Sijaisvanhempien omista lapsista tulee insinöörejä, mutta kaikki sijoitetut laitetaan erityisluokkaan. Sijoitetuista ei kait niin välitetä! Äkkiähän niistä päästään eroon, kun eivät saa työtä ja syrjäytyvät. Ei enää kuulu meille. Pääasia, että omasta tulee insinööri.
Omista insinöörejä
6
121
Vastaukset
- omaekaks
Just joo. Sijoitetuista ei ole väliä. "Eiväthän he muutenkaan mihinkään jatko-opintoihin pyri".
- mitäväliii
Tai jos sitten pyrkivät, pääsevät sellaisille linjoille, joista ei töitä löydy. Onneksi ovat jo pois sijaisperheistä, kun syrjäytyminen alkaa - jäljet peittyvät. Pääasia, että OMA ON INSINÖÖRIOPISSA.
- jopoillaan
Joo, kaikki joukolla JOPO - luokkaan! Ei tarvitse sitten auttaa läksyissä, kun niitä ei tule. Vieläköhän saadaan joku tästäkin perheestä JOPO - luokkaan.
- mitäsiiten
Grahn-Laasonen juuri julisti, ettei lapsia pidä laittaa muottiin liian aikaisin. Sijoitetut lapset laitetaan JOPO - luokalle, joka on aika iso muotti. Eipä siitä hääveihin jatko-opintoihin lähetä. JOS SE EI OLE MUOTTI, MIKÄ SITTEN? Sijaisperheen omat lapset sen sijaan käyvät normiperuskoulun ja etenevät ammattipoluillaan, kuka insinööriksi kuka mihinkin. Miksi sijaisperheissä ei välitetä sijoitetuista lapsista?
- erilleenvaan
Nykyisin pyritään siihen, että ketään ei laiteta erilleen. Sijoitetut lapset häiritsevät kuitenkin normiperheiden hienojen lasten oppimista peruskoulussa, joten heitä varten tarvitaan ainakin JOPO -luokka. Ovatpahan sitten poissa silmistä. Hienojen perheiden lapset, kuten sijaisperheiden omat lapset voivat sitten paremmin valita ammattipolkunsa, kun ei tarvitse olla samassa sijoitettujen kanssa. Niin, ja opettajien lapset tietty. Opettaja huomaa heti, kuka on JOPO -ainesta ja kuka ei. Ei haittaa, vaikka keskiarvo olisi 8. Sen näkee heti päälle, että on JOPO - ainesta.
- Izucci
Hävettäisi, jos omista lapsista tulisi insinöörejä. Mieluummin vaikka jääkiekkotuomareita tai kansanedustajia, mutta ne on kyllä 2. ja 3. viimeiset vaihtoehdot...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422442Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423012014- 221826
- 241605
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241445- 431338
- 1001329
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391285Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta371181- 361046