelä-Suomen Sanomatkin on tämän päivän Tiedonantaja, joka ei anna totuuden häiritä ideologisesti hyviä tarinoita.
Sama täälä,lehti on kuin kipeä kissa ?
Porvarilehti.
Monta uutista on taas tänäänkin pimitetty.
Tätäkään ei ole julkaistu.
"Teidän on pakko hyväksyä meidän ikivanhat perinteemme: lihakarjan teurastaminen islamilaiseen tapaan tai vaikka se, että naiset pitävät huivia. Tästä ei voi keskustella."
- H. Bahmanpour Helsingin Sanomat
Oli sielä jotain.