Omista insinöörejä

ingenjöör

Sijaisvanhempien omista lapsista tulee insinöörejä, mutta kaikki sijoitetut laitetaan erityisluokkaan. Sijoitetuista ei kait niin välitetä! Äkkiähän niistä päästään eroon, kun eivät saa työtä ja syrjäytyvät. Ei enää kuulu meille. Pääasia, että omasta tulee insinööri.

6

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omaekaks

      Just joo. Sijoitetuista ei ole väliä. "Eiväthän he muutenkaan mihinkään jatko-opintoihin pyri".

    • mitäväliii

      Tai jos sitten pyrkivät, pääsevät sellaisille linjoille, joista ei töitä löydy. Onneksi ovat jo pois sijaisperheistä, kun syrjäytyminen alkaa - jäljet peittyvät. Pääasia, että OMA ON INSINÖÖRIOPISSA.

    • jopoillaan

      Joo, kaikki joukolla JOPO - luokkaan! Ei tarvitse sitten auttaa läksyissä, kun niitä ei tule. Vieläköhän saadaan joku tästäkin perheestä JOPO - luokkaan.

    • mitäsiiten

      Grahn-Laasonen juuri julisti, ettei lapsia pidä laittaa muottiin liian aikaisin. Sijoitetut lapset laitetaan JOPO - luokalle, joka on aika iso muotti. Eipä siitä hääveihin jatko-opintoihin lähetä. JOS SE EI OLE MUOTTI, MIKÄ SITTEN? Sijaisperheen omat lapset sen sijaan käyvät normiperuskoulun ja etenevät ammattipoluillaan, kuka insinööriksi kuka mihinkin. Miksi sijaisperheissä ei välitetä sijoitetuista lapsista?

    • erilleenvaan

      Nykyisin pyritään siihen, että ketään ei laiteta erilleen. Sijoitetut lapset häiritsevät kuitenkin normiperheiden hienojen lasten oppimista peruskoulussa, joten heitä varten tarvitaan ainakin JOPO -luokka. Ovatpahan sitten poissa silmistä. Hienojen perheiden lapset, kuten sijaisperheiden omat lapset voivat sitten paremmin valita ammattipolkunsa, kun ei tarvitse olla samassa sijoitettujen kanssa. Niin, ja opettajien lapset tietty. Opettaja huomaa heti, kuka on JOPO -ainesta ja kuka ei. Ei haittaa, vaikka keskiarvo olisi 8. Sen näkee heti päälle, että on JOPO - ainesta.

    • Izucci

      Hävettäisi, jos omista lapsista tulisi insinöörejä. Mieluummin vaikka jääkiekkotuomareita tai kansanedustajia, mutta ne on kyllä 2. ja 3. viimeiset vaihtoehdot...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2768
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      61
      2611
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      30
      2128
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      63
      1907
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      55
      1885
    6. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      34
      1597
    7. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      935
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      857
    9. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      123
      839
    10. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      37
      814
    Aihe